Kurumsal içerik yönetimi çözümleri satıyor

Aydın Toprak / Bilgisayar Bilimleri-2004 / IMB Türkiye Teknik Satış Uzmanı

IBM Türkiye’de orta katman yazılım çözümlerinden biri olan içerik yönetimi sistemleri ile ilgili teknik satış aktiviteleri yürütüyor.

BİLGİ’de, diğer üniversitelerdeki bilgisayar mühendisliği bölümlerinden farklı olarak, bilgisayar bilimine özgü derler aldıklarını belirten Aydın, o dönem aldığı eğitimin, bir bütün olarak oldukça yararlı olduğunu o yüzden, aldıkları bu derslerin faydasını çok gördüğünü düşünüyor.  Son sınıfta aldıkları MIS derslerinin iş hayatına hazırlayıcı olduğuna inanan Aydın, üniversite eğitimi boyunca OYTEK ve SFA’da staj yapar, 6-8 ay kadar Bakırköy Kitap Sarayı’nda (BKS) teknik destek elemanı olarak yarı zamanlı çalışma şansı bulur. O dönem bölümünde staj zorunlu olmasa da Aydın, zorunlu olmadan yaptığı her stajında farklı tecrübeler edinmenin çok büyük yararını görür. OYTEK’de yazılım teknolojileri ve kurumsal uygulamaların nasıl olduğunu anlarken SFA’da bilgi işlem ve destek süreçlerini, BKS’de ise direk müşteri ilişkileri, çözüm ve teknik destek konularında tecrübe edinir. Özellikle BKS’de edindiği tecrübelerin kendisine kattıklarını görür.

Önce askerlik sonra iş hayatı

Üniversiteden mezun olduktan sonra önce askerliğini yapar, askerlik sonrası 2005 yılı yazında İntengo Bilişim Teknolojileri’nde iş hayatına atılır. “İntengo yeni kurulan oldukça yenilikçi bir anlayışa sahip, çekirdek bir şirketti. Elektronik satın alma sistemlerini SAS mantığı ile kurgulayıp şirketlere maliyet avantajı yaratacak çözümler ürettik. İntengo bu çözümleri daha da geliştirerek 2010 yılında Altın Örümcek Ödülü’nü aldı” diyen Aydın, oldukça yoğun ve eğitici geçen 2006 yılının sonuna doğru biraz daha insanlar ile iç içe olmak, iş hayatına biraz daha katılmak istediği ama teknolojiden de kopmak istemediği için yeni bir arayışa girer. Tam o noktada teknik danışmanlığın kendisi için iyi olduğunu düşünür.

Bu düşünce ile Meteksan Sistem’de kurumsal içerik uygulamaları üzerine teknik danışman olarak göreve başlar. Uluslararası bir şirketin içerik yönetimi uygulamalarını hayata geçirmek üzere Londra’da bir dizi eğitim alır. Meteksan Sistem’de iki yıl çalıştıktan sonra 2008 yılında Arkas Holding’in bir şirketi olan Navigator İş ve Bilgi Yönetimi Hizmetleri’nde kıdemli danışman olarak iş hayatına devam eder. Gerek Meteksan’da, gerekse Navigator’de edindiği tecrübeler ve hayata geçirilen birçok başarılı proje ile 2011 yılında Navigator’de içerik yönetimi gurubunda çözüm yöneticiliği görevine getirilir. 2012 yılı başında da yazılım teknolojilerinin mutfağı diyebileceğimiz IBM’de şu anki görevine başlar.

Halen kurumsal içerik yönetimi çözümleri üzerine teknik satış uzmanı olarak çalıştığı IBM Türkiye’de, orta katman yazılım çözümlerinden biri olan içerik yönetimi sistemleri ile ilgili teknik satış aktivitelerini yürütüyor. Teknik satışın aslında bir satış sürecinin en başından itibaren görev alan, mevcut ve potansiyel müşteri profilleri için uygun yazılım çözümünün oluşturulması, anlatılması veya bazı durumlarda gerçekleştirilmesi sorumluluklarını içerdiğini söyleyen Aydın’ın ayrıca, Türkiye’deki iş ortaklarının yeni teknolojilere adaptasyonu ile ilgili de sorumlulukları bulunuyor.

Çok sayıda projede çalıştı

Bu güne kadar özellikle Meteksan Sistem ile başlayan ve Navigator’de devam eden kariyeri boyunca oldukça fazla projede bizzat çalışan Aydın, bu projelerin özellikle bankacılık, telekomünikasyon, enerji, ilaç ve perakende sektörlerine yönelik olduğunu belirtiyor. Eurobank Tekfen Doküman ve Süreç Yönetimi Projeleri, DeutscheBank Doküman ve Süreç Yönetimi Projeleri, Eximbank Kurumsal İçerik Yönetimi, BP Akaryakıt Doküman ve Süreç Yönetimi Projeleri, BP Gaz Süreç Yönetimi Projeleri, Ipragaz Süreç Yönetimi, Türk Telekom Kurumlsa İçerik ve Süreç Yönetimi, Vodafone Numara Taşıma Projesi, Mustafa Nevzat İlaç Uygunluk Yönetimi Projesi ve Dmarket Fatura Otomasyonu Projeleri’nin ilk aklına gelen projeler olduğunu dile getiriyor.

İş dışında aktif olarak uğraştığı bir hobisi olmasa da kahve yapmaktan, helikopter simülasyonlarına, ev-oto müzik sistemlerinden, bisiklet sürmeye veya şnorkel ile dalmaya kadar birçok şeyle ilgilenen Aydın, farklı türlerde müzik dinlemek ve film seyretmekten de hoşlanıyor.

DÜN

DR. CHRIS STEPHENSON

BİLGİSAYAR LABORATUARI

BUGÜN

TIM ROBERTSON-ELVIR SINANOVIC

SAKİN TOPLANTI ODALARI

EN SON

ZOR İNSANLARLA ZORLANMADAN BAŞ ETMEK

SKYFALL

ANKARA

Powered by Openmedia