İstanbul’da yapılan beş yıldızlı otele ortak oldu

Ali Mert Kuyumcu / İşletme 2006 / Massilver Kurucu Ortağı

Alanya’daki Club Kastalia tesislerinde yedi yıl yöneticilik yaptıktan sonra İstanbul’da yapılan beş yıldızlı bir otele ortak olan Mert, İstanbul’da büyümeyi hedefliyor.

Üç yaşından itibaren ailesinin tesislerinde turizm sektörünün içinde büyüyen Mert için otelcilik, daha doğrusu turizm, çocukluğundan beri yapmak istediği meslektir. Öğrencilik yıllarında, yaz aylarında, sektörün önde gelen firmalarında staj yapar. Üniversite birinci sınıftan sonra yaz tatilinde Berlin Goethe Enstitüsü’ne giderek, Almancasını geliştirir. Üçüncü sınıftayken Robinson Club Nobilis otelde 1,5 ay, son sınıfta CNN TÜRK spor departmanında o zamanki Medya dersini veren hocası Başar Başarır’ın vasıtası ile 1,5 ay staj yapar. Öğrencilik yıllarında yaptığı stajların; iş tecrübesi kazandırması, iş dünyasında yeni çevreler, arkadaşlıklar edindirmesi yönünden çok faydasını görür.

BİLGİ’nin kendilerine çok iyi bir eğitim vererek, iş dünyasına hazırladığını özellikle vurgulayan Mert, mezun olduktan sonra aile şirketlerine ait Club Kastalia Alanya Tatil Köyü tesislerinin yönetim departmanında genel müdür yardımcısı olarak iki sene çalışır ve askere gider. Askerden sonra Club Kastalia’daki görevine geri döner, 2007 yılında, Club Kastalia’ya Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen profesyonel ve amatör plaj voleybolu gruplarının organizasyonunu yapmak için Berlin’de Club Kastalia Reisen adında bir acente kurar. Bu acente sayesinde, 2011 sezonunun sonuna kadar beş yılda toplam 8 bin müşterinin tesislerine gelmesini sağlar.

Plaj voleyboluna odaklandı

Boş zamanlarında turizm, otelcilik sektörü ve iş dünyası ile ilgili kitaplar okuyarak, seminerlere katılarak kendini geliştirmeye çalışan Mert, sektörde yöneticilik alanında uzmanlaşır. “Küçük yaşlardan itibaren yöneticilik ve işletme alanına ilgi duyduğum için bu alanda uzmanlaşmayı tercih ettim. Şu anda da iki farklı sektörde yöneticilik alanında elimden gelen en iyi performansı göstermeye çalışıyorum” diye konuşan Mert, Alanya’daki tesislerindeki mevcut 10 profesyonel plaj voleybolu sahasını, 38’e çıkarır. Daha önce sadece Almanya, Hollanda’dan plaj voleybol grupları geldiğini belirten Mert, yöneticilik yaptığı dönemde milli plaj voleybolu takımı başta olmak üzere İsveç, İsviçre, Polonya, Norveç, Rusya, Avusturya’dan amatör ve profesyonel plaj voleybol gruplarını tesislerinde ağırlar. Bunu dışında babası Mehmet Ali Kuyumcu önderliğinde tesise 100 yeni oda kazandırır. Dört profesyonel toprak tenis kortu yaparak, ölü sezonlarda da tesiste tenis gruplarını ağırlar.

Kuyumculuk sektörüne de girdi

Bugüne kadar turizm sektöründe yaptığı çalışmalar sayesinde 2 defa Holiday Check adlı internet sitesinden ödül aldıklarını söyleyen Mert, Club Kastalia olarak 2007 ve 2008 sezonlarında yüzde 99 müşteri memnuniyeti sağlayarak Türkiye’nin en başarılı yönetilen tesisleri arasına girdiklerini belirtiyor. Bunun dışında yaptıkları başarılı voleybol organizasyonları sayesinde ülkelerin federasyonlarından teşekkür plaketleri de aldıklarını dile getiren Mert, bu sırada ortaokuldan beri profesyonel olarak devam ettiği tenis kariyerini sürdürür. Sırasıyla İstanbul Tenis Kulübü, Pamukspor, Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü, Kemer Golf&Country Club takımlarında oynadıktan sonra Kasım 2011’de TED (Tenis Eskirim Dağcılık) kulübüne transfer olur.

Halen 2011 yılı Aralık ayında babasıyla birlikte kurdukları Massilver adlı firmanın kurucu ortağı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, en üst kalitede gümüş takı toptancılığı yaptıkları Massilver’in ortağı ile birlikte 2011 yılında İstanbul’da 5 yıldızlı otel inşaatına başlar. Güney sahillerindeki otelcilik faaliyetlerinden sonra İstanbul’da da otel yatırımlarına katılarak şehir otelciliğine girdiğini belirten Mert, şu aralar kuyumculuk sektöründe aktif olarak çalışsa bu otele ortak olarak turizm sektörde de faaliyetlerini sürdürmeyi düşünüyor. İstanbul’da ilk oteli açtıktan sonra Anadolu yakasında bir şehir içi oteli, güneyde Antalya’nın Lara ya da Belek gibi gelişmekte olan bölgelerinde tesis açmayı hedefliyor.

Tenis antrenmanları için güne 5:40’da başlayan Mert, koyu bir Beşiktaş taraftarı ve aynı zamanda Beşiktaş kongre üyesi olduğu için kulübüyle yakından ilgileniyor. En büyük hedeflerinden biri; bir gün Beşiktaş’a yönetici olmak. İşten sonra arkadaşlarıyla buluşup yemek yemek, maç izlemek en büyük zevki.

Powered by Openmedia