Kablo ihracatında bir ilke imza atıyor

Hatice Güneş Demir / İktisat 2004 / As Sınai Ürünler Genel Müdür

Güneş, ihracatını geliştirmek için girdiği aile şirketi As Sınai Ürünler’de bugün genel müdür olarak sektörde ses getiren işlere imza atıyor.

Sanayici bir aileden gelen Güneş, çocukluk yıllarından itibaren kendini iş hayatının içinde bulur. Babası ve amcalarının işle ilgili sohbetlerini dinler, bir gün onlar gibi olmayı hayal eder. Lisede Fransızca’sını, üniversitede İngilizce’sini geliştirme imkanı bulur ve üniversiteden mezun olduktan sonra bildiği yabancı diller sayesinde hemen ihracat departmanında işe başlar. Yabancı diller dışında üniversitede aldığı iktisat eğitimi sayesinde mikro ve makro pazar yapılarını daha kolay anlama ve analiz etme, iş yaşamında dünyaya entegre olabilmek için gereken planları, strateji ve taktikleri hazırlama konusunda çok büyük faydalar görür. Çok istediği halde iş hayatındaki yoğunluk nedeniyle yüksek lisans yapmaya fırsat bulamayan Güneş, ilk fırsatta bu eksiğini de gidermeyi planlıyor.

Üniversitede staj zorunluluğu olmadığı için, yaz aylarında aile şirketinde birçok departmanda çalışan Güneş, bu sayede çocukluğundan itibaren her zaman iş hayatının içinde olur. Üniversiteyi bitirdikten sonra başka şirketlerde neler olup bittiğini, orada işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak için farklı şirketlerde kısa süreli olarak çalışan Güneş, bu şirketlerden bazılarının üretim yaptığını, bazılarının da hayat sigortası, emeklilik gibi satış işi yapan şirketler olduğunu belirtiyor.

Farklı kültürleri tanımak en büyü hayaliydi

Yaklaşık altı yıl önce çalışmaya başladığı As Sınai Ürünler’de önce ihracat departmanında görev aldığını, bu yüzden uluslararası pazarlamanın öncelikli ilgi alanı olduğunu söyleyen Güneş, “Farklı kültürleri tanımak hep hayalim olmuştur. Bu nedenle ihracatta çalışmak en başından beri bana çok cazip gelmişti” diyor. Endüstriyel kullanıma uygun ürünler ürettikleri için aynı zamanda endüstriyel ürünlerin ihracatı, dağıtım kanalları ve pazarlama faaliyetlerinde uzmanlaşan Güneş, yıllar içinde sorumlulukları arttıkça ihracatın yanı sıra iç pazar konusunda da yoğunlaşır.

Dış ticaret ve ihracat konusunda şirket içi eğitimlere ve çeşitli kurumların seminerlerine katılan Güneş, bu seminerlerin iletişim becerileri, motivasyon, liderlik, vb. gibi kişisel gelişim eğitimleri, kalite, ihracat ve uluslararası pazarlama gibi uzmanlık programları olduğunu söylüyor. Uzun süre ihracat müdürü ve genel müdür yardımcısı olarak çalıştığı As Sınai Ürünler’de şu an genel müdür olarak görev yapan Güneş, küçük ve orta ölçekli firmalar kategorisine giren şirkette klasik organizasyon yapısından farklı yatay organizasyon yapısı uyguluyor.

Şirketi yeniden yapılandırıyor

Bu dönemin şirket açısından oldukça yoğun bir dönem olduğunu söyleyen Güneş, şirketi öncelikle organizasyon yapısını daha dinamik ve esnek hale getirerek pazarın ihtiyaç ve taleplerini hızlı bir şeklide cevaplayacak yapıya kavuşturmaya çalışıyor. Ayrıca ürün gruplarının geliştirilmesi ve yenilerinin ürün gamına eklenmesi konusunda fizibilite çalışmaları, makine yatırımlarını yapıyor ve yeni ürünler üzerinde çalışıyor. Test üretimlerini tamamlayarak çok yakında lansmanını yapacakları bu ürünleri pazara hazırlayan Güneş, şu an Türkiye’de yalnızca kendilerinin ürettiği Ankastron adında boru içinde hazır kablo sistemini iç pazardan sonra Türki cumhuriyetlerine ihracatını artırmak için yoğun bir çalışma içinde.

En önemli hedefi şirketi büyütmek olan Güneş, ayrıca rekabetin çok yoğun olduğu, iç ve dış rakiplerin bir arada bulunduğu sektörde kalıcı ve pazara yön veren bir şirket olmak istiyor. Ayrıca farklı alanlarda da yatırım yaptıklarını söyleyen Güneş, bu yıl sadece kendi şirketleri için verdikleri lojistik hizmeti konusunda büyüme kararı aldıklarını, bununla ilgili küçük çaplı çalışmalara başladıklarını açıklıyor.

İş dışında, ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih eden Güne, ayrıca iş yaşamının stresini can dostları olan köpekleriyle vakit geçirerek atıyor. Zaman buldukça yurtiçi ve yurtdışı geziler yapıyor. Fotoğraf çekmek onuna keyif veren bir hobi ama kendini geliştirip bir sergi açmayı hedefliyor.

Powered by Openmedia