Iphone ve Ipad uygulamalarında uzmanlaştı

Şükra Alp Beyarslan / Görsel İletişim Tasarım 2007 / Verihouse Interface Tasarımcı

Çalıştığı ajanslarda motıon graphicste uzmanlaşan Alp, bugün bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurulan verihouse’un iphone ve android uygulamalarını tasarlıyor.

 

 

Çocukluğundan beri çizim yapmaya ve keşfetmeye hevesli olan Alp, üniversite sınavı iyi geçmesine rağmen tercih rehberinde kendine bir yer bulamaz. BİLGİ’nin görsel iletişim tasarım bölümünün özel yetenek sınavına girer ve bu sektördeki serüveni başlar. “Medyumların oynanabilir olması ve keşfedilmeye açık olması beni en çok cezbeden şeydi sanırım” diyen Alp, üniversitede aldığı VCD eğitimi sayesinde, bugüne kadar iş deneyimi edindiği motion graphics, montaj, post-prodüksiyon, baskılı medya, web design gibi alanlarda temel bilgi ve tecrübeye sahip olur.  

Üniversitede okurken bir kaç farklı alanda staj yapma ve çalışma imkanı bulan Alp, önce 2001 yılında seyahat portalı Gezinet’in web tasarım departmanında staj yapar. 2002 yılında data firması Cd-Rom’da interaktif cd tasarımı alanında staj yapar. BİLGİ’nin insan kaynakları departmanının sağladığı bu stajlar sayesinde iş tecrübesi edindiğini ve geliştiğini düşünen Alp, 2002 yılında Barem adlı bilgisayar firmasına web sitesi tasarımı yapar. 

Motion graphicste uzmanlaştı

 

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2008 yılında Çorlu’da kısa dönem askerliğini yapan Alp, askerde alay fotoğrafçısı olarak bol bol fotoğraf çeker. Askerden döndükten sonra Art Of Living, Puplication Division’da intro animasyonları tasarımı işinde çalışır. Ardından 2010 yılı Şubat-Haziran döneminde Kollektif Dijital Ajans’ta, animasyon, grafik tasarımı alanında, ardından 2010 yılının Temmuz-Eylül döneminde Fox International Channels’de staj, motion graphic, kurgu ve montaj işinde çalışır. 2011 yılının Ocak-Mayıs döneminde de Genel Yetenek Post Prodüksiyon Hizmetleri’nde motion graphics alanında çalıştıktan sonra Verihouse’a geçer.

Çalıştığı bu firmalarda, yaptığı işleri zevk ve eğlence anlayışıyla sürdüren, herhangi bir ödül almasa da işlerinin beğenilmesi ve aldığı övgülerden keyif alan Alp, mesleğinde motion graphic ve web tasarımında uzmanlaşır. Bu alanların gelişmekte olan teknolojilerin ihtiyaçlarına sürekli çözüm üretmesinin kendisine cazip ve çekici geldiğini söyleyen Alp, yaklaşık yedi aydır çalıştığı VRS Bilişim ve Danışmanlık AŞ-Verihouse’ta interface tasarımcı olarak tüm grafik tasarımlardan sorumlu. Iphone ve android aplikasyonları yapıkları Verihouse’da yakında bir sosyal medya projesi bitireceklerini belirten Alp, bir yazılım firması olan Verihouse’da iphone ve android aplikasyonlar geliştiren ekip için ara yüz ve interaksiyonlar tasarlıyor. “Aslında firmanın kuruluş amacı sosyal bir proje” diyen Alp, bu projenin grafik tasarımlarının tamamından sorumlu.

Kısa film projesi yapıyor

 

Şu aralar fotoğraflarla stop-motion olarak hazırladığı bir kısa film projesi üzerinde çalışan Alp, “Uçaktan çektiğim fotoğraflarla bulutların dansı şeklinde iki fikir var aklımda. Bundan bir kaç ay önce de İstanbul görüntülerinden bir stop-motion kısa video yapmıştım. Bu projede arka arkaya çekilmiş fotoğraf kareleriyle bir konuyu kendi bakış açımla anlatıyorum. Fotoğraflardan oluşması da anlatımıma esneklik kazandırıyor” diyor.

Mesleğiyle ilgili kariyer planları yapan Alp, ilk önce olabildiğince profesyonelleşmek istiyor. Bakış açısı ve tarz olarak yerini ve dengesini sağladıktan sonra daha yaratıcı çalışmalara imza atacağını düşünüyor. Yüksek lisans yaparak akademik kariyerine de devam etmek isteyen Alp’e göre bu meslekte başarılı olabilmek için öncelikle insanların kendilerini çok yönlü geliştirmesi gerekiyor. Tasarım yapmak bir düşünceyi ifade etmek olduğu için, doğru yerde ve doğru zamanlama yapıldığından emin olmak gerekiyor. 

İş dışında sık sık seyahat eden Alp, yakın ya da uzak mutlaka İstanbul’dan uzaklaşıp farklı bir hava, farklı bir tat arıyor. Doğa içinde olmak çok huzur veriyor, uzun yürüyüşler ve bisiklet gezileri ile stresini atıyor. Bunun haricinde yoga ve meditasyonla uğraşan Alp, fırsat buldukça pazar günleri Fenerbahçe’deki Art of Living Merkezi’ne gidiyor. Aynı zamanda akordiyon çalıyor. Müzikle uğraşmaktan çok keyif alan Alp, “Tasarımcı olmasaydım müzisyen olurdum” diyor. Alp aynı zamanda geçen seneden beri Beyoğlu’ndaki Araf Bar’da Selim Sesler’in orkestrasında aktif olarak çalıyor.

Powered by Openmedia