Çocuk psikolojisi üzerine kitap yazıyor

Didem Evre / Psikoloji 2005 / Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu

Didem, bilişsel terapi ve oyun terapisi yöntemleri ile çocukların sorunlarını çözmeye çalışıyor. Yakında yayınlanacak ‘oyuncağın çocuk psikolojisindeki önemi’ isimli kitabının bu konuda bir kaynak olacağını düşünüyor.

Lise yıllarından itibaren psikolojik içerikli kitap ve filmlere olan ilgisi onu psikoloji bilimi ile tanıştırır. Zamanla psikolojiye merakı daha da artan Didem’in bu ilgi ve merakı, psikolojiyi meslek olarak seçmesinde oldukça etkili olur. İlgi alanı çocuk psikolojisi olduğu için, BİLGİ’de psikoloji eğitimi aldığı üniversite yıllarından itibaren çocuklarla çalışmaya başlayarak bu alana yönelik stajlar yapan Didem, Rotary Çocuk Evi’nde sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuklarla gönüllü çalışmalarda bulunur. Yaptığı gönüllü çalışmalar ve stajlar sırasındaki gözlemleri çocuk psikolojisine olan ilgisini daha da artırır.

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra planladığı hedefler doğrultusunda Marmara Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek Lisans Programı’na başlayan Didem, yüksek lisans sayesinde çocuk gelişimi ve aile danışmanlığı konusunda bilgi sahibi olur. Yüksek lisans sırasında da gönüllü çalışmalara devam eden Didem, Kadıköy Belediyesi’ne bağlı derneklerde çocuk ve ailelere yönelik çalışmalar yapar. Trakya Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi Polikliniği ile birlikte onkoloji hastası çocukların nöropsikolojik değerlendirmesi ile ilgili bir projede görev alır.

Çocuk, ergen ve ailelerle çalışıyor

Yüksek lisansa devam ederken psikolog olarak farklı anaokullarında da 0-6 yaş arası çocuklarla çalışan Didem, yüksek lisansın ardından 2007 yılında Sağlıklı Yaşam Polikliniği’nde çocuk ve ergen psikoloğu olarak çalışmaya başlar. Kurumda öğrenme güçlüğü, dikkat eksiliği, hiperaktivite ve zekâ geriliği tanısı almış çocuklarla özel eğitim çalışmaları, psikolojik test uygulamaları ve ailelere yönelik danışmanlık yaparak bu konuda deneyim kazanır. Ardından 2009 yılında Acıbadem Maslak Hastanesi’nde çocuk ve ergen psikoloğu olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık 2,5 yıldan beri çalıştığı Acıbadem Maslak ve Bakırköy hastanelerinde çocuk, ergen ve aileleri ile çalışmaya devam eden Didem, burada da 0-16 yaş arasındaki farklı psikolojik sorunlarla başvuran çocuk, ergen ve ailelerine yönelik bireysel terapi ve aileye yönelik danışmanlık yapıyor. Uyguladığı psikolojik testler aracılığıyla sorunlar hakkında bilgi edinerek bilişsel terapi ve oyun terapisi gibi yöntemlerle çalışıyor ve bu sürece mutlaka aileleri de dahil ediyor. Bunların yanı sıra kurum içi ve dışında ailelere yönelik eğitim ve seminerler veriyor.

Çocuklarda psikolojik testleri önemsiyor

Bugüne kadar aldığı psikolojik test, terapi ve süpervizyon eğitimlerinin çok yararını gören Didem, çocuk ve ergen psikolojisi alanında uzmanlaşır. Psikolojinin sürekli okumak ve çalışmak gerektiren bir meslek olduğunu düşünen Didem, bu nedenle mezuniyet sonrası eğitim hala devam ettiğini belirtiyor. Çocuk ve ergenlerde psikopatoloji ve terapi teknikleri, psikolojik testler, aile terapisi yaklaşımları, nöroloji ve beyin, öğrenme bozuklukları ve özel eğitim alanlarında çeşitli uzmanlık eğitimlerine, kongrelere ve seminerlere katılarak kendini geliştiriyor. Özellikle çocuklarla çalıştığı için psikolojik testlerin önemine inanıyor. Didem, “Çocuklarla çalışmak oldukça zor, çünkü hiçbir çocuk kendini bir yetişkin kadar iyi ifade edemez. Dolayısıyla onların dünyasını anlamak, zihinsel ve emosyonel sorunlarına çözüm bulabilmek için psikolojik testlerin ve oyun terapisinin önemi çok büyük” diyor.

Yaklaşık iki yıldır ‘Oyuncağın çocuk psikolojisindeki önemi’ ile ilgili bir kitap yazım grubu ile çalışan Didem, bu kitapla ailelere, çocuklarının karakter gelişimleri ve psikolojisine yönelik oyuncakları tanımaları konusunda büyük bir kaynak sağlayacaklarına inanıyor. Bu aralar kendisini en çok heyecanlandıran bu proje için, geçmişten günümüze tüm boyutlarıyla oyun ve oyuncakları değerlendirerek çok titiz ve detaylı bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Didem, kitap ile ilgili hazırlıkları tamamlamak üzere olduklarını açıklıyor.

Çocuk ve ergen psikolojisi ile ilgili tüm eğitim ve yaklaşımları takip ederek mesleğine devam etmek isteyen Didem, bunun yanına eğitmenlik kimliğini de eklemeyi ve bugüne kadar edindiği ve edineceği bilgi ve birikimlerini kendisinden sonra gelecek meslektaşlarıyla paylaşmayı hedefliyor. Boş zamanlarında fırsat buldukça özellikle yurt dışına seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi çok seven Didem, ayrıca sahilde uzun yürüyüşler yapmak ve gördüğü detayları fotoğraflamaktan da keyif alıyor.

Powered by Openmedia