Loreal için medya planlaması yapıyor

Burcu Yakupoğlu Karadayı / İşletme 2007 / MEC Planlama Uzmanı

Bugüne kadar FMCG sektöründeki markalar için çalışan burcu, şu aralar Loreal’in medya planlamasını gerçekleştiriyor.

Öğrenciyken böyle bir sektör olduğundan haberi bile yokken yüksek lisansı sırasında yaptığı bir aylık staj döneminde medya satınalama ve planlama sektörü ile tanışır. Yenilikçi ve dinamik yapısı nedeniyle sektör Burcu’nun ilgisini çeker. 2005 yılında üniversitede öğrenciyken Zorlu Holding’in pazarlama ve finans departmanında ilk stajını yapan Burcu, bu staj sayesinde iş dünyasına ilk adımını atar, müşteri tarafını tanır. Mezun olduktan sonra çok sayıda iş görüşmesi yapar ve genellikle banka ve denetim şirketlerinden teklifler alır. Ancak uzmanlaşmak istediği alanlar bu alanlar olmadığı için belli bir süre çalışmamaya ve istediği iş alanlarına yönelik bir eğitim almaya karar verir.

Bu nedenle yüksek lisans yapmak için araştırmalara başlayan Burcu, bu konuda tercih ettiği iki okuldan biri olan BİLGİ’yi seçer. 2010 yılında BİLGİ’nin Reklamcılar Derneği ile ortak olduğu Adschool Programı’nda Pazarlama İletişimi Bölümü’nde yüksek lisansa başlar. Şu aralar yüksek lisans tezini yazan Burcu, yüksek lisans eğitimine başladığı ilk ay (2010 Şubat) Reklamcılar Derneği’nin verdiği bir staj ilanı sayesinde medya sektörü ile tanışır. Bu ilana başvurup Starcom Mediavest’te bir ay staj yaptıktan sonra, burada çalışmaya başlayan Burcu, bir aylık staj döneminde, müşteri tarafından sonra işin ajans tarafını da tanıyarak, kariyerine ajans tarafında devam etmeye karar verir. 2011 yılı Eylül ayında evlenen Burcu, 2011 yılı Kasım ayında Starcom Mediavest’ten ayrılır ve şu an çalıştığı MEC’de (MediEDGE) planlama uzmanı olarak işe başlar.

Dijital medyada uzmanlaşıyor

Bugün yaptığı işin yüksek lisansta aldığı derslerle tamamen paralel gittiğini söyleyen Burcu, bu meslekte her sektörden müşterilerinin olabildiğini, müşterileri tanımak, isteklerine doğru cevap vermek için sektörden örnekler sunulmasının çok işe yaradığını, aldığı yüksek lisans eğitimi ile bu konuda avantajlar edindiğini düşünüyor. BİLGİ’de aldığı yüksek lisans eğitiminde sektörde karşılarına çıkabilecek, marka müdürleri ve üst düzey yöneticilerin derslerine konuk olarak başlarından geçen hikayeleri ve karşılaştıkları zor durumları kendileri ile paylaştıklarına dikkat çeken Burcu, “Hem markalarını hem pazarın ne durumda olduğunu bize anlattılar. Ek olarak ders aldığımız çoğu kişi bu sektörden kişiler oldukları için bize çok yardımcı oldular” diyor.
Mesleğe televizyon planlaması alanında adım atan Burcu, daha sonra TV planlamasının yanında diğer mecraları da öğrenmeye başlar. Gazete, dergi, outdoor, radyo ve dijital alanlarında kendini geliştirmeye yönelir. Mesleği gereği en çok tüketilen ve müşterilerin en çok kullanmayı tercih ettiği mecralarda uzmanlaşmaya çalışan Burcu, internetin yaygınlaşmasıyla beraber son zamanlarda dijital medyaya yönelir. Çalıştığı ajansların verdiği eğitimlere giden Burcu, bugüne kadar sunum teknikleri ve dijital alanında eğitim alır. Sadece bu sektörde kullanılan arianna, adex, advantege, medplan,tgı gibi özel bilgisayar programları için de ayrı ayrı eğitimler alır.

Global markalar için çalışıyor

Halen planlama uzmanı olarak çalıştığı MEC’te bugüne kadar FMCG sektöründe rol alan markalara hizmet eden Burcu, şu aralar kozmetik, kişisel bakım ve gıda sektörleriyle ilgileniyor. Loreal markasının medya planlama uzmanlığını yapan Burcu, TV reklamları, radyo, gazete ve dergi ilanları, OOH, dijital reklamları ile ilgileniyor. Kendini strateji ve araştırma alanlarında da geliştirmek isteyen Burcu, tane yabancı dil bildiği için global müşterilerle çalışma imkanı buluyor. Yeni müşteriler için konkur çalışmalarında yer alıyor, müşterilerinin rekabet analizlerini yapıyor.

İş ve okul hayatini birlikte sürdürdüğü için son iki yıldır özel hayatına çok vakit ayıramayan Burcu’nun, dünya mutfağı ilgisini çekiyor. İşe başlamadan önce İtalyan Mutfağı ile ilgili yemek kurslarına giden Burcu, okulu bitirince daha farklı yemek kurslarına gidip, farklı ülkelerden, değişik tatlar öğrenmek ve yapmak istiyor. Spor yapmayı çok seviyor, sokak hayvanları ile ilgili çalışıyorum. Onlarla zaman geçirmek ve onlara yardım etmek Burcu’ya terapi gibi geliyor ve çok mutlu oluyor.

Powered by Openmedia