Ödüllü işlere imza attı

Namık Engin / Görsel İletişim Tasarımı 2003 / Concept Reklam Ajansı Sanat Yönetmeni

Farklı disiplinlerde kendini geliştiren namık, şu aralar aktif olarak Şekerbank ile Sinpaş GYO’nun projeleri için çalışıyor.

 

 

Grafik tasarım ve sanata her zaman ilgisi vardır ancak kesin olarak bu alanda meslek sahibi olmak istediğinden emin değildir. Okul dönemi süresince bu işi yapmaya karar verir. Okul bittikten sonra önünde farklı yollar vardır ancak o reklamcı olmak ister ve bu alana yönelir. Üniversitede aldığı eğitimin iş hayatına faydasını kesinlikle gördüğünü söyleyen Namık, okurken, nerdeyse her yaz dönemi staj yapar. İlk senenin yaz aylarında NTV Sporda staj yapar. Alanıyla çok alakalı olmasa da bir televizyon şirketinin işleyiş biçimini öğrenmesi açısından bu stajın faydasını görür. 2001 yılının yazında Rafineri Reklam ajansının Trafo bölümünde staj yapar. Türkiye’de internetin yeni yeni çok kullanılır olduğu o dönemde, dijital işler yapan bir yerde staj yapmanın yararı olduğunu söyleyen Namık, mezun olmadan önce yapılan stajların gerçekten faydalı olabildiğini, okulla iş hayatı arasındaki farkları görüp, iş hayatına adaptasyonu hızlandırdığını dile getiriyor. 

Farklı alanlarda bilgi sahibi oldu 
Üniversiteden mezun olduktan sonra önce Link-Mccan Eriksson’da stajyer olarak işe baslar, burada j. art direktör olarak sekiz ay çalıştıktan sonra askere gider. Askerden döndükten sonra 2005 yılında Shift reklam ajansında işe başlar. Burada iki sene çalıştıktan sonra, reklamcılığı gerçekten öğrendiği Medina Turgul DDB’ye geçer. Medina’da 3.5 yıl çalışır, aldığı teklife olumlu cevap vererek Rafineri’ye transfer olur. Rafineri’den sonra halen çalıştığı Concept reklam ajansında çalışmaya başlayan Namık, burada sanat yönetmenliği yapıyor. Metin yazarı ortağıyla birlikte iki ay önce çalışmaya başladıkları Concept’te sorumlu oldukları markalar olduğunu belirten Namık, bu göreve gelmesinde çalıştığı her şirketin, kendilerine bu işi öğretenlerin çok emeği olduğunu dile getiriyor. O yüzden her zaman işini daha iyi nasıl yapabileceğini düşünerek hareket ettiğini söyleyen Namık, “Her ne kadar reklamcılıkta ödül almak çok önemli gibi görünse de zaten doğru ve temiz iş yapınca ödül kendiliğinden geliyor. Bu yüzden hep doğru ve yaratıcı iş yapmaya çalışıyoruz” diyor.

Bir alanda uzmanlaşmaktan çok, farklı disiplinlerden bilgi sahibi olmaya çalışan Namık, grafik tasarımı ve video eğitimi alır, bu eğitimini reklamcılıkta değerlendirdiği için kendine reklamcı demeyi daha doğru buluyor. Dünyada neler olup bittiğini takip etmek zorunda olduklarını ifade eden Namık, bu konuda kendini herhangi bir özel alana yönlendirmediğini, önüne gelen her şeyi izleyip okuduğunu, mesleği gereği birçok konu hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini, bunun da tek bir alana odaklanmasını biraz engellediğini vurguluyor.

Çalıştığı projeler ödül aldı

 

Şu aralar aktif olarak üzerinde çalıştığı iki marka olduğunu açıklayan Namık, bunlardan birinin Şekerbank diğerinin Sinpaş GYO olduğunu belirtiyor. Şekerbank’la Concept’in son iki yıldır Kristal Elma Ödülleri’nden büyük ödülü aldığını söyleyen Namık, “Hatta Cannes Yaratıcılık Festivali’nde de shortliste kaldılar. Bizim de şu anda üzerinde çalıştığımız Şekerban’ın çeşitli projeleri var. Bunun yanında Türkiye’nin en büyük gayrimenkul şirketi olan Sinpaş GYO’nun yeni bir gayrimenkul projesi var, onun lansmanı üzerinde çalışıyoruz, projenin sonuna yaklaştık, prodüksiyona başlıyoruz” diyor.
Bugüne kadar yaptığı işlerle çeşitli ödüller de alan Namık, ilk ödülünü ilk çalıştığı ajansta, daha sonra tüm ödüllerini de Medina Turgul DDB’de aldığını belirtiyor. Burada Milliyet’le Kristal Elma ve Kırmızı da çeşitli ödüller aldıklarını dile getiren Namık, Bose için yaptıkları işlerle de NewYork Festivali’nde finale kalarak başarı ödülü aldıklarını, başka bir Bose işi ile de DDB’nin kendi içinde düzenlediği bir yarışma olan Pinnacle da finale kaldıklarını sözlerine ekliyor. İş hayatı dışında mümkün olduğunca arkadaşlarıyla olmayı tercih eden Namık, spor yapıyor, koşuyor, boks yapıyor, halı saha maçlarına katılıyor.

Powered by Openmedia