Kendi markalarını yaratmak için kolları sıvadı

Abdullah Korkmaz / Uluslararası İlişkiler 2002 / Karar Tekstil Genel Müdürü

Yerli ve yabancı perakende mağazalarına koleksiyon hazırlayan Abdullah, uzun zamandır marka yaratmak için fizibilite çalışmaları yapıyor.

Üniversitede hocası Soli Özel hocasına, “Bizler mezun olduktan sonra nasıl bir iş yapabiliriz” diye sorar. Hocası Özel, Asaf Savaş Akad’ın bu konudaki bir sözünü kendisiyle paylaşır ve “Uluslararası ilişkiler, ekonomi ve benzeri birçok bölümlerde öğretim boyunca temel bilgiler öğrenilir, bir meslek edinilmez ancak kişiler mezuniyetten sonra hangi sektörü seçerse meslekleri o olur” diye cevap verir.

Dünyada en büyük ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde mezun olan Abdullah, mezun olduktan sonra her mezun gibi acil olarak bir işe ihtiyaç duyar. Çeşitli kurumlara iş başvurusu yapar, bir takım zorluklar yaşar. Nihayet Karar Tekstil’de işe başlar ve böylece tekstil sektörü ile tanışır.
10 yıl önce Karar’da işe başladı
Üniversitede okurken üçüncü sınıfın yaz döneminde turizm sektöründe çalışan Abdullah, işle ilgili ilk acemiliklerini burada atar, iş disiplinini ve kurallarını öğrenme şansı yakalar. Üniversitede aldıkları uluslararası ilişkiler eğitimini statü kazanmada çok önemli basamak olarak gören Abdullah, öğrenciliğin ve özellikle üniversitenin bir insanın en özgür olduğu dönem olduğunu düşünüyor. Abdullah’a göre çalışma hayatı yoğun ve kendi kuralları olan bir yaşam. Bunu 2003 yılında çalışmaya başladığı ve sektörle tanıştığı ve müşteri temsilcisi olarak işe başladığı Karar Tekstil’de anlar.

O dönem yurtdışındaki müşterilerle Türkiye ofisinin koordinasyonunu sağlayan Abdullah, müşteri temsilciliğinin en zor mesleklerden biri olduğunu dile getiriyor. “Müşterinin
çalıştığınız işyerindeki sözcüsü, müşteri odaklı olmalısınız, müşterinin isteğini iyi analiz etmelisiniz” diyen Abdullah, bu işte farkındalık yeteneğinin geliştiğini, zaman içinde müşteri ile aynı dilin konuşulduğunu belirtiyor.
2005 yılında kısa dönem askerlik yapan Abdullah, 2010 yılında tanıştığı Fatma Hanımla 2012 yılı Haziran ayında evlenir. Eşinin de tekstil sektöründe çalıştığını dile getiren Abdullah’a göre çiftlerin benzer sektörlerde çalışması bir dezavantaj gibi görünse de kendileri bunu avantaja çeviriyor. Abdullah, “Eşim kumaşın ilk aşaması olan üretimde ben ise konfeksiyon ve tasarım ve satış aşamasındayım. Birbirimizi tamamlıyoruz” diyor.
Kişisel gelişim eğitimleriyle beraber insanın içgüdülerinin ve karakterinin de bazı yapı taşlarının oturmasında çok etkili olduğunu söyleyen Abdullah, hırslı bir yapıya sahip olmasının etkisiyle önde olmayı, yönlendirmeyi ve organize olmayı seviyor. Bu özellikleri sayesinde işinde başarılı olan Abdullah, yabancı dil bildiği ve sigara kullanmadığı için Karar Tekstil tarafından işe alındığını düşünüyor. Bugün 10 yıldır Karar Tekstil’de çalışan Abdullah, tekstil sektörünü sevdiğini vurguluyor.

 

2009’da genel müdür oldu

İnsanlara hitap etmenin, onların beğenisini kazanmanın ve ürünlerinin insanlar üzerinde görmenin çok güzel bir duygu olduğunu belirten Abdullah, insanoğlu var olduğu sürece giyinmenin bir ihtiyaç olacağına dikkat çekiyor. Halen Karar Tekstil ve Turizm’de Genel Müdür olarak çalışmayı sürdüren Abdullah, şu anki görevini 2009 yılından beri yapıyor.
Karar’da yurtiçi ve yurtdışındaki büyük tekstil perakende mağazalarına koleksiyon hazırladıklarını ve ürettiklerini anlatan Abdullah, şu aralar yeni müşteri portföyüne yeni müşteriler katmak ve üretim portföyünü ona göre geliştirmek konusunda çalışmalar yapıyor. Tekstil sektöründe marka oluşturmak istediklerini ve uzun zamandır bununla ilgili fizibilite
çalışması ve marka arayışı içinde olduklarını açıklayan Abdullah, “Bugüne kadar kendi koleksiyonumuzu hazırlayarak müşterilere private label üretim yaptık. Ancak gelişen piyasa şartlarında kendi adımıza ürün geliştirip piyasada kendi adımızla var olmamız gerektiğini düşünüyorum ve bu alanda yoğun bir çalışma içindeyim. Pazar çeşitlendirmesi yaparak hem private label imalata devam etmek hem de kendi markamızı geliştirmek istiyorum” diyor.
İş dışında ailesiyle vakit geçiren, vakit buldukça memleketi Ordu’yu ziyaret eden Abdullah, fırsat buldukça yüzüyor, eşi ile uzun yürüyüşlere çıkıyor, halı sahada futbol maçı yapıyor.

DÜN
SOLİ OZEL
KUŞTEPE BAHÇE

BUGÜN
PATROU NECDET YILDIRIM
SAKLI DENİZ (YAKUPLU-BEYLİKDÜZÜ)

EN SON
ÇIPLAK DENİZ ÇIPLAK ADA

EVE DÖNÜŞ SARIKAMIŞ 1915
ORDU

Powered by Openmedia