Yeni kumaş çeşitleriyle müşteri portföyünü büyütüyor

Dr. İzzet Varon / İşletme-Uluslararası Finans-2002 / Var Tekstil Ortağı ve Pazarlama Sorumlusu

Faik Sönmez, Yargıcı, Park Bravo, Zara, H&M, Mango, Max Mara gibi markalara kumaş satan İzzet, yeni ürünler geliştirerek yeni müşterilere ulaştırmak için çalışıyor.

On üç yaşından itibaren ailesinin finans şirketinde yaz aylarında ve okul sonraları bir fiil çalışır. Çalışanlarla aynı pozisyonda olmasına rağmen şirketin her departmanında görev alarak onlardan daha fazla mesai yapar. O dönem babasının tekstil sektöründe kumaş işi ile uğraşan bir müşterisinin yanına gide gele tekstil işinin kendisine uygun olduğunu deneyimler.

Tekstil sektörünün çok acımasız bir sektör olduğunu söyleyen İzzet, bir kaç yanlış kumaş üretmenin,  yanlış bir iki kaliteli ürüne girmenin ya da en önemlisi yanlış müşteri ile çalışmanın kurumları bir anda geri dönülemez bir yola soktuğunu zaman içinde öğrenir. Üniversiteden mezun olduktan sonra önüne iki alternatif çıktığını belirten İzzet, “Önüme çıkan bu iki alternatiften biri tercih edecektim. Ya profesyonel sektöre yönelecek ya da kendi firmamı kurarak okyanusa açılacaktım. Ben okyanuslara açılmayı tercih ederek kendi firmamı kurdum ve tekstil sektörüne girdim” diyor.

 

Üniversiteyi çalışarak bitirdi

Üniversitede okurken de bir yandan aile şirketinde bir fiil çalışır, bir yandan da yaz aylarında çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşlarda staj yapar. Üniversiteye ilk girdiği sene Koç Bankası Genel Müdürlükte bireysel krediler bölümünde ve diş işlemler bölümünde, ikinci sene Toprak Bankası’nın bir iştiraki olan Toprak Factoringin Krediler bölümünde, en son senesinde ise Energy Media şirketinde Barter bölümünde, ardından finansman bölümünde stajlarını tamamlar. Bu stajlar sayesinde ilerde hangi sektörde olmak istediğini, çalıştığı sektörlerin kendisine uygun olup olmadığını anlar.

BİLGİ’de çok kaliteli bir akademik kadrodan aldığı derslerin gelişimine katkı sağladığını düşünen İzzet, üniversiteden mezun olduktan sonra da ailesinin finans şirketinde satış bölümünde çalışır. Mezun olduktan sonra bir yandan da 2002 yılında Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bölümü’nde yüksek lisansa başlar ve 2004 yılında 94 ortalama ile birinci olarak bitirir. “Üniversitedeki hocalarım benim devam etmemi ve gelecekte onlar gibi akademisyen olmamı istiyorlardı. Manevi babam olarak gördüğüm Prof. Dr. Tunç Erem’in yönlendirmesi ile doktoraya başvurdum ve kabul edildim” diyen İzzet, 2004 yılında Marmara Üniversitesi’nde Üretim Yönetimi ve Pazarlama alanında doktoraya başlar, 2009 yılında 29 yaşında Dr. unvanını alır.

Bu arada 2004 yılında kendi şirketi Var Tekstili kuran İzzet, doktorayı bitirince askere gider. Kısa dönem askerliğini yaptıktan sonra hemen şirketinin başına döner. Aynı dönem haftada üç saat Haliç Üniversitesi’nde işletme dersi vermeye baslar.

 

Tüm pazarlamadan sorumlu

Bugün Var Tekstil’in ortaklarından biri olarak şirketin bütün pazarlamasından sorumlu olan İzzet, asıl görevinin yeni ürünler geliştirerek onları kullanabilecek müşterilere ulaştırmak olduğunu dile getiriyor. Paris’teki Premier Vision fuarına katılarak, yeni koleksiyon ve renkleri gördüklerini, buna göre siparişler aldıklarını belirten İzzet, Faik Sönmez, Yargıcı, Park Bravo, İkiler, Aydınlı Grubu, Nu Tekstil, Zara, H&M, Mango, Max Mara gibi yerli ve yabancı markaların da aralarında olduğu pek çok marka için kumaş ürettiklerini açıklıyor.

Türkiye’de ilk olarak cupro ve bambu ipliğinden yapılmış kumaşları Var Tekstil’in ürettiğini söyleyen İzzet, “Çok uğraşmamamıza rağmen fiyatından ötürü yapılan satış bizi memnun etmedi. Bu ürünün yerini alabilecek yeni bir ürün üzerine yoğun bir çalışma başlattım. Bu dönemden altı ay önce özel olarak yapılan bir makineyle, çok ucuz maliyeti olan polyester kumaşı hava ile döverek yeni bir kumaş yarattık. Yurt dışındaki müşterilerimiz bile bu kaliteli ürünün cupro olduğunu düşündü. Bu gelişme bize çok sayıda yeni müşteri kazandırdı ve satışlarımızı ikiye katlamamızı sağladı” diyor.

Dokuz yaşından itibaren basketbol oynayan İzzet, annesinin bunun için kendisine çok emek verdiğini dile getiriyor. Bunun da etkisiyle iş dışında her akşam spor yapan İzzet, squash, basketbol, voleybol, teniz gibi sporlarla uğraşarak iş stresini atıyor.

 

DÜN

PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT

KAFETERYA

 

BUGÜN

BABAM

HİLLSİDE

 

EN SON

DAN BROWN CEHENNEM

HANG OVER 3

ST PETERSBURG

Powered by Openmedia