Onun uzmanlık alanı dijital medya

Seçil Arlat / Görsel İletişim Tasarımı 2007 / Daft Digital Kurucu Ortak ve Kreatif Direktör

 Seçil, bu yıl kurduğu daft dıgıtal’de dijital platformları kullanarak, bağlılık yaratan projeler üretiyor, bu projeleri yenilikçi ve innovatif stratejilerle birleştiriyor.  

 

BİLGİ’de ‘Karşılaştırmalı Edebiyat’ okumayı hayal etse de 2000 yılında Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanır. Ancak aklı BİLGİ’de kaldığı için bir an önce Ankara’dan ayrılmayı tasarlar.  Ablasının görsel iletişim bölümünü önermesi ilgisini çeker ve 2002 yılında yeniden sınavlara girerek tam burslu olarak BİLGİ’nin bu bölümünü kazanır. “Sınav için portfolyosunu hazırlarken içine yavaştan gömüldüğümü hissettiğim şeyi yapmaktan sürekli bir keyif alabileceğimi anladım” diyen Seçil, “Tasarımcılığı tartışarak keşfediyorsunuz. Ben açıkçası bunun bir meslek olabileceği üzerine bile tam olarak düşündüğümü anımsamıyorum” diyor.

Seçil üniversitede okurken staj yapmaz ama ilk iş deneyimini üniversitedeyken edinir. Okulun son senesinde 2006 yılında Leo Burnett Türkiye bünyesinde ARC Worlwide’da çalışmaya başlar. 2007 yılının Ocak ayında bölümden mezun olurken, bir yandan Senior Project hazırlarken bir yandan da çalışmaya devam eder. Bu çalışmanın kendisini yavaşlatıp bir dönem geç mezun olmasına etki ettiğini düşünen Seçil, ancak çalışmanın hazırladığı projenin yaratıcılığına çok katkısı olduğunu düşünüyor.

Webby Awards ödülü aldı

Mezun olduktan sonra Leo Burnett’ten ayrılıp Project House’ta art director olarak çalışmaya başlar. Bir sene kadar çalıştığı bu ajansta tasarladığı bir web sitesi ile Webby Awards ödülüne layık görülür. Project House’tan ayrıldıktan sonra bir süre freelance tasarımcı olarak çalışır. 2008 yılı başlarında ARC’ta birlikte çalıştığı Özkan Yurdusev’in kurmuş olduğu ajans MadebyCat’te çalışmaya başlar. 2008 yazının sonuna doğru yapmayı istediği tasarım anlayışına çok daha yakın olan C-section’dan aldığı teklife “evet” der ve onlarla bir seneyi birlikte geçirir. Daha fazla sorumluluk alma isteğiyle art direktör olarak çalıştığı C-section’dan 2009 yılında ayrılır ve yeni kurulan VO2 isimli dijital ajansta kreatif direktör olarak çalışır. Ardından 2011 yılında ortağıyla birlikte Daft’ı kurar. Bugün Daft’ta dijital olan her ortamı kullanarak müşteri odaklı stratejiler üreten, bu stratejileri iyi ve işlevsel tasarımlarla birleştiren projeler yarattıklarını söyleyen Seçil, bundan sonra bu görevi geliştirecek her türlü yeni fikri üzerine koyarak büyümeye devam etmek amacında.

Dijital alana yöneldi

Leo Burnett – ARC bünyesinde 6 aylık dijital tecrübenin ardından, o sıralar Leo Burnett’e kendi ekibiyle dahil olmuş Giovanni Trevisson’dan aldığı teklifle basılı işlerin yapıldığı geleneksel tarafa geçen Seçil, “Bu geçiş bana packaging ve diğer basılı işler hakkında çok iyi bir deneyim oldu. Ajansta geçirdiğim zaman, kağıt kokusu ve ekip senior projemi yaparken de ilham kaynağıydı. Okul tarihinde bildiğim kadarıyla bu şekilde bir kitap tasarlayarak A derecesiyle mezun olan ilk benim. Bu dönemde kitap yerine yanan, dönen, kayan birtakım “yeni medya” işler yapmam, kitaptan vazgeçmem konusunda oldukça fikir verildi ama Esen Karol ile çalışıp bu kitabı tasarlamakta ısrarlıydım. Bu projede kendisinden destek alabildiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum” diyor. Her ne kadar kağıtlarda çok büyülü bir şeyler de olsa ve kağıt üzerinde daha özgür hissetse de basılı mecrada değil dijital alanda ilerlemeyi tercih eden Seçil’e göre dijital medyada çok fazla olasılık bekliyor.

Bir senedir kendi işini yapan Seçil, yarattıkları iş ortamında, daha önce çalıştığı yerlerde edindiği tecrübelerin faydasının çok fazla olduğunu dile getiriyor. Bu tecrübelere ek olarak son üç senedir aralıklarla Hollanda ve İngiltere’de katıldığı ve hala devam ettiği Landmark Education kurumuna bağlı kişisel gelişim kurslarının da hayatta attığı adımların en önemlileri olduğunu söyleyen Seçil, şimdi yaklaşık üç yıldır üzerinde çalıştıkları 3D Location Earth’ü yakında tamamlayıp yeni yüzüyle açmanın heyecanını yaşıyor. Seçil, dünyada Google Earth platformunda, en fazla sayıda 3 boyutlu bina modellemesine sahip olan bu projenin yeni ara yüzlerinin yakında www.3dlocationearth.com adresinde görüntüleneceğini vurguluyor.

Bir süredir vakit ayıramasa da uzunca bir dönem hep gitar çalan Seçil, “Şu sıralar DJ’lik yapmak bana eskiden gitar çalarken aldığım hazzı veriyor. Sadece müzik olan zamanlarda kendini daha çok kendim gibi hissediyorum” diyor.

Powered by Openmedia