Obama, girişimcilik kurultayına davet etti

Nazlı Ceylan Balduk Kurtul / İşletme 2004 / Moda tasarımcısı

Üç yıl önce ‘Nazlı Ceylan’ markasıyla kadın giyimi üretmeye başladı. İş dünyasındaki örgütlerde de önemli görevler alan Ceylan, kadın girişimci olarak ABD Başkanı Obama’nın daveti ile yakında Amerika’ya gidiyor.

Ailesi Kahramanmaraş’ta yıllardır tekstil işi ile uğraşan Ceylan da çocukluğundan beri ister istemez tekstille iç içe yaşar. Pamuğun ipliğe, ipliğin kumaşa dönüşme serüvenini o yaşlarda görür. Burada öğrendiklerini daha o zaman pratiğe dökmeye başlayan Ceylan, kendi barbie bebeklerine elbiseler diker. Her zaman mimarlık ya da endüstriyel tasarım okumak istese de işletme bölümünü kazanır. Tekstil o kadar ruhuna işlemiştir ki bitirme tezinde, hocası Ufuk Çakmakçı ile birlikte, konfeksiyon sektörünün Türkiye’de rekabet edebilirliğini, Michel Porter’in küme analizi ile birlikte inceler.

Üniversitede aldığı işletme eğitiminin hayatın her alanında işe yarar bir eğitim olduğunu düşünen Ceylan, “Tabi ki moda tasarımı okusaydım alaylı değil eğitimli olurdum, ama şu an ufak tefek eğitimler alarak kendimi bu alanda geliştirmeye çalışıyorum. O yüzden tasarım okumadığıma hiç pişman değilim” diyor. Ceylan, aslında üniversite okuduğu yıların başında istediği diğer bir mesleğin de medya olduğunu belirtiyor. Bu yüzden hep bir prodüksiyon şirketinin olmasını hayal eder. Gazeteciliğe çok heveslendiği bu dönem kısa bir süre okulun Dolapdere kampüsündeki “Bir TV”de Rıdvan Akar’ın yanında staj yapar. 32. Gün programının hazırlanışını görmek onu çok heyecanlandırır. Biraz da CNN Türk’te ekonomi bölümünde Enis Berberoğlu’nun yanında staj yapar. Bu stajlarla birlikte aslında hayali olan gazetecilik mesleğini yapmak istemediğine, asıl istediğinin hazırgiyim üretimi olduğuna karar verir. Bu kararla birlikte bitirme tezini konfeksiyon sektörü üzerine yapar.

GAP’teki stajı, ufkunu çok açtı

Üniversiteden mezun olduktan sonra İtalya’daki Marangoni Üniversitesi’nde marka yönetimi ile ilgili bir master programına kayıt yaptıran Ceylan, yurtdışında yaşamaya cesaret edemediği için bu programa katılmaz. Daha sonra hata yaptığını düşünerek pişman olur ama karşısına çok daha güzel bir fırsat çıkar ve GAP Inc’in İstanbul alım ofisinde stajyer olarak çalışması kabul edilir. GAP Inc. Türkiye Genel Müdürü Günsan Çetin ile çalışmak onun için engin bir tecrübe olur. Farklı departmanlarda çalışma fırsatı bulduğu dünya devi bir şirketin nasıl işlediğini görür. Orada çalıştığı 8 ay, onun profesyonel iş hayatını öğrenmesini için müthiş fırsatlar sunar. Daha sonra memleketine geri dönerek aile şirketinde çalışmaya başlayan Ceylan, burada önce iplik fabrikası daha sonra kumaş fabrikasında görev alır. Ardından, bitirme tezini hazırlarken tanıştığı Aynur Bektaş, Ceylan’ı o dönem başkanı olduğu Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin (TGSD) yönetimine alır. Daha 24 yaşında TGSD’nin gelmiş geçmiş en genç yönetim kurulu üyesi olur. Böyle bir görev onu hem heyecanlandırır hem de cesaretlendirir.

TGSD’deki çalışma hayatı da Ceylan’a çok tecrübe kazandırır. TGSD sayesinde konfeksiyon sektöründen çok değerli insanlarla tanışır, onlardan yardım alır ve bunun iş yaşamında çok faydasını görür. 2006 yılında evlenen Ceylan, iki yıl daha babası ile çalışır. Sektöre bu kadar derinden girince ne yapmak istediğine kesin olarak karar veren Ceylan, okulu bitirdikten sonra aile şirketinde çalışarak, bir konfeksiyon fabrikası kurmayı planlasa da iplik ve kumaş üreten aile şirketi Nazar Tekstil, konfeksiyon sektörüne girmek istemeyince kendi başına yola devam etme kararı alır. Ve 2008 yılında, annesinin ortaklığı ile kendi konfeksiyon atölyesini kurar.

Nazlı Ceylan markası ile kadın giyim üretiyor

Şu an ‘Nazlı Ceylan’ markası ile bu atölyede kadın giyim üretimi yapan Ceylan’ın ürünleri, Akmerkez Fashion up, Galata Building, Fethiye Hillside Beach Club, Bagdat Caddesi la Rouge butikte satılıyor. Ceylan, 10 yıl içinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de mağaza açmayı düşünüyor. Henüz üç yıllık geçmişi olan Nazlı Ceylan markası ile kadın hazır giyim üretiminde büyümek isteyen Ceylan, bünyesine kattığı tasarımcılarla, mağazalaşmayı hedefliyor. En büyük hedefi güçlü bir marka yaratmak.

Halen TGSD’de yönetim kurulu üyeliği devam eden Ceylan, aynı zamanda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Kurulu ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanı. Geçen yıl Mayıs ayında Türkiye’yi ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, TOBB’un merkezinde yapılan bir girişimcilik toplantısında 8 girişimci ile sohbet eder. TOBB’un kadın ve genç girişimcilerinden oluşan 8 girişimciden biri olan Ceylan, bu sohbetin kendisi için çok önemli olduğunu söylüyor. Burada Nazlı Ceylan markalı Türk motifleri içeren bir ceketi David Camaron’un eşine hediye eden Ceylan, bu yıl Mayıs ayında da ABD Başkanı Barack Obama’nın daveti üzerine Türkiye’yi temsilen dünya girişimcilik kurultayına katılacak.

Tüm bu işlerinin yanı sıra TOBB, TGSD ve ticaret odasının pek çok projesinde görev alan Ceylan, iş dışında müzikle uğraşıyor, sosyal sorumluluk projelerine katılıyor.

Powered by Openmedia