İşinde mavi okyanus stratejisi uyguluyor

Derya Aslan / Siyaset Bilimi-2001 / CitiPR İletişim Danışmanlığı Kurucusu

Aslında zor gibi görünse de yeni girişimcilerin, üreticilerin iletişim danışmanlığını yürütmek, markayı sıfırdan konumlandırmak onu çok heyecanlandırıyor.

 

Kolejden mezun olduğu yaz İstanbul FM-TV’nin PR departmanında iş hayatına atılır. Daha o gün, hareketli ve dışa dönük bir iş kolunda çalışmak istediği, iş hayatında iletişim becerilerini kullanarak başarılı olabileceğine inandığı, insanlarla iletişim kurmayı, yeni insanlar tanımayı sevdiği için PR alanını çok sever. Kendisini hayatta en çok şu an yaptığı işin mutlu edeceğini iş hayatında edindiği deneyimlerden sonra anlayan Derya, “Bence herkes bunu kendine sormalı ve gerekiyorsa hemen yaşam planını değiştirmeli” diyor. Üniversitede aldığı eğitimin sadece iş hayatında değil tüm hayatında faydasını gördüğüne inanan Derya, eğitimin yaşam boyu devam etmesi gerektiğini BİLGİ sayesinde anlar.

 

Üniversitedeyken hep çalıştı

Koleji bitirir bitirmez PR alanında iş hayatına atılan Derya, üniversitede okurken de çalışmaya devam eder. Pek çok işi bir arada yürütür. Bir yandan TV kanalı Cine 5’de Cine-Cinema programının sunuculuğunu yaparken bir yandan da çok izlenen bir dizide (Marziye-TGRT) oyunculuk yapar. Bu dönem pek çok başarılı dizide oyunculuk yapmaya devam eden Derya, Dışişleri ve Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği, yaklaşık 25 ülkede hayata geçirilen bir projede sunucu olarak çalışır. Çalıştığı kurumların organizasyonları, basın toplantıları ve gecelerinde sunuculuk yapar. Bir dönem ATV Haber Merkezi’nde de staj yapar.

Üniversite hayatı boyunca çalıştığı için okulu bitirince iş aramadığını dile getiren Derya, mezun olur olmaz Medical Channel ve ardından Platform TV’nin Yönetim Kurulu’nda ve Pazarlama Departmanı’nda Kurumsal İletişim Pazarlama Müdürlüğü yapar. Kanal Türk’te “İş Dünyasından” adlı programı sunar. Ardından Baymak’da yine kurumsal iletişim departmanında çalışır. Buradaki görevinden ayrılarak, 2009 yılında iletişim danışmanlığı şirketi CitiPR’yi kurar.

Çok sevdiği PR alanında kendini geliştirmek için çeşitli sertifika programlarına katılan Derya, 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Satış Pazarlama Sertifika Programı’na katılır. Dialog’da diksiyon ve etkili konuşma konusunda, TÜRVAK Eğitim Merkezi’nde Yapım Yönetim Bölümü’nde eğitim alır. Geçen yıl yine BİLGİ ve FOX TV işbirliğiyle düzenlenen TV Gazeteciliği Sertifika Programı’na katılır. Bu eğitim çalışmalarının ve BİLGİ MBA’de devam ettiği yüksek lisans eğitiminin gerek işini yönetirken, gerek müşterilerine hizmet verirken çok faydasını görüyor.

 

Eğitim en sevdiği alan

Bir süredir Bilgim Academy’de medya ilişkileri dersi de veren Derya, aynı zamanda üç yıldır yöneticisi ve ajans başkanı olduğu CitiPR’da şirketle ve müşterilerle ilgili her konunun etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesini sağlıyor. “Hayattaki en önemli projem kendi şirketimi kurmaktı” diyen Derya, müşterilerin ürün ve hizmetlerini basın yoluyla kamuoyuna duyurulması için çalışıyor, bununla ilgili organizasyonlar, basın toplantıları düzenliyor. Müşterilerinden Akoffice-Kırtasiye Dünyası’nın, Avrupa devi bir dağıtım firmasıyla güzel bir anlaşma yapmadan önce iletişim sürecini yönettiklerini açıklayan Derya, aslında zor gibi görünse de yeni girişimcilerin, üreticilerin iletişim danışmanlığını yürütmeyi, markayı sıfırdan konumlandırmayı çok seviyor. Umur-Uhu-Stabilo, Akçay Group, Anatolian Puzzle-Perre Group, TSE, Ayna Eğitim-Psikolojik Danışmanlık, Ponart, Panel Kırtasiye, Fenomen Eğitim, Derya’nın danışmanlık hizmeti verdiği kurumlardan bazıları.

Ayrıca İspanya’da eğitim veren işletme okulu IE Business School’un Türkiye’deki basın toplantılarını ve iletişim çalışmalarını yürüten Derya, geçen sene de BİLGİ’nin MBA Programı’nın iletişim çalışmalarına destek verdiğini belirtiyor. Üniversitelerle çalışmaktan çok keyif alan Derya, şu aralar TSE Türk Standartları Enstitüsü Marmara Bölge Koordinatörlüğü’nün ödül töreninde yapacağı sunuculuk için hazırlanıyor. İlerde hem kendi şirketini geliştirip büyütmek hem de eğitimci yönünü geliştirmek isteyen Derya, iş dışında sahilde ya da Belgrad ormanında yürümeyi çok seviyor. Dostları ve ailesi ile vakit geçirmek, seyahat etmekten keyif alıyor. Uzun süren pazar kahvaltılarının kendisini dinlendirdiğini söyleyen Derya, kitap okumayı, surf ve puzzle yapmayı çok seviyor.

 

DÜN

EMERİTUS PROF. DR. METE TUNÇAY

SANTRAL BAHÇE

 

BUGÜN

ANNESİ

VOGUE

 

EN SON

ŞİMDİNİN GÜCÜ

HÜKÜMET KADIN

NEWYORK

Powered by Openmedia