Kanser hastalarına psikolojik destek veriyor

Aylin Sezer / Psikoloji 2005 / Özel Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Uzman Psikoloğu
Klinik psikolojisi alanında uzmanlaşan Aylin, ergen ve yetişkinlerle psikoterapiler yapıyor. ASM’de onkoloji hastaları ve yabancı hastalara yönelik iki projeyi yürütüyor.

Üniversitenin ilk yılında tesadüfen seçmeli ders olarak aldığı iki psikoloji dersi ile psikoloji okumaya karar veren Aylin, bölüm değiştirerek Psikoloji Bölümü’ne geçer. Eğitimi süresince, psikolojinin farklı dalları ile ilgilenmeye ve kendisi için uygun dalı seçmeye yoğunlaşır. Başlarda psikolojinin deneysel alanları daha çok ilgisini çekse de üniversite son sınıfta kendini klinik alanda geliştirerek, psikoterapi üzerine yoğunlaşmaya karar verir.

Öğrenciyken daha çok yazları, psikolojinin farklı alanlarını tanımaya yönelik stajlar yapmaya çalışan Aylin, bu süreçte bir süre bir psikoterapistin asistanlığını yapar, bir çocuk yuvasında çocuklarla çalışır, bir insan kaynakları şirketinde farklı araştırma projelerinde yer alır. Lisans eğitimi boyunca yaptığı stajların, lisans sonrası hangi alana yöneleceği konusunda karar vermesine büyük faydası olur. Üniversiteyi bitirmeden klinik alanda yüksek lisans yapmaya karar veren Aylin, mezun olduğu yıl BİLGİ’de açılan Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’na başlar.

Cerrahpaşa’da klinik psikolojisi stajı yaptı

Yüksek lisans eğitimi sırasında yaptığı stajlar ise daha çok mesleki gelişimine yönelik stajlar olur. Bu dönem bir sene yarı zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahpaşa Hastanesi Konsültasyon Liyezon Birimi’nde klinik psikolog olarak staj yapar. Aynı zamanda BİLGİ’nin Psikolojik Danışmanlık Birimi’nde de bir sene boyunca yarı zamanlı psikolog olarak staj yapar.

Yüksek lisansı tamamladıktan sonra BİLGİ’nin Psikoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Aylin, bu görevinde bir yandan araştırma yaparken, bir yandan da farklı derslerin asistanlığını yürütür. Bu süreçte Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Bölümü’nün koordinasyon asistanlığını yapmaya başlar. Aynı zamanda bölüm tarafından desteklenen ve kimsesiz çocuklara yönelik başlatılan ‘Minik Yürekler’ projesinde süpervizör olarak görev alır. Aynı dönemde, “Yaşadıkça: Psikolojik Sorunlar ve Başetme Yolları” adlı kitabın ortak yazarlığını yapan Aylin, kitap için hamilelik dönemi ve doğum sonrası psikolojisine değinen iki bölüm hazırlar.

Klinik psikolojisi alanında uzmanlaştı

BİLGİ’deki görevinden sonra yaklaşık 2,5 yıl önce Özel Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nde uzman klinik psikolog olarak çalışmaya başlayan Aylin, şu an hastanede nöroloji bölümü kapsamında, bireysel, çift ve aile psikoterapilerine devam ediyor. Aynı zamanda onkoloji ve kadın sağlığı bölümlerinde destekleyici psikoterapi çalışmalarını sürdürüyor, hastanenin faklı bölümlerine de psikolojik konsültasyon hizmeti veriyor. Son bir yıldır yine hastane kapsamında onkoloji hastalarına ve yabancı hastalara yönelik iki projenin koordinatörlüğünü yürüteüyor.

Klinik psikolojisi ile ilgili hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi boyunca çok sayıda eğitim alan Aylin, bugün Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nde onkoloji hastalarının yaşadıkları psikolojik süreçlerle ilgili yürüttüğü projenin, kanser tedavisi gören hastaların bu hastalık sürecinde yaşadığı depresif ve kaygılı sıkıntılara bakmak, bu hastalığın ve tedavisinin hayat kalitelerini nasıl etkilediğini anlamak ve etkili destek ve baş etme yolları oluşturmak amacıyla başlatıldığını belirtiyor. Bu proje dışında yoğun olarak ilgilendiği diğer proje kapsamında da yurtdışından gelen, kendi ülkelerinden farklı bir yerde tedavi gören, çoğu zaman tedavi oldukları ülkenin dilini bile bilmeyen yabancı hastaların yaşadıkları psikolojik sıkıntılara odaklandıklarını dile getiriyor.

Klinik psikologu olarak psikoterapi çalışmalarıma devam etmeyi hedefleyen Aylin, bunun dışında, farklı projelerde yer almak ve yazmak konusuna yoğunlaşarak, daha uzun vadede akademik kariyerine geri dönmeyi ve ders vermeyi hedefliyor. Oldukça yoğun bir çalışma hayatı olduğu için işten arta kalan zamanlarını sevdikleriyle geçirmeye çalışan Aylin, kitap okumaktan, konserlere, tiyatro ve sinemaya gitmekte hoşlanıyor. Yapmaktan en çok zevk aldığı şeylerden biri de seyahat etmek. 

Powered by Openmedia