İş ortakları ile kurum arasındaki ilişkileri geliştiriyor

Gökhan Oruç / Uluslararası İlişkiler-2004 / Ergo Sigorta Satış Uzman

Satış alanında uzman olan Gökhan, iş ortaklarıyla olan ilişkileri iyi yöneterek portföyü dengede tutup, geliştirmeye çalışıyor.


Türkiye’nin bu sektör açısından çok fazla fırsatları ve potansiyeli olan bir ülke olduğunu düşünen Gökhan, Türk ekonomisinin de büyümesiyle doğru orantılı olarak sigortacılık sektörünün geleceğinin çok daha iyi olacağını düşündüğünden bu mesleği seçer. Üniversitede eğitim aldığı bölümde, daha çok tarih, siyaset, siyasi felsefe, dünya politikaları, dünya siyasi tarihi, Türkiye’nin dış politikası gibi alanlarda dersler alır. Boğaziçi Üniversitesi’nde de Avrupa Birliği ile ilgili yüksek lisans yapan Gökhan, ülkemizin siyasi ve ekonomik tarihinde önemli bir yer teşkil eden Avrupa Birliği hususunda uzmanlaşmaya çalışır. Hem BİLGİ’de hem de Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığı eğitim; analitik düşünme, sorgulama ve geleceği planlanma konusunda fikir sahibi olmasını sağlar.

AB ile ilgili birçok çalışma yaptı

Üniversitede okurken kısa süreliğine Hürriyet gazetesinin ekonomi servisinde staj yapar. Yabancı kaynaklı ekonomi haberlerini Türkçeye çevirir. Yüksek lisans yaparken de Güneş Sigorta Reasürans Servisinde staj yapma imkanı bulur. Sektör hakkında ön bilgi edinme, bir sigorta şirketinin işleyişi konusunda fikir sahibi olma şansı yakalar. Reasürans servisi, bir sigorta şirketinin uluslararası ilişkilerinin düzenlenmesi açısından önemli bir birim olduğundan o dönem cazip gelir. “Tecrübelerim gösterdi ki okul yaşantısı boyunca ilgi duyduğunuz veya geleceğinizi gördüğünüz sektörlerde staj yapmak ve projelerde yer almak, kariyer açısından her zaman bir artıdı ve hayata bir an önce atılmak adına önemli bir adımdır” diyen Gökhan, yüksek lisans eğitimini 2005 yılında tamamlar.

O dönem bir yandan yüksek lisans yapıp, bir yandan da Güneş Sigorta’da part-time çalışırken, Avrupa Birliği’nin ekonomik ve siyasi yapısı ile ilgili birçok ders alıp, bu konularla ilgili birçok çalışma yapar. Bu çalışmaları yurtdışında sürdürmek için bir takım girişimlerde bulunsa da iş hayatına atılmanın kendisi için daha makul olacağını düşünür. Ardından vatani görevini tamamlayarak 2006 yılı sonunda Groupama Sigorta AŞ’de kurumsal satış temsilcisi olarak işe başlar. Burada iş ortakları olan acenteler ve brokerler vasıtası ile kurumsal müşterilere hizmet veren Gökhan, Groupama Sigorta’daki bu görevini 2010 yılı Haziran ayına kadar sürdürür.

Sigorta satışı alanında uzmanlaştı

Ardından Ergo Sigorta AŞ’de kurumsal müşteri koordinasyon ve teknik raporlama uzmanı olarak göreve başlar. İki ay öncesine kadar burada bölge müdürlükleri ve genel müdürlük teknik departmanları arasında koordinasyon görevini icra eden Gökhan, şimdi Kurumsal Bölge Müdürlüğü’nde satış biriminde görev alıyor. Burada da iş ortakları olan acenteler ve brokerler vasıtası ile kurumsal müşterilere hizmet veren Gökhan, bu müşterilerin sanayi tesisleri, işyerleri, araçları ve çalışanları başta olmak üzere her türlü rizikoları için acenteler ve brokerler vasıtası ile kendilerine ulaşan teminat taleplerini şirket bünyesindeki teknik ekiplerle paylaşıp en uygun fiyat ve şartlarla teminat sağlayarak, portföyü geliştirmeye çalışıyor. Mevcut portföyle ilgili yine bu aracılar tarafından kendilerine ulaşan tüm talepleri yine şirketin bünyesindeki ilgili teknik birimler ile paylaşıp değerlendirerek, optimum çözümler üretmeye çalışıyor. Brokerler ve kurumsal acenteler ile olan ilişkileri yönetmek, satış dışında underwriting, hasar ve tahsilat başta olma üzere teknik konularda gerekli desteği vermek üzere şirket ile acente arasında köprü görevi görüyor. Kısaca iş ortaklarıyla olan ilişkileri iyi yöneterek portföyü dengede tutup, şirket menfaatleri doğrultusunda, geliştirmeye çalışıyor.

Meslekte satış alanında uzmanlaşan Gökhan, sektörde kendisine en uygun alan olduğu için bu alanda çalışmak ister. İlerde başta underwriting ve hasar olmak üzere bir çok teknik konuya hakim olarak satış alanında en üst seviyelere gelerek sektörde aranan adam olmayı hedefleyen Gökhan, iş dışında spora zaman ayırmaya çalışıyorum. Haftada 4-5 gün yüzüyor, 1-2 günde bisiklete biniyor. Bunun dışında yeni yerler görmeyi ve yeni lezzetler tatmayı seviyor. Tarih ve uluslararası ilişkiler ile ilgileniyor ve bununla ilgili kitap okuyor ve yayın takip ediyor.

Powered by Openmedia