O da moda fotoğrafçılığında uzmanlaşıyor

DİLEK ALTAN / Fotoğraf ve Video-2010 / Fabrika Photography-Fotoğrafçı

Dergi, katalog ve kampanyalar için fotoğraf ve video çekimleri yapıyor. Farklı markalar ve reklam ajansları için moda fotoğrafları çekiyor.

Fotoğrafçılık yapmaya tam olarak lisede okurken karar verir. Aynı zamanda babasının mesleği olduğu için ufak yaştan itibaren fotoğrafla iç içedir. Güzel sanatlar lisesinde aldığı fotoğraf dersleriyle beraber daha çok fotoğraf çekmeye ve sevmeye başlar. Üniversiteye girdiği sene burs karşılığı çalışma zorunluluğu nedeniyle çalışmaya başlar. Okuduğu süre boyunca önce Kuştepe kampüsünde daha sonra Santralistanbul’da çalışır. Burslu ve çalışan öğrenci ofisi E-101’de fotoğraf ve video ekibi olarak üniversite ve Santralistanbul için fotoğraf ve video işleri yaparlar. Daha çok event fotoğrafları, tanıtım ve sergi makingof videoları gibi işlere imza atarlar. Derslerden çok bu çalışma sayesinde çok şey öğrendiğini düşünen Dilek, üniversitenin sağladığı birçok aktivite ve workshop’lara katılma fırsatı yakalar. Oldukça aktif bir öğrencilik hayatı olur. “Bir ajans gibi çalışıyorduk. Kendi aramızda toplantılar yapıp projeler üretiyorduk” diyen Dilek, son iki sene video production dersinin asistanlığını da yapar. Edindiği bu deneyimler sayesinde freelance iş alıp okurken para kazanma şansı olur.

Eğitimini işinde kullanıyor

Üniversitede aldığı eğitimden çok memnun kalan Dilek, buradaki eğitiminde edindiği teorik ve pratik bilgilerin çoğunu yaptığı işte kullanır. “Fotoğrafçılıkta en önemli şeylerden biri pratik olmaktır. Ne kadar çok deneyime sahipseniz yaptığınız işi o kadar hızı ve kaliteli hale getirirsiniz” diye konuşan Dilek, o yüzden üniversitede öğrendiği her şeyin bir gün işe yarayacağını bildiğini söylüyor. Yeniz yüksek lisans yapmasa da ilerde yapmak isteyen Dilek, biraz daha zamana ve araştırmaya ihtiyaç duyuyor.

Fotoğrafçılığın ticari ve sanatsal yönünün birbirinden çok farklı olduğunu düşünen Dilek, insanın hem ticari hem de sanatsal tarafta bulunmak istediğini, sürekli ticari işler yapmanın insanı bir yerden sonra tatmin etmediğini, üstelik çok da zaman aldığını dile getiriyor.

Aslen Eskişehirli olan ve İstanbul’a üniversite eğitimi nedeniyle ayak basan Dilek’in üniversiteden mezun olduktan sonraki ilk hedefi İstanbul’da kendi ayakları üzerinde durabilmektir. O yüzden İstanbul’da bir çevre edinir ve burada kalmaya karar verir. Hiç vakit kaybetmeden iş aramaya başlar. Fabrika Photography’de staj yapma fırsatı bulur ve hemen işe başlar. Bir kaç ay sonra kadroya geçen Dilek, bugün hala Fabrika Photography’de çalışmayı sürdürüyor.

Moda alanında uzmanlaştı

Meslekte moda fotoğrafı ve videosu alanına yönelen ve bu alanda uzmanlaşmayı hedefleyen Dilek, moda fotoğrafçılığının bu alanın en eğlenceli branşlarından biri olduğuna inanıyor. Moda fotoğrafının her konuya, her tekniğe açık özgür bir alana sahip olduğunu, modanın kendi içinde sürekli bir değişim halinde olmasının bu mesleğe daha çok heyecan kattığını dile getiren Dilek, meslekle ilgili üniversite eğitimi dışında dışarıdan farklı bir eğitim almaz. Çalıştığı yer onun için aynı zamanda bir okul gibidir. Daha deneyimli fotoğrafçılardan her gün yeni bir şeyler öğrenir.

Halen çalıştığı Fabrika Photography’de görevi olan fotoğraf ve video çekimlerini sürdüren Dilek, hemen hemen her gün farklı bir alanlarda çekim yapıyor. Fabrika Photography’in moda fotoğrafçısı Tamer Yılmaz’a ait olduğunu söyleyen Dilek, burada dergi, katalog ve kampanya çekimleri yaptıklarını, farklı markalar ve reklam ajanslarıyla çalıştıklarını sözlerine ekliyor.

Mezuniyet projesi için Alanistanbul’da ‘Inside Me’ adında kişisel bir sergi açan Dilek’in sergisinde fotoğraf ve karışık teknik selfportre işler yer alır. Bu sergide çok güzel tepkiler aldığı için ileride başka sergiler de açmak isteyen Dilek, bir süre ticari olarak moda, fotoğraf ve video üzerine çalışmaya devam etmeyi düşünüyor. Diğer yandan ileriye yönelik sergi projeleri ve yüksek lisans yapmak gibi istekleri var.

Özellikle moda fotoğrafçılığının sosyal olmayı da gerektirdiğine inanan Dilek’e göre sürekli farklı ekiplerle çalışmak gerekiyor. Bu anlamda iletişimin çok önemli bir rolü olduğunu belirten Dilek, iş dışında boş vakit bulunca en çok spor yapmayı ve dans etmeyi seviyor.

DÜN

ESEN KAROL

ENERJİ MÜZESİ

BUGÜN

NICK KNIGHT

EN SON

ÇOLUK ÇOCUK-PATTI SMITH

THE LARS ANDT THE REAL GIRL

BODRUM

Powered by Openmedia