Web tabanlı yazılımları yapan ekibin lideri

Şilan Doğan / Bilgisayar Bilimleri-2003 / Sony Informatian Systems Europe Ekip Lideri

Avrupa ülkelerine web tabanlı yazılımları yapan ekibin lideri olan Şilan, büyük ve orta ölçekli projelerin, başından sonuna kadar yönetimindensorumlu.

Üniversite döneminde proje yönetimi ve MIS alanına daha yoğun bir ilgi duyar, IT sektöründe proje yönetimısıi nasıl yapılacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili kitaplar ve yazılar okur. Üniversite döneminde tezini de orta ve büyük ölçekli IT projelerinde nasıl bütçe yönetileceği konusunda hazırlar. Ayrıca BİLGİ’de MBA yapmaya başladığı dönemde bu konulara daha fazla yoğunlaşmaya karar verir ve MBA eğitimi boyunca proje yönetimi üzerine verilen seçmeli dersleri daha fazla tercih etmeye çalışır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra bir süre iş tecrübesi edinip sonrasında yüksek lisans yapmaya karar verir. Bu konuda da tercihi yine BİLGİ olur. 2006 yılında BİLGİ’nin MBA programına katılır. Yüksek lisans döneminde marka yönetiminden pazarlama stratejilerine, dağıtım kanalı yönetiminden finans raporlamaya kadar çok farklı kapsamlı dersler alır. Bu dersler sayesinde, iş yaşamına dair vizyonunun genişlediğini söyleyen Şilan, bir şirketin baştan sona nasıl yönetildiği, hangi stratejilerin kullanıldığına dair hem genel kültür arttıran hem de iş yaşamında kullanabileceği çok farklı bilgiler edinir. BİLGİ’nin MBA hocalarının ders verdikleri alanlarda sektör yöneticileri-öncüleri olmalarının da buna çok büyük etkisi olduğunu düşünen Şilan, 2008’de MBA programını bitirir.

Çalışan öğrenci kapsamındaydı

Lisans döneminde okulda çalışan öğrenci olarak bilgisayar laboratuarında ve kütüphanede çalışan Şilan, bu dönem haftada toplam 8 saat çalışır. Böylece hem cep harçlığını çıkarır hem de farklı bölümlerinden birçok öğrenci ile tanışma fırsatı bulur. Özellikle kütüphanede çalıştığı dönemin; okuldaki çevresinin genişlemesinde büyük etkisi olur. Ayrıca mezun olmadan 6 ay önce yabancı finanslı bir sigorta şirketinin IT bölümünde staj yapmaya başlar. Mezuniyet öncesi okulda çalıştığı dönem ona çalışma disiplinini, sorumluluk almayı, zaman yönetimini öğretir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra staj yaptığı sigorta sektörünün IT bölümünde uzman yardımcısı olarak işe başlr. IT bölümünde network, yazılım, analiz, sistem destek gibi değişik görevlerde bulunur. Sonra Bizitek adında CRM yazılımı geliştiren ve danışmanlığını veren bir firmanın Proje Yönetim Ofisinde uzman olarak işe başlar. Bu dönemde Turkcell firmasında CRM danışmanı ve proje yöneticisi olarak görev alır.

2007-2009 yılları arasında Yapı Kredi Bankası IT departmanında uzman iş analisti olarak çalışır. 2010 yılının Ocak ayında Sony ISE yazılım ekibinde proje koordinatörü olarak göreve başlar. 2011 yılı Ocak ayından bu yana, bu ekipte takım lideri olarak görevine devam eden Şilan burada; Sony Information Systems Europe adı altında Sony Avrupa ülkelerine web tabanlı yazılımların yapıldığı bir ekipte proje koordinasyon ekip lideri olarak görev yapıyor. Büyük ve orta ölçekli projelerin yazılım yaşam döngüsü kapsamında başından sonuna yönetiminin ve koordinasyonun yapılmasından sorumlu.

Farklı projelerde deneyim kazandı

Mesleğinde, IT yazılım projelerinin proje yönetimi ve planlaması konusunda uzmanlaşan Şilan, “Çok farklı projelerde görev alabilme fırsatı, her bir projede çok farklı deneyimler edinmek, farklı ekiplerle iletişim içinde olabilmek en çok ilgimi çeken noktalardan birkaçı oldu” diyor. Proje yönetim ofisinde başlayan görevini takiben farklı firmaların Proje Yönetimi konusu üzerine verdikleri farklı eğitimlere katılan Şilan bugüne kadar, sektöre özel, hem şirke hem de müşterilere fayda sağlayacak yenilikler içeren farklı projeleri hayata geçirdiklerini vurguluyor.

Kariyerini IT sektöründe proje yönetimi alanında sürdürmeyi ve bu alanda kazandığı tecrübeleri uygulamayı hedefleyen Şilan, dinamik iş yaşamında bir adım önde olabilmek için kişisel gelişimin de önemli olduğunu düşünüyor.

İş dışında seyahat etmek, yeni ülkeler görmek, farklı kültürleri tecrübe etmeyi seven Şilan, özellikle uzak ülkelere seyahat etmeyi tercih ediyor. Bunun dışında uygun olduğu hafta sonları yelken sporu ile ilgilenmeye çalışıyor. Deniz üzerinde geçirdiği zamanlar, onun günlük koşuşturmalardan uzak kalabildiği özel anlar olduğu için yelken sporunu çok seviyor.

DÜN

LEVENT ERDEN – DR. ARZU BALOĞLU

SANTRAL İSTANBUL BAHÇESİ

BUGÜN

EN SON

HER DURAKTA AŞK-MAVEA BİNCHY

GERGEDAN MEVSİMİ

KONYA

Powered by Openmedia