Koçtaş’ı Şule ve ekibi pazarlıyor

Şule Gül Bülbülkaya / İşletme 2002 / Koçtaş Pazarlama Sorumlusu

Çizgi altı reklamcılıkta ilk iş deneyimini kazandı, KGM’de markalar için özel araştırmalar yaptı. Şimdi Koçtaş’ın tüm pazarlama ve iletişim işlerinden sorumlu.

Perakende sektörü Şule’nin, üniversiteden mezun olduktan bir süre sonra ilgisini çekmeye başla. Pazarın dinamik yapısını heyecan verici bulan Şule, Koçtaş’ta çalışmaya başladıktan sonra kendisi için ne kadar doğru bir karar verdiğini anlar. Ona göre perakende sektörü, rutin bir işte ve yapıda olmayı sevmeyenler için kesinlikle çok doğru ve kariyer açısından da gelecekte önü çok açık bir sektör.

Üniversitenin son yıllarında eğitimine özellikle pazarlama alanında ağırlık veren Şule, bu alanda kariyerine devam etmeyi planlar. BİLGİ’nin eğitim yapısının insanı iş hayatına ve özellikle pazarlama dünyasında karşılaşacağı durumlara gerçekten hazırladığına inanan Şule, bu yüzden aldığı eğitimin iş hayatına çok katkı sağladığını düşünüyor. Üniversiteye başlar başlamaz çalışma hayatına da giren Şule, okula başladıktan bir kaç ay sonra BİLGİ’nin tanıtım pazarlama bölümünde part time olarak çalışır. Kendisi için çok büyük bir şans olarak gördüğü bu deneyim Şule’ye, daha o yıllarda önemli katkı sağlar. Bunun dışında yaz aylarını da dışarıda farklı alanlarda staj yaparak geçiren Şule, ürün yönetimi ve reklamcılıkla ilgili firmalarda çalışır.

İlk önce reklamcılığı deneyimler

Mezun olduktan sonra ilk iş deneyimini çizgi altı reklamcılık yapan bir kurumda müşteri temsilciği yaparak edinen Şule, burada uluslararası FMCG markalarının kampanyalarını gerçekleştirmek üzere tasarımlar hazırlar ve zaman zaman sahada uygulamalarını gerçekleştirir. Reklam ajansı deneyiminden sonra 2003 yılında yuvaya geri döner ve BİLGİ’nin MBA programlarında pazarlama faaliyetlerine destek vermek amacıyla çalışmaya başlar. Aynı yılın Eylül ayında evlenen Şule, 2004 yılı sonuna kadar çalıştığı BİLGİ’den sonra, pazarlamanın farklı bir noktasını daha detaylı öğrenmek amacıyla KMG araştırma firmasına (şimdiki adıyla Ipsos KMG) araştırma uzmanı olarak geçer. İki yıl çalıştığı KMG’de önemli markaların özel araştırma ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yürütür. Bu süreçte de birçok alanda tüketici ihtiyaçları ve davranışları ile ilgili bilgi edinme, markaların pazarlama ve ürün kampanyalarını test ederek farklı yaklaşımları görme fırsatı bulur. Ve 2007 yılında Koçtaş pazarlama ekibine katılır. Halen Koçtaş’taki görevine devam eden Şule, 2008 yılında kızı Aslı’yı dünyaya getirir.

Koçtaş’ta pazarlamanın hemen hemen tüm dalları ile ilgili çalışma fırsatı bulan Şule, şu anda da pazarlama ve iletişim ile ilgili tüm alanlardan sorumlu. “Pazarlama benim üniversite yıllarında da yapmayı çok istediğim bir işti. Bu alanda işleri bizzat mutfağında öğrenmek adına farklı kurumlarda çalıştım. Şimdi de Koçtaş’ta tüm fonksiyonları bir arada yürütüyorum” diyen Şule, bu alanla ilgili üniversite dışında özel bir eğitim almasa da yapılan konferans, workshop gibi çalışmalara mümkün olduğunca katılmaya çalışır.

Beş yıldır Koçtaş’ta çalışıyor

Şu anda Koçtaş’ta pazarlama sorumlusu olarak; tüm ulusal ve yerel reklam çalışmaları, iletişim&PR faaliyetleri, insört ve katalog çalışmaları, mağaza açılış kampanyaları, sponsorluk ve etkinlikleri, pazar araştırmaları, sosyal sorumluluk çalışmaları, dijital pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Beş yıldır Koçtaş’ta çalışan Şule, 2011 yılının başında bu yana tüm bu faaliyetleri ekibiyle beraber yürütüyor.

Bu dönem dijital pazarlama çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Şule, şu aralar yeni projeler üzerinde yoğun çalışıyor. Bir yandan da mağaza açılışlarının hız kesmeden devam ettiğini, açılış kampanyalarının hem ulusal hem de yerel olarak hazırlıklarını yaptıklarını dile getiren Şule, yaptığı işten büyük keyif alıyor. “Her zaman yaptığımız çalışmaların yanı sıra yeni şeyler geliştirmek, hedef kitleyi ikna etmek için yepyeni tasarım ve söylemler yaratmak ve sonrasında da bu kampanyaların başarıyla sonuçlandığını görmek büyük mutluluk veriyor” diyen Şule, pazarlama alanında daha öğrenilecek ve yapılacak çok şeyi olduğunu düşünüyor. İş dışında kızıyla beraber oyun oynamak onun en büyük hobisi. Onunla beraber vaktin nasıl geçtiğini anlamıyor. Kızıyla onu geliştiren oyunlar oynamaktan ve onunla birlikte yepyeni şeyler öğrenmekten büyük keyif alıyor.

Powered by Openmedia