Markalar için takı tasarlıyor

Selin Ecer / Medya ve İletişim Sistemleri 2004 / Takı tasarımcısı

Takı tasarımlarını ilk kez kişisel sergisinde insanlarla buluşturur. Burada aldığı iş tekliflerini değerlendirerek iş girişimini hayata geçirir. Bugün Türkiye’nin en büyük markalarına takı tasarlıyor.

Babası heykel ve seramik sanatçısı olan Seliniçin evde bir şeyler tasarlamak ya da yaratmak çok doğal bir şey. Bu göz aşinalığı bugün koleksiyonlarını oluşturmasında en büyük etken. “Tabii bir de ilgi meselesi var” diyen Selin, takılara ve takı tasarımına küçüklüğünden beri büyük ilgi duyar. Çocukluğundan gelen bu tutku zamanla onun profesyonel kariyer planları halini alır. Her zaman dergilerdeki ürünleri takip eder, mağazalarda hep önce takı reyonlarında bulur kendini. Selin her zaman, ‘takı tasarımı yapmak benim en büyük düşüm ve tasarladığım takıları birilerinin üzerinde görmek en büyük mutluluğum’ diye düşünür.

“Kendimi bildim bileli, elime geçen her malzeme ile takı yapmaya çalışırdım, hobi olarak başladığım takı tasarımı zamanla bütün planlarımın merkezine oturdu” diyen Selin, üniversite yıllarında bir yandan eğitimine devam ederken diğer yandan bir sanat galerisinde gümüş dökümler üzerine ders almaya başlar. Takı tasarımı seminerlerine ve sertifika programlarına katılır. Onu, yaptığı tasarımların çevresindeki insanlar tarafından beğenilmesi motive eder. İlk tasarımlarını kendi üzerinde taşır ve hemen herkesten aynı soruyu duyar: “Kolyeni, yüzüğünü ya da küpeni nereden aldın?”

Bir tasarımcı olarak medya konusunda eğitimli olduğu için kendini çok şanslı gören Selin, bugün birçok insanın mezun olduğu bölümden çok daha farklı sektörlerde çalıştığını, üniversitede edindikleri bilgileri kendi işlerinde kullanamadıklarını düşünüyor. “Ben medya alanında eğitim almış bir kişi olarak, bana hitap eden hedef kitlesine nerede ve nasıl ulaşabileceğimi daha net görüyor ve daha doğru kararlar alabiliyorum” diyen Selin, okuduğu bölümde öğrendiklerini yaptığı işin pek çok alanında kullanabildiğini söylüyor.

Kişisel sergisinde keşfedildi, markalarla çalışmaya başladı

Üniversiteden mezun olduktan sonra önce bir halkla ilişkiler firmasında çalışan Selin, burada profesyonel bir firmada insan ilişkililerinin ve işlerin nasıl ilerlediğini öğrenme fırsatını yakalar. Fakat onun aklı hep hayalindeki iş olan takı tasarımındadır. Bu yüzden bu yönde ilerlemeyi tercih eder. Takılarını insanlarla ilk kez paylaştığı kişisel sergi çok başarılı geçince bu sergiyi diğer karma sergiler takip eder. Kendi adına açtığı ilk takı sergisi, takı tasarımı alanında attığı ilk adım olur. Sergilere katılan bazı firmalar Selin’e kendileri için takı tasarımı yapmasını ister. Selin bu sayede profesyonel olarak çalışma hayatına atılır. Şimdi çocukluk hayali olan takı tasarımı mesleği haline geldiği ve Türkiye’nin önde gelen markalarına takı tasarımı yaptığı için oldukça mutlu.

Hayatta gerçekleşen her hayalin bir sonraki hayal için insana yol gösterdiğine inanan Selin, geçen sene Göztepe’de ‘Selin Ecer Takı Tasarım’ isimli ilk mağazasını açar. Mağaza ve atölyeden oluşan bu mekanın henüz çok daha yeni olduğunu söyleyen Selin, burada her yaştan ve her tarzdan insana hitap edebilecek pek çok ürün olduğunu dile getiriyor. 2009 yılında evlenen Selin, takılarını ‘Selin Ecer’ markası ile tasarlıyor. Her mevsim için farklı bir koleksiyon oluşturuyor. Koleksiyonlarında genelde kolye çalışmaları ağırlıkta, ama bu kolyelere kombin küpeler ve bilezikler de tasarlıyor.

Hedefi dünya kadınlarına ulaşmak

Selin koleksiyonlarında doğal taşları tercih ediyor, onların enerjisini hissetmeyi seviyor. Kullandığı doğal taşlar arasında en çok amatist, mercan, turkuaz, amazonit, oniks, opal, çeşitli renklerde akik, quartz bulunuyor. Bu taşların görünümü ve enerjisinin kendisine çok uyduğunu dile getiriyor. Tasarımlarında yarı değerli taşları, gümüş, altın kaplama zincirlerle, kristal taşlı kolye uçlarıyla ve gümüş, metal, pirinçten yapılmış aksesuarlarla bir araya getirerek farklı tasarımlar yaratıyor.

Selin’in en büyük hedefi tasarladığı takıları takan ve kendisini bu takılarla daha güzel hisseden kadın sayısını her geçen gün arttırmak. Her tasarımcı gibi ürünlerinin daha çok insan tarafından tercih edilmesini ve yurtdışında satılmasını istiyor. Bir Türk takı tasarımcısı olarak dünyaya açılmak ve dünyanın her yerinden kadınlara ulaşmak, onların beğenisini kazanmak da hedefleri arasında. İş dışındaki zamanlarında seyahat etmekten, farklı kültürleri tanımaktan keyif alan Selin, sinema, tiyatro, konser gibi etkinlikleri takip ediyor.

Powered by Openmedia