Marka olmuş ajanslar ve dergilerle çalışıyor

Yiğit Günel / Görsel İletişim Tasarımı YLP (VCD MFA)- 2006

2008’de kendi ofisini açan Yiğit, Tbwa, Alice Bbdo, Mccann Erickson, Frog gibi ajanslar ve Elle Decor, Brava Casa, GQ, Trendsetter gibi dergilerle çalışıyor.

1992 yılında Newyork’da 5. cadde yakınlarında yürürken kafasına Annie Leibovitz’in makinesi düşünce fotoğrafçı olmaya karar verir. Ancak bu sırada derin bir rüyada olduğu için lise öğretmeninden de ağır bir azar işitir. Bu rüyası dışında, ailesinde fotoğrafla yakından ilgilenen iki kişi vardır. Annesi ve babası… Profesyonel olarak fotoğrafla uğraşmayı hiç düşünmese de ailesi tarafından fotoğrafa o kadar çok para harcanıp hiçbir maddi gelir kazanılmadığını uzun yıllar birinci elden izledikten sonra, bu işi profesyonelce yapmaya karar verir. Bu kararı nedeniyle başladığı profesyonel fotoğrafçılıktan büyük bir keyif alan Yiğit, BİLGİ’de disiplinler arası bir eğitim ortamında olmaları nedeniyle, mezun olduklarında her şeyi yapabilen ama hiçbir şeyde uzmanlaşmamış olduğunu fark eder. Bir süre sonra da görüntünün en saf üretim mecralarından biri olan fotoğrafla baş başa kalır.

Önce farklı alanlarda çalıştı

2008 yılına kadar sırasıyla fotoğraf muhabirliği, yazarlık, görsel tasarım, video montaj, post prodüksiyon, grafik tasarım, art direktörlük yaptıktan sonra asil mesleğinin fotoğraf olması gerektiğine karar verir. Bu arada da görsel iletişim konusundaki açlığını BİLGİ’de gidermeye çalışır. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Bölümü mezunu olan Yiğit, “Basın yayın okumuş olmak, fotoğrafçılık mesleğimde görsellik ve yazarlıkla ilgili teknik konularda inanılmaz bir şans oldu. Fotoğraf tezi ile mezun olduğum bu bölümden hemen sonra BİLGİ ile tanıştım, yüksek lisans programında birçok ek ders alma şansımız vardı” diyor.

Zamanı olduğu için o dönemde fotoğraf ve görsel iletişim dışında birçok konuda da bilgilenme fırsatı yakalar. Video projesiyle başvurduğu YLP’den bir fotoğraf kitabi projesiyle mezun olur. Sektörde her zaman işin derinliğinin farkına varmanın hayat kurtardığına inanan Yiğit’e göre, çektiğiniz bir fotoğraf sonuç olarak bir dergiye basılacaksa renk bilginiz önem taşıyor ama bunun yanı sıra artık herkes teknik olarak mükemmel fotoğraflar çekebiliyor. Bu nedenle David Alan Harvey’in dediği gibi; ‘önemli olan yazarlık’. Bu noktada Yiğit, aldığı lisans ve yüksek lisans eğitimleri ile fark yaratıyor.

Üniversitede okuduğu dönem neredeyse hayatının en yoğun çalıştığı dönem olduğunu söyleyen Yiğit, profesyonel olarak haftalık bir üniversite gazetesinde foto muhabiri ve ayni zamanda kültür sanat editörü olarak çalışır. Bunun yanı sıra sırf meraktan bir matbaada tasarım şefliği yapar. Yüksek lisans eğitimi süresince, iki reklam ajansında art direktör olarak görev alır. Tüm bu çalışmaların şu anki kariyerinde kendisine yardımcı olduğunu belirten Yiğit, şimdi bir art directör olarak bir çekimde nelere ihtiyaç olabileceğini çok net biliyor.

Kendi şirketini kurdu

BİLGİ’den mezun olduktan sonra, art direktör olarak çalışmayı sürdürdüğü Gen Design’dan ayrılır,  Republica’da aynı görevle işe başlar. Gelen ilginç bir teklifle Nihat Odabaşı’yla çalışmaya başlar ve profesyonel bir fotoğrafçının sanat yönetmeni ve ikinci gözü olur. Bu dönemde kurulan ekip içerisinde kurumsal kimliğin oturtulmasından sonra birçok dergiye tasarımları tamamlanmış editöryal çekimler, birçok sanatçıya albüm kapakları ve bir de animasyon video klip hazırlar.

Ardından yoğun iş temposundan kaçıp askere gider ve döndüğünde kendi şirketini kurar. 2008 yılında özel bir tasarım stüdyosuyla başlayan iş tanımının, iki yıl sonrasında sadece fotoğraf üzerine hizmet veren bir şirkete dönüşür. O dönemden beri TBWA, Alice BBDO, McCann Erickson, Ogilvy Mather, Frog gibi ajanslarla ve Elle Décor, Brava Casa, Skylife, GQ, Trendsetter gibi birçok dergiye çekimler yapar. 2011 yılında TBWA ile birlikte katıldıkları Cannes Lions’dan bronz madalya alır. Geçen yıl ‘34 Kadın 34 Fotoğraf’ isimli sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirir. Meslekte reklam ve portre alanında uzmanlaşan Yiğit, 2008’de kurduğu Yiğit Günel Studio’da bugün de reklam sektöründe birçok ajansa ve müşteriye profesyonel fotoğraf hizmeti vermeye devam ediyor. Ayrıca dergi ve gazeteler için editöryal çekimler yapıyor. İş dışında da fotoğraf çekmekten büyük zevk alıyor, Scuba ve motor vazgeçilmez iki hobisi.

DÜN

ORHAN CEM ÇETİN

KUŞTEPE İÇ AVLU

BUGÜN

OSHO

KAŞ

EN SON

HAYALPERESTLER

THE BANISHMENT

LONDRA

Powered by Openmedia