İhracat operasyonunda uzmanlaştı

Nevra Demir Atabey / Muhasebe ve Vergi Hukuku 2004 / İçdaş İhracat Operasyon Uzmanı

Üniversitede okurken staj yapmaya başladığı İçdaş’ta bugün ihracat operasyon uzmanı olarak çalışmaya devam eden Nevra, uzmanlaştığı operasyon yönetimi konusundaki bilgilerini, gençlere aktarmayı hedefliyor.

BİLGİ’de okumayı ve oradan mezun olmayı çok isteyen Nevra, bu nedenle eğitimini en güzel şekilde tamamlayıp, diplomasını büyük bir gururla eline alır. Onun deyimi ile Türkiye’nin alanında uzman sayılı üniversitelerinden birinden mezun olup iş hayatına atılmak ona büyük avantajlar sağlar.

Üniversite son sınıfta bir yıl staj yaptığı İçdaş’da mezun olduktan sonra kadrolu olarak çalışmaya başlayan Nevra, bugün halen aynı şirkette çalışmaya devam ediyor. İçdaş’da kadrolu olarak çalışmaya başladıktan sonra aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Bölümü okumaya başlayan Nevra, bu dönem lisede okurken serbest muhasebeci mali müşavir R. Berk Ergün’ün yanında yaptığı stajın çok büyük faydasını görür. Üniversitede aldığı eğitimlerin de işinde çok büyük faydalarını gördüğünü belirten Nevra, BİLGİ’den mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi’nde işletme eğitimi alarak mali müşavir olmak isterken, yüksek lisans yapmaya fırsat bulamaz.

2004 yılında insan kaynakları sorumlusu olarak çalışmaya başladığı İçdaş’da ihracatla tanışan Nevra, 2006 yılında şirketin ihracat bölümünde çalışma kararı alır. “O yıl şirket organizasyon yapısında değişikliklere gidince, kariyerime ihracat uzmanı olarak devam etmeye, yöneticilerimle birlikte karar verdik” diyerek nasıl ihracatçı olduğunu anlatan Nevra, 2007 yılında ise evlenir.

“İyi ki bu meslekle tanışmışım”

İşinde en üst noktalara gelmek ve şirketini en iyi şekilde temsil etmek için kendini geliştirmeye çalışan Nevra’nın en büyük hedefi bu alanda iyi bir kariyer yapmak. İhracat alanına geçtikten sonra önceleri çok zorlandığını ancak zamanla işinden büyük keyif almaya başladığını söyleyen Nevra, “Şimdi iyi ki bu meslekle tanışmışım diyorum” diyor.

Yaklaşık yedi yıldır çalıştığı İçdaş’da halen İhracat Operasyon Uzmanı olarak görevine devam eden Nevra, ihracat bölümünün operasyon kısmında yapılan her türlü işten sorumlu. Hangi ülkeye ne satışı yapılıyorsa bu satıştan sonraki bütün prosedürlerin hazırlanması Nevra’nın görev alanına giriyor. Başarılı bir ihracatçı olmasında; hırsı, azmi, işini en iyi şekilde öğren arzusunun etkili olduğunu düşünen Nevra, “Başarılı olmamda, iyi bir ihracatçı olma isteğim büyük rol oynadı” diyor.
Mesleğinde operasyon alanında uzmanlaşan Nevra, bu alanda daha bilmediği, öğrenmesi gereken çok şey olduğunu ve elinden geldiğince bu alanda yeni şeyler öğrenmeye devam ettiğini dile getiriyor. Çalıştığı İçdaş’ın demir üretimi sektörünün sayılı şirketlerinden biri olduğunu belirten Nevra, mesleki olarak kendini geliştirmek için çeşitli eğitimler de alır. 2007 yılından bu yana ihracatla ilgili düzenlenen seminerlere katılan Nevra, Türk Dış Ticaret Vakfı ve İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi, İhracatçı Birlikeri ve Yoktrade’de katıldığı seminerlerden sertifika alır. 2009 yılında İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) düzenlediği ihracatla ilgili eğitimlere katılarak, başarı belgeleri de alan Nevra, “İşimi daha iyi şekilde yapmak için a dan-z ye her şeyi anlatan, gösteren çeşitli eğitimler aldım. Eğitime önem veren firmamız da zaman zaman çeşitli eğitimler veriyor. Dışardan şirketimize gelen uzman danışmanların yaptığı seminerler sayesinde bizler bu alanda gelişim gösteriyoruz” diyor.

En son Libya’ya demir ihracatı yaptı

Şimdi yaklaşık 9 aydır doğum izninde olan Nevra, 2010 yılının ekim ayında hayatlarına renk, neşe katan oğlunu dünyaya getirir. Oğluyla birlikte hayatında büyük değişiklik olduğunu söyleyen Nevra, oğlundan ayrılıp bir türlü işe dönemediğinden şikayetçi. Temmuz ayında yeniden iş başı yapmaya hazırlanan Nevra, doğum iznine ayrılmadan önce Libya’ya yapılan demir ihracatıyla ilgili bir projede görev alır. Bu projede, demir satışı yapıldıktan sonraki işlerin hepsini yürüten Nevra, işe döndükten sonra yeni projelerde görev alacak.

Sürekli yeniliklere açık bir mesleği icra ettiği için bundan sonra da ihracatla ilgili tüm yenilikleri takip etmeyi hedefleyen Nevra, uzmanlaştığı operasyon alanında edindiği bilgi ve birikimini genç meslektaşlarıyla paylaşmak istiyor. İhracat alanında başarılı olabilmek için yurtdışı ile ilişkileri sıcak tutmak ve çok titiz çalışmak gerektiğini düşünen Nevra, şimdi tüm vaktini oğlu ile geçirse de yurtdışına seyahat etmek, yeni yerler keşfetmekten büyük keyif alıyor.

Powered by Openmedia