Önceliği taraftar memnuniyeti

2008 yılında BİLGİ Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun olan Akman Yengin, Galatasaray Spor Kulübü’nde Loca ve VIP Satış Müdürü olarak çalışıyor.

Lise yıllarından itibaren amatör olarak futbol oynayan Akman, BİLGİ Üniversitesi’nde aldığı Medya ve İletişim eğitimi ile spora ilgisini birleştirerek İsviçre’de “Spor Yönetimi” alanında yüksek lisans yaptı. Ardından “Kurumsal Ağırlama Satış Sorumlusu” olarak girdiği Galatasaray Spor Kulübü’nde “Loca ve VIP Satış Müdür’ü görevine kadar yükselmeyi başardı. Üniversitede aldığı eğitimin şu anki iş hayatında çok etkili olduğunu belirten Akman, “Hocalarımın doğru yönlendirmesiyle ve yardımlarıyla değişik alanlarda staj yapma ve kendimi geliştirme imkanı buldum. Üniversite hocalarım ve arkadaşlarımla dostluklarım hala sürüyor. Bugün birçoğuyla fikir alışverişi yapıyorum” diyor.

Bölümünden dolayı medya ve iletişim ile alakalı dersler alan Akman, seçmeli ders olarak da merak ettiği hukuk ve ekonomi alanlarında dersler aldı. Üniversite eğitiminin son yılında, o zamanki adı “Medyakronik”, şimdiki adı “Habervesaire”de çalışıp, spor sektöründen Türkiye ve dünya gündemine kadar birçok alanda görüntülü haber yapma imkanı buldu. “Bu çalışmalarım sırasında haberciliğe ve olaylara farklı açılardan bakma, değerlendirme yetisi kazandım” diyen Akman, sırasıyla TEB (Türk Ekonomi Bankası), Vatan Gazetesi Spor Departmanı ve Galatasaray Spor Kulübü’nde staj yaptı. Akman, geriye dönüp baktığında çok güzel ve keyifli bir öğrencilik geçirdiğini söylüyor. Dolapdere, Kuştepe ve santralistanbul kampüslerinin hepsinde eğitim alan Akman, bu yüzden kendini şanslı hissediyor.

Spor organizasyonlarının merkezi İsviçre

Akman, BİLGİ’den mezun olduktan sonra İsviçre’nin Cenevre şehrindeki European University’de “Sports Management” (Spor Yönetimi) alanında yüksek lisans yaptı. “Neden İsviçre?” sorusuna, “UEFA, FIFA ve IOC (International Olympic Committee) gibi dünyanın en büyük spor organizasyon kuruluşlarının merkezi olması nedeniyle İsviçre’ye gittim. Yüksek lisans yaptığım üniversitede hocalarımın büyük bir bölümü aynı zamanda UEFA ve FIFA gibi büyük spor organizasyonları için çalışıyorlardı. Spor alanlarında kendilerinden öğrendiğim bilgi ve birikimleri bugün hala iş hayatımda kullanıyorum. İsviçre, konum olarak Avrupa’nın birçok ülkesine yakın olduğu için başta Fransa ve İtalya gibi ülkeleri arabayla gezme fırsatı buldum. Türkiye’ye döndükten sonra medya ve yapım ile ilgili kendi çalışmalarım oldu. Sonrasında ise, daha önce staj yaptığım Galatasaray Spor Kulübü’nde iş hayatıma başladım” cevabını veriyor.

Spor sektörüne ilgisini ise Akman şöyle anlatıyor: “Üniversiteden mezun olmadan önce spor sektörü içinde yer almak istediğimin kararını vermiştim. Daha lise yıllarımda amatör olarak futbol oynuyordum. Türkiye’de var olan sistem içerisinde hem profesyonel spor yapmak hem de eğitiminizi sürdürmek maalesef pek mümkün değil. Dolayısıyla, ben eğitimime devam ettim ve spor sektöründe işin ticari tarafında olmak istedim. Türkiye’de spor sektörünün gittikçe büyümesi, spora ilgim ve sektörde gerçekten profesyonel olarak bu işin eğitimini almış kişilerin az olması gibi etkenler beni spor sektöründe çalışmaya itti. Eğitimler ve stajlardan sonra, Galatasaray’a başvurdum ve işe alındım. Galatasaray’da işe ‘Kurumsal Ağırlama Satış Sorumlusu’ olarak başladım. Stadımızda bulunan stadyum restorantımızın pazarlamasını ve satışlarını gerçekleştiriyordum. Yaklaşık 1.5 sene boyunca bu görevi başarıyla sürdürdükten sonra üst segmentlerin satışlarının yapıldığı Loca ve VIP Satış Departmanı’na geçiş yaptım. Loca ve VIP Satış Sorumlusu oldum. Bir yıl bu görevde çalıştıktan sonra aynı departmanda müdür yardımcısı oldum. Sekiz ay önce de Loca ve VIP Satış Ofisi’nin başına geçtim.”

Taraftarı mutlu yollamak görevimiz

Akman’ın müdürlüğünü yaptığı departman en çok gelir getiren departmanların başında olduğu için öncelikli görevlerinin başında; içinde bulundukları şartlar ne olursa olsun satış rakamları ve doluluk oranlarını en üst seviyede tutmak, ekip olarak locada ve VIP’de koltuğu bulunan taraftarları stada giriş yaptıkları andan ayrılana kadar verilen hizmetle mutlu etmek yer alıyor. Bu yüzden, maç gününden önce ve maç günü
Stat İşletme, Pazarlama ve IT gibi birimlerle koordineli çalışıp, hazırlıklarını tamamlıyorlar.

Akman, iş dışındaki vakitlerini sevdikleriyle ve İzmit’teki ailesiyle geçiriyor. Avrupa’daki kulüplerin pazarlama ve satış kampanyalarını, sektörde olup bitenleri takip ediyor. Hobileri arasında ise, snowboard, yüzmek, ata binmek, spor yapmak, seyahat etmek ve yeni restoranlar keşfetmek var.

Akman’ın gelecek planları arasında ise, spor sektöründe kalıcı ve başarılı bir isim olmak, yurt dışındaki büyük spor organizasyonlarında değişik görevler üstlenerek kendini farklı alanlarda geliştirmek ve mezun olduğu bölümle alakalı daha önce yapılmamış TV projeleri oluşturmak yer alıyor.

 

Powered by Openmedia