Web projelerinde ilklere imza attı

Koray Kulak / Görsel İletişim Tasarımı-2003  / SoftTech Yazılım Teknolojileri Kreatif Direktör

Dünyada ve Türkiye’de ilk kez yapılan pekçok finansal web projesinde çalışan Korhan, bu yıl bilişim kurultayı’nda finansal uygulama birinciliğine layık görülen işpad uygulamasına imza attı.

 

 

90’lı yılların sonunda yapılan vasat tasarımlı internet siteleri ve text tabanlı cep telefonu menülerinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle kendini görsel tasarım alanında geliştirmeye karar verir. Üniversite yıllarında o dönemin en iyi hocalarıyla tanışma ve onlardan ders alma imkanı bulur. Okurken bir yandan da sürekli çalışan Koray, üniversite hayatı boyunca freelance olarak çok sayıda proje gerçekleştirir. Gerek internet siteleri gerekse zamanın popüler interaktif CD’lerinden yapar. Ciddi stajyerlik deneyimini PwC’da yaşar.

2002 yılında tüm ülkenin web sitelerini global olarak yenileyen PwC’de çalışan bir tanıdığının davetiyle firmanın Türkiye web sitesini 3-4 ay gibi bir sürede part-time çalışarak oluşturur. PwC’deki bu tecrübe piyasa şartlarında nasıl davranılması gerektiğini ona öğretir. Diğer freelance projelerde de mesleki tecrübesini daha da artırır. Okulda öğrendikleri sayesinde mezun olduktan sonra sektörde aranan ve beğenilen isimler arasına girdiklerini söyleyen Koray, çalıştığı sektör nedeniyle Yönetim Bilişim Sistemleri üzerine yüksek lisansa başlar fakat iş yoğunluğu nedeniyle bir türlü tamamlayamaz. Ancak derslere katıldığı süre içinde IT ve yazılım sektörü konusunda ciddi bilgi birikimi edinir.
 
İşNet’te art direktör olur

 

Mezun olduktan sonra freelance projeler yapmaya devam eden Koray, genelde yurt dışındaki ajanslar aracılığıyla Amerika ve Kanada şirketleri ağırlıkta olmak üzere birçok firmaya web sitesi yapar. Bir yıl kadar böyle devam ettikten sonra bölümden bir sınıf arkadaşının aracılığıyla İş Bankası’nın iştiraki olan İşNet’te art direktör olarak işe başlar. O yıllarda finans sektörü ona tamamen yabancı olmasına rağmen, zamanla sektörü öğrenir ve dünyanın ilk Windows 7 uyumlu Silverlight teknolojisi le geliştirilmiş multitouch finansal web uygulaması Getirsi Sihirbazı projesi, Türkiye’nin ilk Finansal iPhone uygulaması olan işteyatırım iPhone uygulaması projesi, Türkiye’nin ilk insansız şubesi olan İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan İş Bankası Self Servis Şubesi projesi ve hem dünyanın ilk iPadWall’u gibi pek çok projede çalışır.

Daha sonra İşNet’teki çalışma arkadaşlarıyla birlikte ekip olarak başka bir iştirak olan ve İş Bankası’nın teknoloji/yazılım faaliyetlerini sürdüren SoftTech’e geçer. Burada da çeşitli ilkleri yapmaya devam ettiklerini belirten Koray, mesela bu yıl 28. Bilişim Kurultayı kapsamında dağıtılan hizmet ödüllerinde finansal uygulama kategorisinde birinciliğe layık görülen İşPad uygulamasına imza atar. Bu projenin görsel anlamda finans sektöründe dünyada ilk olduğuna dikkat çeken Koray, özellikle son zamanlarda inovatif teknolojilere odaklanarak NUI ile çeşitli sağlık projeleri, farklı sektörler için çeşitli mobil projeler üretmeye devam ettiklerini dile getiriyor.

Usability ve UX eğitimi aldı

 

Son 2-3 yıldır özellikle Usability ve UX konusuna çok kafa yoran Koray, kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilebilen, daha kolay kullanılabilen ve emsallerine fark yaratacak ara yüzler üzerinde çalışır. Bu alanda kendini geliştirmek için UX ve Usability eğitimleri alan Kayhan, halen çalıştığı SoftTech’te üretilen tüm uygulamaların ki web projeleri de buna dahil görsel tasarımından ve kalitesinden sorumlu.  Ayrıca Ar-Ge projelerin oluşturulması ve geliştirilmesinde de aktif rol alıyor. Şu aralar üzerinde çalıştığı birçok mobil uygulama, web ve ar-ge projesi olduğunu söyleyen Koray, çok yenilikçi olan bu projelerde özellikle 3D Gesture, Face Recognation, Mobile Payment, Transparent Display, Contactless Payment System, Akıllı Kalem vs teknolojileri kullandıklarını açıklıyor. “Türkiye’de özellikle yazılım sektöründe UX ve görsellik yeterli kaliteye maalesef henüz gelemedi” diyen Kayhan, bu alandaki en yakın hedefinin ciddi bir kadro oluşturarak sektör öncüsü bir ekip yaratmak ve orkestra şefliğini üstlenmek olduğunu belirtiyor.
İş dışında arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi, film izlemeyi seven Kayhan’ın, futbola da merakı var. Bazen yalnızlığı da tercih ediyor, evde veya seyahatte tek başına geçirdiği zaman ona terapi gibi gelebiliyor. Kayhan mesleğiyle ilgili konular hakkında da sürekli bilgi edinmeye çalışıyor.

Powered by Openmedia