Özelleştirme İdaresi’nin liman ihalelerine giriyor

Berzan Avcı / İşletme-Ekonomi 2009  / Ceynak Lojistik Genel Müdür Yardımcısı

Tekirdağ, Derince ve birçok marina ihalesi üzerinde çalışıyor. 2014’te Mersin, Tekirdağ ve Samsun’daki arsalarında lojistik tesisleri kurmayı hedefliyor.

 

Babasının işine olan aşkının bu sektörde çalışmasına büyük etki ettiğini düşünen Berzan, lojistik alanında çalışmaya lise yıllarında başlar. Yaz aylarında ve hafta sonları şirkette ve limanda çalışır, en alt kademeden başlayarak her birimde görev alıp, her birimi öğrenir.

Üniversitede aldığı eğitimin hayatın her alanında işine yaradığını söyleyen Berzan, okurken de sektörde çalışmayı sürdürür. Her gün ders çıkışı şirkete giden Berzan, aile şirketinde çalışmanın dışında 2001 yılında BM’in Irak’a gönderdiği tüm yardım organizasyonlarında faal olarak görev alır. 2005 yılında Belçika merkezli lojistik şirketi Katoen Natie şirketinde staj yapan Berzan, burada iki günde bir birim değiştirerek şirketin faaliyet gösterdiği bütün alanlarda görev alır.

 

Limancılık kariyeri başladı

Mezun olduktan sonra ilk olarak petrol istasyonlarının yöneticiliğini yapar. Dört ay sonra askere gider, döndükten sonra 2010 yılının Mart ayında Ceynak Lojistik’in devraldığı Samsun Limanı’nın başına geçer. Bu tarihten sonra limancılıkla ilgili kariyerinin başladığını söyleyen Berzan, “Başından sonuna tüm sorumluluk bende olduğu için Samsun Limanı resmen elimde büyüyen bir bebek oldu” diyor.

Bugün, CeypGroup bünyesinde bulunan Ceynak Lojistik, Ceysan Hizmet İşletmeleri, Ceyport  Terminal Lojistik, Ceymar Deniz, Samsunport Samsun Uluslararası Liman İşletmeleri şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Berzan, aynı zamanda grubun amiral gemisi olan Ceynak Lojistik’in limanlardan ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalışıyor.

Samsunport ailesi olarak 2012 yılında tüm Karadeniz limanları içinde konteyner elleçlemesinde “en iyi yükseliş yapan liman ödülünü” aldıklarını belirten Berzan, işinde liman işletmeciliği konusunda uzmanlaşır. Bunun için bugüne kadar işletme, pazarlama, yöneticilik, konteyner ve liman işletmeciliği alanlarında seminerlere katılıp eğitim alır.

“Aslında bana göre en iyi  eğitimi babamın yanında alıyorum” diye konuşan Berzan, Ceynak Lojistik’in yılda toplamada 5.5 milyon ton yük taşıdığını, tahıl lojistiği üzerine yoğunlaştığını dile getiriyor. Berzan faaliyetleriyle ilgili; “Ceynak Lojistik tesislerini bütün liman şehirlerinde kurmuş olsa da (İstanbul, İzmir, Mersin, Dilovası, Samsun, Tekirdağ, İskenderun) aynı zamanda 12 yıldır İstanbul Avrupa yakasının katı atık çöp taşımasını ve diğer şehirlerde de kent temizlik işlerini yapıyor” diye bilgi veriyor.

 

Yeni projelerle işlerini büyüttü

Şirketin zaten lojistik alanında yapılması gereken her şeyi yaptığını dile getiren Berzan, kendisinin askerden döndüğü 2010 yılından itibaren liman işletmeciliği alanında da başarılı olduklarını belirtiyor. 2011 yılında Ceymar isimli bir şirket kurup Limak’ın işlettiği İskenderun Limanı’nda Stevedoring ihalesini aldıklarını açıklayan Berzan, “2012’de Ceyport isimli şirketimizle TDİ’nin işlettiği Tekirdağ limanının işletme ihalesini aldık. 2013 senesinde ise Zonguldak Erdemir Ereğli Limanı’nın Stevedoring ihalesini aldık” diyor.

Berzan, şirketlerinin yatırım yaparak büyüdüğü için sürekli yeni projeler ve yeni fırsatlar yaratmaya çalıştıklarını, ancak şu aralar daha çok Özelleştirme İdaresi’nin yaptığı liman işletmeleri ihalelerine ağırlık verdiklerini ifade ediyor ve bu ihalelerle ilgili şunları söylüyor: “Şu anda Tekirdağ Limanı, Derince Limanı ve birçok marina ihaleleri üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca 2014’te Mersin, Tekirdağ ve Samsun’daki arsalarımızda lojistik tesisleri kurmayı hedefliyoruz.”

İlerde, şirketlerinin mevcut tesislerine ek olarak yeni lojistik köyler kurmak ve yeni alınacak ihalelerle denizcilik ve liman işletmeciliği alanında dünyada bir marka yaratmak isteyen Berzan, iş için seyahat etmek haricinde arta kalan zamanını ailesi ve arkadaşlarıyla geçirmeye çalışıyor. Kısa tatiller, futbol, Playstation oynamak ve film izlemekten keyif alıyor

 

Powered by Openmedia