Sevdiğimiz dizilerde onun da parmağı var

Burcu Ongan Pehlivan / Medya ve İletişim Sistemleri 2001 / Mint Yapım – Yapım Koordinatörü

Savaş muhabiri olmak için geldiği BİLGİ’den sinemacı olarak çıktı. Bir İstanbul Masalı, Anlat İstanbul gibi çok sayıda ses getiren işte yapımcılık yapan burcu, bugün Çocuklar Duymasın’ın tüm yapım işlerinden sorumlu.

Her genç gibi üniversite tercihlerini yaparken çok sayıda farklı öneri ve fikirle karşılaşan Burcu’nun hangi mesleği yapacağına dair kafası karışır. Üniversiteye başlarken savaş muhabiri olmak isteyen Burcu üniversitedeyken, televizyon ve sinema ile ilgili bir şeyler yapmaktan çok keyif aldığını fark eder. Ardından bu alana yönelen Burcu’nun okulda yaptığı çalışmalar, gelişmesine ve ne istediğini anlamasına yardımcı olur. Hocası Haluk Üçel ile birlikte okulun televizyonunu kuranlardan biri olan Burcu, burada çeşitli yayınlar, haberler, deneysel programlar ve kısa filmler yaparak işi öğrenir.

Üniversitedeyken, senaryosunu sınıf arkadaşı Nihan’ın yazdığı ve birlikte çektikleri ilk kısa metrajlı filmlerinin Baveria Yugend Film Festivalin’e kabul edilen tek Türk filmi olduğunu söyleyen Burcu, öğrenciyken hiç boş durmaz, okulun bütün nimetlerinden faydalanır. Ayrıca üniversite son sınıfta televizyon kanalı BRT’de bir seneye yakın Cem Özer’in programı ile İclal Aydın’ın sunduğu “Hayat Güzeldir” isimli kadın programında staj yapar.

Okuldan derece ile mezun (ilk 10’a girer) olduktan sonra birkaç ay iş arayan Burcu, önce ‘Bir İstanbul Masalı’ adlı dizide, ardından ‘Anlat İstanbul’ adlı sinema filminde, ‘Hırsız Polis’ adlı dizide, ‘Şaşkın’ adlı sinema filminde ve Kanal 1’de yapımcılık işleri yapar. Daha sonra ‘Ah Polis Olsam’, ‘Çok Özel Tim’, ‘Ümit Milli’, ‘Sınıf’, ‘Ey Aşk Nerdesin’ isimli dizilerde ve Türk Amerikan ortak yapımı olan ‘40’ isimli sinema filminde uygulayıcı yapımcı olarak görev alır.

Bir yıldır Mint Yapım’da çalışıyor

Bu filmin henüz vizyona girmediğini hala festivalleri dolaştığını söyleyen Burcu, arada da bir iki yapım şirketinde süpervisor olarak çalışır. Tüm bu işlerden vakit bulup beş ay önce evlenen Burcu, yoğun geçen bu süreçte drama veya bir sinema filmine yeterli vakit ayıramayacağını düşündüğü için yaklaşık bir yıl önce Mint Yapım’dan ‘Çocuklar Duymasın’ isimli sitcomdan teklif alınca hemen kabul eder.

Sektörde çalıştığı yerlerin kendisine çok şey kattığını belirten Burcu, özellikle TMC Film’de çalıştığı dört yıl boyunca yaptıkları her işin ses getirdiğini, burada çalıştığı işlerden “Bir İstanbul Masalı’ adlı dizi ile ‘Hırsız Polis’ dizisinin ve dört ayrı yönetmenin imzasını attığı ‘Anlat İstanbul’ isimli sinema filminin en çok ses getiren işler olduğunu dile getiriyor. Uygulayıcı yapımcılığını üstendiği ‘40’ filminin de ses getiren işler arasında olduğunu düşünüyor. Bu filmin daha Türkiye’de redcam  kamera yokken redcam ile çekilen ilk Türk filmi olduğunu belirten Burcu, filmin 2009 yılında Antalya Film  Festivali’nde Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’nü ve 2011’de Palm Spring International Film Festivali New Voices/New Visions Special Jury Mention aldığını söylüyor. Bunun dışında Toronto Film Festivali ve Uluslararası Osaka Film Festivali gibi birçok önemli ve prestijli festivallerde de yer aldığını vurguluyor.

Çocuklar Duymasın’ın yapım koordinatörü

Şu an Mint Yapım’ın çektiği ‘Çocuklar Duymasın’ adlı dizinin yapım koordinatörü olarak çalışmaya devam eden Burcu,  yapımcı adına çekimlerin yapılabilmesi ve işin yayına girebilmesine kadar olan tüm süreçten sorumlu. Bunun dışında şu aralar kişisel olarak yazım aşamasında olduğu bir proje üzerinde çalışan Burcu, birinci bölüm senaryosunu yazdığı bu projede, bir kitaptan esinlenilerek, bir hayat hikayesini uyarlamaya çalıştıklarını söylüyor. Bundan sonra mesleki kariyerini daha çok film yaparak sürdürmek isteyen Burcu, özellikle senaryosu, hikayesi kendisine ait tek başına bir film yapmayı hedefliyor. Bunun için daha çok zaman olduğunu düşündüğü için şu sıralar başka bir iki proje üzerinde çalışıyor. Bir yandan çekimleri devam eden dizide çalışırken bir yandan da bu projelere konsantre olmuş durumda. “Planlarım arasında çocuk yapmak var” diyen Burcu, Türkiye’de sinema sektöründe insana ve sinemaya yatırım yapılmadığını, işlerin daha çok hatır işi şeklinde yürüdüğünü dile getiriyor.

İş dışında daha çok eşine, ailesine ve arkadaşlarına vakit ayırmayı tercih eden Burcu, eşi sayesinde bu kış snowboarda ve pilatese başlamış, eşiyle evde film seyretmeyi seviyor. Yine eşiyle her yıl yurtdışında bir yeri görmeye karar verdiklerini söyleyen Burcu, bu aralar Beyrut’a, sonra da Tibet ve Hindistan’a gitmeyi planlıyor.

Powered by Openmedia