Markalar için reklam ve tanıtım filmleri yapıyor

Tolga Türel / Sinema ve Televizyon 2003 / Rainmaker Production Yapımcı

Üniversitede yapımcı olmayı kafasına koyar. Setlerde uzun yıllar farklı işler yaptıktan iki yıl önce Rainmaker Production’u kurarak hedefine ulaşır. Bugün birçok büyük markaya tanıtım filmleri ve reklamlar çekiyor.

Sinema ile ilgilenmeye lise yıllarında başlayan Tolga’nın, 16 yaşındayken evinin bütün duvarları film afişleri ile doludur. Günde yaklaşık üç film izler, bazen aynı filme iki kez gittiği olur… Üniversiteye başlayana kadar hedefi yönetmen olup film çekmektir. Ancak üçüncü sınıfın başında bir derste hocası herkese tek tek kariyer planını sorar, 20’ye yakın yönetmen adayı, 10 civarı senarist, birkaç görüntü yönetmeni ve bir de sanat yönetmeni olmak isteyen vardır, Tolga’nın cevabı ise oldukça nettir: “Yapımcı olacağım.”

Üniversitede yaptığı meslekle ilgili eğitim almasının avantajları olduğu gibi bazı küçük dezavantajlarının da olduğunu düşünen Tolga, sinema ve televizyon bölümlerinin yapımcı, koordinatör, prodüksiyon amiri ve buna benzer pozisyonlarda insan yetiştirme konusunda eksik kaldığını söylüyor. Üniversite hayatı boyunca çalışan Tolga, bu çalışmaların maddi ve manevi olarak çok faydasını görür. Üç tv dizisinde set fotoğrafçılığı ve reji asistanlığı yapar.

Üniversitede yaptığı bu çalışmalar sayesinde, ne yapmak istemediğini anladığını, bu çalışmaların bu anlamda büyük avantajlarının olduğunu belirten Tolga, daha okuldan mezun olmadan setlerden yorulur.

2009 yılında kendi şirketini kurdu

Mezun olduktan sonra önce askerliğini yapan Tolga, kısa bir süre yurtdışına çıktıktan sonra geri döner ve 2005 Yılında Optima Prodüksiyon’da proje yöneticisi olarak çalışmaya başlar. 2008 yılında Optima Prodüksiyon’da genel müdür olur. Aynı yıl aldığı bir ortaklık teklifini kabul ederek Optima’dan ayrılarak, yönetici ortak olarak BHB Prodüksiyon’a geçer. Bu dönem çok uzun sürmez ve 2009 yazında oradan ayrılıp yönetmen arkadaşı Fatih Kaymak ile şu an sahibi olduğu Rainmaker Production’ı kurar. Bu arada 2010 yazında beş yıldır birlikte olduğu kız arkadaşı ile evlenir.

Halen Rainmaker Production’da yapımcılık çalışmalarını sürdüren Tolga, bugüne kadar Türk Telekom, Coca Cola, Ülker, Renault, Mc Donald’s, Nestle, Ford, Yurt İçi Kargo, İng Bank, Tuborg gibi tanınmış markalar için tanıtım ve reklam filmleri yaptı. Son olarak Galatasaray’ın Türk Telekom Arena Gladyatör reklam filmini ve Gürgen Öz’ün marka yüzü olduğu Petline reklam filmlerini çeken Tolga, bu filmlerin halen ulusal kanallarda gösterildiğini belirtiyor.

Rainmaker Production’un yapımcısı olarak birinci ve asıl görevinin satış olduğunu söyleyen Tolga, Rainmaker Production’un yaptığı işlerin yüzde 90’ının kendi bağlantıları ile geldiğini açıklıyor.

Televizyon işlerini yüzde 30 artıracak

Şirketteki tüm satış, müşteri ilişkileri, finans ve idari konulardan sorumlu olan Tolga, “Kişisel olarak henüz yolun başında olduğumuzu düşünmekle beraber, eğer ortada bir başarı varsa bunu en çok insan ilişkilerime, dikkatime ve gözlem yeteneğime mal edebilirim” diyor. Rainmaker olarak, yüzde 60 kurumsal firmaların organizasyonlarına motivasyonel filmler yaptıklarını, yüzde 20 tanıtım filmleri ve yüzde 20 de televizyon reklamları çektiklerini ifade eden Tolga, kısa vadede 2011 sonu itibari ile televizyon işlerini yüzde 30 arttırmayı hedefliyor. Şu an 31 yaşında olan Tolga’nın uzun vadede hedefi ise, 40’ına kadar en az bir milyon kişinin izleyeceği bir sinema filmi yapmak. Ama bu filmin gişe kaygısı dışında, çekmekten ve altına imzalarını atmaktan zevk alacakları bir film olması gerektiğini vurguluyor.

Bu sektörde başarılı olmanın yaratıcı birkaç kilit noktası olduğunu belirten Tolga, “Hayal satmak en zorudur… Hiçbir elle tutulur malı satmaya benzemez. Müthiş bir iletişim gerektirir. İşimizin en zor kısmı, insan ilişkileri ve inandırıcılıktır. Bir diğeri dikkattir, bir anlık dikkat dağınıklığı ve karşınızdaki insanın bunu fark etmesi, potansiyel müşteriniz ile aranıza Kaf Dağı’nı sokar. Sonuncusu ise gözlemdir ve bu bence en güçlü silahtır. Çünkü insanın kendi kendine çok akıllıyım veya çok zekiyim demesi düpedüz ahmaklıktır. Ama iyi bir gözlemle yakaladığınız bir detay sayesinde karşınızdakiler hemen parlak zekânın kokusunu alırlar.” diyor. İş dışındaki zamanlarında huzur bulacağı yerlere giden Tolga, uzun yolda araba kullanmayı seviyor. Hayvanları da çok seviyor, kedi, köpek, kuş besliyor. Her gün yarım saat kadar Playstation oynayarak kafasını dağıtıyor.

Powered by Openmedia