İŞLETMECİLER: Yemek yapmak Arda için bir tutku

Arda Türkmen / Sahne ve Gösteri Sanatları-İşletme 2001 / 11 Leblon-İşletmeci

Gircişimciliği üniversite sıralarında organizatörlükle başlayan Arda, bugün Roka Davet ile dünya starlarına yemek hazırlıyor, Leblon’da ise Asmalımescit’in nabzını tutuyor. Son numarası ise CNN Türk’teki Arda’nın Mutfağı.

Üniversitenin ilk yılından itibaren çok faal bir öğrenci olan Arda, daha 1995 yılında öğrenci turları organize etmeye başlar. 1998 yılında tesadüfen Uludağ’daki Alkoçlar Oteli’nin barı ‘a-bar’ı işletmeye başlar. Hayallerinde mekan işletmeciliği olmayan Arda, iş hayatının yönlendirmesi sonucu daha 23 yaşında işletmeci ceketini giyer. Ancak onun işletmecilik altyapısı daha lise yıllarında çalıştığı otellerde oluşur. Ardından 1995-1997 yılları arasında organize ettiği Uludağ turları da ticaret tecrübesini geliştirir. Bilgi’de aldığı üniversite eğitimi de onun kariyer adımlarındaki en temel yapı taşlarından biri olur.

Girişimci ruhuna sahip Arda, üniversitedeki ilk yıllarında iş hayatına dalar, beş yıllık öğrencilik hayatı boyunca, Uludağ, Bodrum, Amsterdam, Paris’e yurtiçi ve yurtdışı turları organize eder. 1997 yılında ilk ‘May Fest’ kavramını dönemin Ögrenci Birliği’ndeki arkadaşlarıyla beraber oluşturup, bebek adımları ile olmayan bir festivali hayata geçirirler. 1997-2000 yılları arasında üç sene Bilgi’deki öğrenci taşımacılığı operasyonunu üstlenir ve servis işlerini ihale ile alıp uygular. Dört yıl Öğrenci Birliği üyesi olarak aktif çalışır. 1998-2000 yılları arasında ‘a-bar’ı işletir. Sene kaybetmeden 70 GPA ile okuldan mezun olduğunda iş hayatında gideceği yollar, atacağı adımlar kafasında daha belirgindir.

‘Issız Adam’ filmine ev sahipliği yaptı

Mezun olunca, Antalya’da Beach Park’ta ‘Chino’ isimli bir mekan açan Arda, 2001-2003 yıllarında burayı işletir. Ardından askere gitme kararı alarak, Chino’yu ortağına devredip 2003 yılında askere gider. Askerden sonra aynı yıl outside catering şirketi ‘Roka Davet’i kurar. Roka Davet’in bugün iş hacmi, cirosal büyüklüğü, üretim kapasitesi ve repütasyon bakımından banket davet yapan outside cateirng firmaları arasında ilk dört şirket arasında olduğunu belirten Arda, 2008’de Asmalımescit’te 11 Leblon isimli restoranını açar. Issız Adam filmine ev sahipliği yapan Leblon, bugün halen ilk günkü popülerliğini ve doluluğunu korumayı başaran bir işletme.

2010 yılı Kasım ayında Kalebodur sponsorluğunda CNN Türk’te her cumartesi saat 14.00’da yayınlanan “Arda’nın Mutfağı” isimli yemek programına başlayan Arda’nın şapkalarından sadece biri işletmecilik. “A-bar ve Chino, Leblon’un oluşması için birer rehberdi adeta. Leblon benim için onlardan edindiğim bütün olumlu tecrübeleri hayata geçirdiğim bir proje. Ancak iş hayatındaki büyük çıkışı Roka Davet ile yakaladım” diyen Arda, Roka Davet’in yıllar içinde hızla gelişen, Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı büyük konser, organizasyon, festival, bienal gibi etkinliklerin cateringlerini üstlenen, kurumsal bir çok büyük firmanın, çözüm ortağı olan catering şirketlerinden biri olduğunu belirtiyor. Roka Davet ve Leblon’un yanına CNN Türk’teki programı da ekleyen Arda, halen bu üç işi ilk günkü heyecanı ve profesyonellik anlayışıyla sürdürmeye çalışıyor.

Ardanın Mutfağı, Leblon’da çekiliyor

Şu aralar Arda’nın Mutfağı programı ile ilgili çalışmalara ağırlık veren Arda, bu programda, sevdiği alışveriş adreslerini veriyor ve değişik ürünlerden yaptığı yemekleri misafirlerine sunuyor. Programın dış çekimleri bir çok farklı özelliği olan pazarlarda, iç çekimleri ise Leblon’un Gurme Odası’nda yapılıyor.

Bugüne kadar, Roka Davet ile ilgili bir çok teşekkür yazısı ve plaket alan Arda, ancak kendisi için en değerli ödülün, dünyaca ünlü sanatçıların Roka Davet için imzaladığı tabaklar olduğunu söylüyor. Leonard Cohen’den Metallica’ya, Depeche Mode’dan U2’ya kadar servis verdiğikleri bir çok dünya starı aldıkları servisten memnuniyetlerini bu tabaklardaki imzaları ve yazıları ile kalıcı hale getirmişler. Leblon 2009’da Timeout İstanbul tarafından iki farklı dalda aday da gösterilmiş.

Yaklaşık 10 yıldır yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren Arda, bugün 200 metrekare ile kurulan Roka Davet’in 1100 metrekare üretim alanında faaliyet gösteren bir firma haline geldiğini, Leblon’un üçüncü yılını doldururken hala aynı çizgide servis veren çizgisini koruyan bir müessese olarak yoluna devam ettiğini dile getiriyor. Bundan sonraki yatırımlarını da yine bu sektöre yapacağını açıklayan Arda, yine aynı sektörde faaliyet gösterecek ikinci bir markanın tesciline kadar her şeyini hazırladıklarını, doğru lokasyonda doğru şartlarda bir dükkan bulduğunda o markaya da yatırım yapmayı hedeflediğini dile getiriyor. İkinci bir Leblon açmayı da planlayan Arda, bunun için de doğru zamanı kolluyor.

Bunca yoğunluğa rağmen iş dışında spora vakit ayırmaya çalışan Arda, basketbol oynuyor, halı saha maçları ile futbola olan özlemini gideriyor. Bir yıldır bisiklete binen Arda, iki ay önce Vietnam’dan Kamboçya’ya 10 günlük bir bisiklet turu yapar.

Powered by Openmedia