İnternet yayıncılığının farkını yaşıyor

2005 yılında BİLGİ Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Nevzat Uçar, aynı bölümde yüksek lisansına devam ediyor. Şu an Riot Games Türkiye’de, Şampiyonluk Ligi yayınlarından ve videoların görsel kimliğinden sorumlu olarak çalışıyor.

Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı bölümde yüksek lisans da yapmaya başlayan Nevzat, şu an dünyanın en çok oynanan dijital oyunu League of Legends’ın yapım şirketi Riot Games’de yayınlar ve videoların görsel kimliğinden sorumlu olarak çalışıyor. En büyük amacı yaptığı işi dünya standartları seviyesine çıkarmak.

Ders öncesi ve sonrası muhabbetleri unutamıyor
Nevzat, BİLGİ’deki öğrenciliği boyunca üniversitenin tüm kampüslerinde eğitim görme şansına sahip olanlardan. Dolapdere Kampüsü’nde “Tribün” olarak adlandırdıkları siyaha boyalı köşe merdivenlerdeki ders öncesi ve sonrası muhabbetlerini, yıl sonlarındaki sergilerini, after party’lerini ve proje sunumlarını unutamıyor. O yıllar için, “Öğrencilik yılları sürekli yeni fikirleri ve projeleri konuştuğumuz, gerçekleştirdiğimiz, olabilecek en özgür ve eğlenceli ortamdı sanırım. Dersler dışında genellikle arkadaşlarla Taksim, Cihangir, Sarıyer vb. yerlerde eğlenirdik” diyor.

Öğrenciyken çalışmayı da ihmal etmeyen Nevzat, Markom Leo Burnett Reklam Ajansı’nda kısa bir süre grafik tasarım stajı yaptıktan sonra, 3. ve 4. Sınıfta Dijital Eğlence Platformu AVATurk’te part time grafik tasarımcı olarak çalışır. Mezun olduktan sonra da NBI İstanbul’da (New Business Ideas Istanbul) Sanat Yönetmeni olarak işe başlar. 1 sene kadar burada çalıştıktan sonra çeşitli butik ajanslar için freelance işler yapar. Daha sonra aynı bölümden bir arkadaşının freelance bir iş teklifiyle başlayıp 7 sene boyunca Sanat Yönetmeni & Motion Graphics Artist olarak FOX TV’de çalışır. Bu sürede sayamayacağı kadar çok projede çalışma ve deneyim kazanma fırsatı bulur. FOX TV’de izlediğimiz çoğu programın görsel kimliğini, reklam kampanyalarını ve dijital işlerini tasarlar.

Akademisyenlik de yaptı
2009 yılında yarı zamanlı olarak BİLGİ’de Digital Image Processing derslerini vererek, akademik alanda da çalışmalarını sürdürür. Bu sırada eşi Zeynep ile tanışır ve ardından askere gider. 2014 yılının başlarında daha verimli çalışacağını düşünerek, gelecek planları dahilinde bir şirkette çalışmaya karar verir ve FOX TV’den ayrılır.

Dijital oyun severlerin hemen bileceği üzere, dünyanın en çok oynanan oyunu League of Legends’ın yapımcısı, 2006 yılında Amerika’da kurulan Riot Games’in Türkiye ofisinde çalışmaya başlar. Şu anda 15 kişilik Video Broadcast Departmanı’nda Video and Broadcast Team Lead olarak görev yapan Nevzat, Şampiyonluk Ligi yayınlarının ve ürettiği videoların görsel kimliğinden sorumlu olarak çalışıyor.

Medya sektörüne ilgisi, 20 yıl önce babasının bir arkadaşına ait reklam ajansında başlayan Nevzat, o günlerden bugünlere geldiğini söyleyerek, çalıştığı alanın önemini şöyle anlatıyor: “Bu sektörde çalışmanın anlık ve doğru karar verebilme gerekliliği doğal olarak bu yeteneğinizin gelişmesini sağlıyor. Ayrıca, internetten yayın yapan bir televizyon kanalında yayın yapmış olmanın, tüm canlı yayınlar sürecinde ve sonrasında vermiş olduğunuz kararların geri dönüşünü görebiliyor olmak ve bununla beraber anlık kaç kişinin izliyor olduğunu diğer televizyon kanallarının aksine o an bilebilmek gibi büyük bir artısı var.”

“Yayını 1.8 milyon tekil kişi izledi”
Örnek vermek gerekirse; geçtiğimiz Nisan ayında yapılan Beşiktaş’ın şampiyon olduğu

IWCI (Uluslararası Wild Card Özel Turnuvası) yayınını Türkiye’den dünyadaki 5 farklı bölgeye eş zamanlı olarak gönderdik. Birkaç saatlik yayında kanalımızda izleyici sayımız anlık olarak 90 bin kişiye çıktı ve tüm yayını toplamda 1.8 milyon tekil kişi izledi. Bu bizi hem çok mutlu ediyor hem de daha iyisini yapmak için motive ediyor.”

BİLGİ’de aldığı eğitim ile medya sektöründe işine yarayacak neredeyse tüm alanlarla ilgili teorik ve teknik bilgi ile donatıldığını söyleyen Nevzat, bunda Görsel İletişim Tasarımı Bölümü eğitim kadrosunun çok büyük katkısı olduğunu belirtiyor.

“Disiplinli çalışmanın faydasını gördüm”
Bugünkü görevine gelmesinde disiplinli çalışmasının çok faydasını gördüğünü anlatan Nevzat,”Herhangi bir proje ya da işe başladığımda mutlaka öngördüğüm sürede bitirmek için elimden geleni yaparım” diyor. Nevzat, ayrıca arkadaşlarının projelerine de zaman zaman danışmanlıklar yapıyor.

İş dışında da dijital oyunlardan kopmayarak, Strateji, MOBA, MMO, RPG oyunlarını oynuyor. 16 yıldır da amatör olarak müzikle uğraşıyor. Gelecek planları arasında ise, ekip olarak yaptıkları işlerini dünya standartlarında fark edilir bir yere getirmek var.

Powered by Openmedia