Medikal malzeme ve ekipman ithalatı yapıyor

Emre Dinçer / İşletme-2005 / Medulus Tıbbi Cihaz ve Malzemeleri Yönetim Kurulu Başkanı

Almanya, Avusturya Ve İtalya’dan göz cerrahisinde kullanılan medikal malzeme ve ekipman ile Güney Kore, Çek Cumhuriyeti Ve Hollanda’dan yara yanık malzemesi ithal ediyor.

Üniversitede okurken sağlık sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde yaz aylarında çalışma fırsatı bulan Emre, bu süre zarfında, bir işletmenin nasıl yürütülmesi veya yürütlmemesi gerektiği ile ilgili fikre sahip olur. Lisans eğitiminin iş hayatında oldukça faydasını gören Emre, özellikle dış ticaret, ürün pazarlaması ve finans üzerine aldığı eğitimin, iş hayatında pazara yeni ürün sunmada, ithalat işlemlerinde, yurtdışı firmalarla bağlantı kurma ve anlaşmalarda işe yaradığını düşünüyor.

Yurtdışında finansla ilgili yüksek lisans yapmaya, BİLGİ’nin son senesindeyken karar verenen Emre, 2006 yılında İngiltere’de University of Bradford’da finanla ilgili yüksek lisan eğitimi yapar. Yüksek lisansı sırasında bir de Fransa’da École Supérieure de Commerce de Toulouse’da alır. İngiltere’den döndükten sonra askerliğini Şırnak’ta tamamlayan Emre, 2007 yılında sağlık sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde çalışmaya başlar. Sektörde edindiği iki yıllık deneyim ve network’ün ardından 2008 yılının sonunda  yine sağlık sektöründe farklı bir branşta yeni bir firma kurar.

 

Dış ticaretle ilgileniyor

Üniversiteyken çalıştığı aile şirketinde görme fırsatı bulduğu alışıla gelmiş eksiklerin, kendi şirketi Medulus Tıbbi Cihaz ve Malzemeleri’nde olmamasını sağlayan Emre, şirket olarak ağırlıkla dış ticaret ile ilgilendiklerini söylüyor. Almanya, Avusturya ve İtalya’dan göz cerrahisinde kullanılan medikal malzeme ve ekipman ile Güney Kore, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda’dan  yara ve yanık bakımında kullanılan işlenmiş insan derisi, yanık kremi ve domuz derisi ithalatı yaptıklarını açıklıyor. Bu ülkelerle varolan bağlantıları yöneten Emre, ürün gamlarına uygun yeni ürünlerin takibini de yapıyor. Ayrıca mevcut iş partnerleri ile varolan işlerin devamlılığını sağlıyor.

Güney Kore’den ithal etkleri işlenmiş insan derisinin özellikle hayati riski olan üçüncü derece yanıklarda kullanıldığını ve direkt insan hayatını kurtarmaya yönelik oldukça teknolojik bir ürün olduğunu vurgulayan Emre, bu konuda yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri veriyor: “Bu amaçla Adana’daki Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi ile bir çalışma içerisine girdik. Burada üçüncü derece yanık hastalarında kullanılan ürünlerimiz ile ilgili klinik çalışmalar yapıldı. Bununla ilgili ürünlerin etkinliği üzerine karşılaştırmalı ve kapsamlı bir yayın hazırlandı. Ayrıca Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözde gelişen keratokonus hastalığını durdurmaya yönelik distribütörlüğünü yaptığımız corneal cross linking cihazımız ile ilgili de klinik çalışmalar yapılıp, bu yöntemle ilgi akademik yayınlar hazırlandı.”

Özellikle yurdışındaki kongrelere katılarak firmasının faaliyet gösterdiği sektöre uygun yeni iş olanakları araştıran Emre, “Aldığım eğitim nedeni ile dış piyasaları ve şartlarını az çok bildiğime inanıyorum. Yabancı dil bilgisi ve insani ilişkileri, şuanki görevimi yerine getirmek için iki önemli unsur. Dolayısıyla bütün bu faktörler şuanki görevimi seçmemde etkili oldu” diyor.

Şu aralar buna benzer bir ürünün Türkiye şartlarında üretilip üretilemeyeceği ile ilgili araştırma yapan Emre, Konya’da bir üniversitede böyle bir çalışma yapabileceklerini, bu konuda detaylı çalışmalar yaptıklarını, bu çalışma hayata geçtiğinde insan derisi üretimi yapacaklarını söylüyor. Ayrıca Hollanda’dan getirdikleri yanık sonrası kullanılan ve özellikle bebek ve çocuk hastalarda oldukça etkili bir yanık kremi olduğunu belirten Emre, bu konudai Sağlık Bakanlığı’nın geri ödemesi ile ilgili bir çalışma başlattıklarını sözlerine ekliyor.

Yakın gelecekteki ürün gamını çeşitlendirmeyi hedefleyen Emre, daha sonra yurtdışından da destek alıp belli ürünlerin üretimine geçmek istiyor. İş dışında kışın snowboard yapmayı çok seven Emre, yurtiçindeki kayak yerlerini ziyaret ediyor, mümkün oldukça farklı yerleri gezip farklı lezzetler tatmaya çalışıyor. İş sitresinden uzaklaşmak için sık sık kitap okuyup, sinemaya gidiyor. Uzak doğu dövüş sanatı Wing-Chun’a da haftada iki gün vakit ayırıyor.

 

DÜN

PROF. DR. ORAL ERDOĞAN

KÜŞTEPE KAMPÜSÜ SPOR SALONU

 

BUGÜN

BABASI

ELEOS

 

EN SON

STEVEJOBS BY WALTER ISAACSON

ZİNCİRSİZ

ROMA

 

Powered by Openmedia