Tıbbi cihaz teknolojileri konusunda çalışıyor

Bumin Kahveci / Uluslararası Finans-2006 / Neoner Tıp Teknolojileri’nin sahibi

Hekimlerin cerrahi müdahaleler sırasında kullandığı çeşitli ekipman ve cihazlarda yeni teknolojilerin üretilmesi, satışı ve pazarlaması ile ilgileniyor.

Medikal sektörüyle üniversitede öğrenciyken tanışan Bumin, üniversite ikinci sınıfta menkul kıymetlerde aracılık faaliyetleri yürüten, üçüncü sınıfta ise vergi denetimi ve danışmanlığı yapan bir kurumda staj yapar. Dördüncü sınıftan itibaren tıbbi cihazlar satan bir firmada yarı zamanlı çalışmaya başlar, böylece sektörle tanışır. Üniversitede eğitimini aldığı uluslararası finans bölümünün, işletme ve iktisat ile birçok ortak ders işlediğini, çoğu zaman farkında olmadan okulda öğrendikleri bilgileri iş hayatında kullandıklarını, her şeyden öte BİLGİ’nin kendilerine kattığı bir vizyon olduğunu düşünüyor.

Üniversitedeyken çalışmaya başladığı tıbbi cihazlar şirketinde mezun olduktan sonra da çalışmaya devam eder. Yaklaşık bir sene burada çalıştıktan sonra tıbbi ekipmanlar üzerine ileri bir yüzey teknolojisini uygulamak için çalışmalar yapmak amacıyla işten ayrılır. Birkaç kısa yurtdışı deneyimi yaşayarak, endoskopik cerrahi ve çeşitli minimal invaziv cerrahi workshoplarında görev alır. Ardından askere giden Bumin, askerliğini tamamladıktan sonra, yaptığı çalışmalar sonunda ilk ürünleri piyasaya sunar, aldığı olumlu tepkiler üzerine bir şirket kurarak tıbbi cihaz sektörüne girer.

 

Çok sayıda mesleki çalışma yaptı

Mesleğinde ağırlıklı olarak  hekimlerin cerrahi müdahaleler sırasında kullandığı çeşitli ekipman ve cihazlar üzerinde yoğunlaşır. Üniversite eğitimi sırasında iş hayatına girmenin ve kurum içi eğitimlerin kişisel gelişiminde çok faydasını gören Bumin, Almanya’da tedarik zinciri yönetimi konusunda aldığı eğitimin, farklı sanayi kollarının bir arada çalışmasını gerektiren tıbbi cihaz alanında çok işe yaradığını söylüyor. ISO 13485, FDA belgelendirme süreçleri gibi kalite yönetimi ve sertifikasyon konusunda katıldığı eğitimlerin de hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarında ticari ilişkilerde avantaj sağladığını dile getiren Bumin, 2010 yılında Çek Cumhuriyeti Brno’da kollojen damar protezlerinin üretim aşamalarını inceleme fırsatı bulur ve uzun süreli implantasyon sonuçlarını inceleyen bir çalışmada yer alır.

Yaklaşık beş yıldır Neoner Tıp Teknolojileri’nin sahibi olarak birçok farklı konu ile ilgilenen Bumin’in zamanını en çok satış alıyor. “İşler yavaş yavaş da olsa büyüyor benim ilgilenmem gereken alanlar da farklılaşıyor” diyen Bumin, satış, pazarlama, ürün geliştirme alanında yoğunlaşıyor. Tıbbi cihaz sektöründe karar verici pozisyonundaki sağlık profesyonelleri ile doğrudan iletişimin çok önemli olduğuna dikkat çeken Bumin, hem ilaç firmaları hem de tıbbi cihaz firmalarının bu iletişime çok önem verdiğini, bunun için nitelikli ve eğitimli personel istihdam etmenin gerekli olduğunu belirtiyor.

 

Bilimsel kongrelere sponsor oluyor

Bu yıl düzenlenen “Ulusal Nöroşirurji Kongresi”nin sponsorlarında biri olduklarını belirten Bumin, hem hekimlerin bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmak hem de iletişimi arttırmak için ulusal ve uluslararası bilimsel kongreleri takip etmeye ve sponsor olmaya gayret ediyor. Cerrahların yenilikçi tıbbi tedavi yöntemleri geliştirebilmesi için ihtiyaç duydukları tıbbi donanımın üretilmesi konusunda onlara yardım ediyor. Birlikte geliştirdikleri bazı ürünler sayesinde Türk hekimlerinin uluslararası dergilerde yayımlanmış makaleleri olduğunu söylüyor.

Sürekli yeni ve innovativ projeler üzerinde çalışan Bumin, tıbbi teknolojinin genel eğilimi olan minimal invaziv yani hastaya asgari hasarı vererek tedavi etme yöntemleri konusunda tükenmek bilmeyen çalışmalar yapıyor. Şekil hafızalı metaller ve süper elastik alaşımların tıbbi uygulamalarda kullanılabilmesi için çeşitli araştırmalar yürütüyor. Bu sayede bugün tedavi için ameliyat edilmesi zorunlu olan hastaların yakın gelecekte basit damar yolu müdahaleleri ile tedavi edilebilmesini hedeflediklerini vurguluyor.

Hızla büyüyen bu sektörde sürekli iş ortakları ve yeni girişimler için fırsatlar arayan Bumin, iş nedeniyle gittiği şehirlerde yerel gelenekleri takip etmeye, farklı kültürlere adapte olmaya çalışıyor. Hekimlerin hastalarına en çok tavsiye ettiği, strese de iyi gelen yüzme sporuyla ilgileniyor.

 

DÜN

PROF. DR. ORAL ERDOĞAN

KUŞTEPE ÇATIKATI

 

BUGÜN

PROF. DR. GAZİ YAŞARGİL

RUMELİ HİSARI

 

EN SON

SAHİLDE KAFKA

LIFE OF PI

STUTTGART

Powered by Openmedia