İŞLETMECİLER: Nar tanelerini yaymak istiyor

Burcuhan Yıldıran / Hukuk 2008 / Nar Restoran-İşletmeci

İki yıl önce Nar Restoran’la sektöre giren Burcuhan, şimdilerde master programı için gittiği İngiltere’de mekanları inceleyip kendini ve fikirlerini geliştiriyor.

Burcuhan daha üniversitedeyken mekan işletmeciliğine ilgi duymaya başlar. O yıllarda babasıyla cafe, bar, restoran gibi mekan işletmeciliği ile ilgili projeler üzerine konuşur, gittiği mekânları, buraların dekorasyonlarını dikkatlice gözlemler, kendince eleştirir. Mezun olduğu sene bu sektörü tanımak amacıyla atılım yapmaya karar verir. 2008 yazında ailesi ile birlikte önlerine çıkan bir fırsatı değerlendirip önce Nar adında bir restoran kurarak mekan işletmeciliği alanına adım atar, ardından önemli bir adım atarak Antebi Restaurant ile birleşip işi büyütür.

Bilgi’nin kendisine hayata karşı bir duruş kattığını söyleyen Burcuhan, üniversite öğrenimi sırasınca avukatlık bürolarında ve aile şirketi olan Adahan Lojistik’te çalışır. Burcuhan, o dönem yaptığı her stajın kendisine farklı bir bakış açısı kattığını farklı bir pencere açtığını söylüyor. Aile şirketi Adahan Lojistik’te çalıştığı süreçte tren ile taşımacılık konusunda ‘Adaray’ adlı önemli bir projede yer alan Burcuhan, bu projenin Türkiye’de trenle taşımacılığın ilk adımının atıldığı bir dönemde kamuoyunda büyük ilgi gördüğünü söylüyor.

Aynı dönem çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de çalışan Burcuhan, bu projelerden birinin çok ses getirdiğini, proje kapsamında engelliler haftasında düzenledikleri yemekten ve yardımlardan dolayı aldıkları plaketin ve projeye gösterilen ilgilin, amaçlarına ulaştıklarını gösterdiğini belirtiyor. Nar Restoran’ın da sosyal sorumluluk projelerine destek verdiğini açıklayan Burcuhan, bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi için kreş ve anaokulu kurulması çalışmalarında mutfak gereçlerini karşıladıklarını dile getiriyor.

Nar’ı büyütüp, şubeler açacak

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra kurduğu Nar Restoran’ın işletmeciliğini iki yıldır yürüten Burcuhan, bugün bir yandan restoranın işletme işleriyle ilgilenirken bir yandan da İngiltere’de Bournemouth Üniversitesi’nde uluslararası ticaret hukuku bölümünde yüksek lisans çalışması yürütüyor.

Bu yüzden şu an master programına yoğunlaşmak durumunda olduğunu ancak restoranla ilgili çalışmalarını da uzaktan devam ettirdiğini söyleyen Burcuhan, özellikle finansal açıdan gidişatı takip edebilmek amacıyla bütçe çalışmaları üzerinde çalışıyor. “Bir hukukçu olarak eksik olan finans yanımı bu şekilde tamamladığıma inanıyorum” diyen Burcuhan, master sonrasında da mekan işletmeciliği ile ilgilenmeye devam edeceğini, Türkiye’ye döner dönmez hem taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde görev alıp işi yurtdışı platformlara taşımayı ve hukuki açıdan gözetmeyi düşünüyor hem de kurduğu Nar Restoran’ı büyüterek şubeleşmeyi planlıyor.

İstanbul’da franchise kuracak

Şu sıralar İngiltere’de ünlü mekanları gezip incelemelerde bulunan Burcuhan, “Eğer aklıma uyan bir restoran tarzı bulabilirsem, İstanbul’da franchise açmayı planlıyorum. Yurtdışından franchise alarak ve Nar’ın şubelerini açarak mekan işletmeciliğine devam etmeyi planlıyorum” diyor. Tüm hizmet sektöründe olduğu gibi mekan işletmeciliğinin de zor bir meslek olduğuna dikkat çeken Burcuhan, bu işin çok iyi bir ekip çalışması gerektirdiğini, mutfakta lezzet yaratmaktan, yemeğin servis edilişi ve uğurlamaya kadar farklı aşamalarda ekipten birilerinin aktif olarak rol aldığını söylüyor. Bu sistemin zincirleme giden bir sistem olduğunu düşünen Burcuhan işletmeciliğin zorluklarını şöyle anlatıyor: “Bu zincir içerisinde halkalardan birinin eksik veya kötü olması durumunda zincirin başının ya da sonunun güzel olmasının hiçbir önemi yok. Bu durumda her aşamanın mükemmel olabilmesi için mekan sahibi olarak işinizin başında olmalısınız. Şu anda eğitim nedeniyle işimin başında olamasam da iki buçuk sene boyunca kurduğumuz sistem ve ekibimiz, ayrıca ortağım Ali Bey ve en önemlisi kanaat önderim babam Cihan Bey işletmeciliği devam ettiriyorlar.”

Bunların yanında Burcuhan iş dışındaki zamanında ata binmekten, badminton oynamaktan hoşlanıyor.

Powered by Openmedia