Özel yabancı müşterilerin yükleme takiplerini yapıyor

Deniz Jurkovic / Business Administration 2009  / Militzer&Münch Uluslararası Nakliyat Deniz İthalat Operasyon Sorumlusu

Çeşitli ihalelerin ve “key account” denebilecek bazı müşterilerin firma portföyüne katılmasında ve operasyonel süreçte bu firmaların şirket bünyesinde tutulmasında önemli rol oynuyor.

 

Lojistik alanında çalışmaya üniversite yıllarında başlayan Deniz, sektöre girmesine 40 yıllık uluslararası nakliyeci olan dedesinin ve 39 yılını bu sektörde tamamlayan babasının rolünün çok büyük olduğunu dile getiriyor.

Üniversitede okurken uluslararası nakliyat sektöründe hizmet veren aile şirketinde çalışan Deniz, aile şirketinin birçok departmanında farklı zaman dilimlerinde çalışıp iş tecrübesi edinir. Burada çalışırken edindiği iş tecrübesinin, bugünkü işinde fazlasıyla yararını gördüğünü söyleyen Deniz, profesyonel hayata atılmadan önce sektörü yakından tanıma fırsatı bulur, müşterilerle işlerin, ilişkilerin nasıl yürütüldüğünü yakından görme fırsatı yakalar.

 

“BİLGİ sorumluluk bilinci verdi”

Üniversitede aldığı eğitimin faydalarını günlük iş hayatında gördüğünü belirten Deniz, her şeyden önce BİLGİ’nin verdiği sorumluluk bilincinin işinin önemli bir parçasını oluşturduğunu ifade ediyor. “Sürekli şirketlerle iletişim halindeyim” diye konuşan Deniz, bu iletişim süreçlerinde işletme derslerinde öğrendiklerinin günlük iş akışında kendisine ciddi faydalar sağladığını anlatıyor.

Kriz yönetiminin görevindeki öneminin çok büyük olduğunu sözlerine ekleyen Deniz, işletme bölümünün kazandırdıklarının karşılaştığı sorunlarda kendini gösterdiğini, analitik düşünce ve problem çözme kazanımlarının lojistik sektörü operasyonlarında işini kolaylaştırdığını belirtiyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra bir süre aile şirketinde çalışmaya devam eden Deniz, 2011 yılı Ağustos ayında askerlik görevini yerine getirmek için Adana’ya gider. 2012 yılı Ocak ayında askerliğinin bitmesiyle tekrar iş hayatına geri döner ve Militzer&Münch Uluslararası Nakliyat’ta çalışmaya başlar.

2012 yılı Nisan ayında işe başladığı Militzer&Münch’te hava ve deniz departmanlarında hava ithalat ihracat destek, deniz ithalat ve ihracat operasyon destek ve ücretlendirme sorumlusu olarak görev alan Deniz, şu anda deniz ithalat operasyonu, ücretlendirme ve bazı yurtdışı merkezli özel müşterilerin yükleme takiplerini yapıyor.

 

O’na göre küçük yada büyük müşteri yok

Çalıştığı sektörde eğitimden çok deneyimin önemli olduğuna inansa da teorik bilgilerin her zaman insanlara katkıda bulunacağına ve düşünce yapısında çeşitliliği tetikleyeceğine inanan Deniz, özellikle akademik anlamda herhangi bir eğitim almasa da sektör ile alakalı çeşitli seminerlere katılarak elinden geldiğince kendini geliştirmeye çalıştığını dile getiriyor.

Şimdilik işte edindiği tecrübelerle, deniz ve hava ithalat ve ihracat operasyonlarında kendini geliştirdiğini düşünen Deniz, şu anda çalıştığı departmanda çeşitli ihalelerin ve “key account” denebilecek bazı müşterilerin firma portföyüne katılmasında ve operasoynel süreçte bu firmaların şirket bünyesinde tutulmasında önemli rol oynadığını düşünüyor. Bunun yanı sıra her işin önemli olduğuna inanan Deniz, küçük-büyük müşteri ya da iş kavramlarına karşı olduğunun altını çiziyor.

İkili ilişkilerinde kurmuş olduğu samimiyet, dürüstlüğü ve analitik düşünce yeteneğinin bulunduğu konumda olmasına yardımcı olduğunu düşünen Deniz, işinde yakaladığı başarılardan dolayı aldığı bir ödül olmasa da çalıştığı bazı şirketlerden gelen olumlu tepkiler ve eleştirilerin kendisi için en büyük ödül olduğunu söylüyor.

İşinde, bugüne dek öğrendiklerine yenilerini katarak kendini geliştirmeye devam etmeyi planlayan Deniz, yeterli doygunluğa eriştiğini hissettiği takdirde sektörde kendi yerini edinmeyi düşünüyor. İş ve İstanbul trafiğinden artan zamanlarda arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirmeye özen gösteren Deniz, “Beraber organize ettiğimiz ufak aktiviteler haftaya daha motive bir şekilde başlamama yardımcı oluyor” diyor. Bunun dışında film/dizi izlemeye, müzik dinlemeye ve spor yapmaya zaman ayıran Deniz, özellikle kışın snowboard yapmaktan keyif alıyor.

 

Powered by Openmedia