Karayoluyla ithalat ve ihracat operasyonu yapıyor

Mehmet Kıvanç Alpak / İşletme 1999 / Transmec Uluslararası Taşımacılık Satış ve Pazarlama Müdürü

İtalya-Türkiye-İtalya arasındaki mevcut parsiyel müşteri sayısını arttıran Kıvanç, şimdi Türkiye-Romanya arasında aynı başarıyı yakalamak için çalışıyor.

 

Üniversiteden mezun olmadan önce lise eğitimini aldığı İtalyan Lisesi’nden bir arkadaşının kendisini çalıştığı şirkete davet etmesi ile lojistik sektöründe çalışmaya karar veren Kıvanç, üniversitede aldığı işletme eğitimi sayesinde, uluslararası ticaret dilini, kullanılan terimleri ve kavramları daha rahat ve etkili kullanabilme fırsatı yakaladığını düşünüyor. Kıvanç, “İşletme okurken herhangi bir konuda branşlaşmıyorsunuz. Aldığınız derslerin yelpazesi geniş olduğundan, daha sonradan özel sektörde uluslararası ticaret yapan bir firmada çalışmaya başladığınızda size genel olarak her bölüm ile ilgili bir fikir sahibi olmanızı sağlıyor” diyor.

Üniversitede okurken İstanbul’da düzenlenen fuarlarda görev alan ve Türk müşterilerini ziyaret edip yeni iş fırsatları yaratmak isteyen İtalyan iş adamlarına tercümanlık yapan, deri konfeksiyon firmalarına kalıp ve model satan Tecnstil Di Rossi firmasında 1997-1999 yılları arasında satış yetkilisi olarak çalışan Kıvanç, bu arada 1998 yılında Indesit Company Beyaz Eşya Pazarlama firmasında pazarlama departmanında staj yapar.

 

Galata Taşımacılık’ta işe başladı

Mezun olduğu yıl çalışmaya başladığı Galata Taşımacılık’ta, ilk başlarda işi bilmeyen herkes gibi fotokopi çeker. İtalyanca ve İngilizce bildiği için zamanla departmandaki sorumlulukları artar ve ithalat operasyon müdürü olarak 2007 yılında işten ayrılır. Galata Taşımacılık’ın uluslararası nakliye işini öğrenme ve kendini geliştirme anlamında kendisine çok şey kattığına inanan Kıvanç, 2007 yılı Ocak ayında deri ve tekstil makineleri alanında faaliyet gösteren Rovini Lorenzo firmasının Türkiye mümessilliğinde çalışmaya başlar. 2008 yılı Ekim ayında buradan ayrılır, aynı yıl Kasım ayında Desa Deri’ye geçer. Desa’da Sarraciye Bölümü’nde İtalyanca ve İngilizce Müşteri Temsilciliği yapan Kıvanç, 2009 yılı Ekim ayında buradan ayrılarak şu an çalıştığı Transmec Uluslararası Taşımacılık’a geçer.

Bu arada, askerliğini kısa dönem olarak 2004 yılında tamamlayan ve ardından evlenen Kıvanç’ın 2009 yılı Mart ayında bir kızı dünyaya gelir.

Transmec Uluslararası Taşımacılık’ta 2009 yılı Ekim ayında Karayolu Satış ve Pazarlama Bölümü’nde çalışmaya başlayan Kıvanç, yaklaşık 150 yıldır lojistik sektöründe faaliyet gösteren İtalyan’nın en eski aile şirketlerinden Transmec Uluslararası Taşımacılık’ın merkezinin İtalya Modena’da olduğunu belirtiyor. Karayolu taşımacılığı alanında uzmanlaşan firmanın İtalya’da 250 çekici, 600 dorse ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında kendi öz araçları ile servis verdiğini söylüyor.

 

Firmanın müşteri sayısını artırdı

Transmec Uluslararası Taşımacılık’ta, İtalya-Türkiye-İtalya arasında ki mevcut parsiyel müşteri sayısını arttırıp, hedeflenen bütçeyi tutturmak göreviyle işe başladığını, aradan geçen dört senede İtalya-Türkiye arasındaki hem ithalat hem de ihracat müşterisi sayısını artırdığını söyleyen Kıvanç, “Bunu gerek doğru fiyat stratejileri, gerek müşterilere verdiğimiz zamanında ve doğru bilgi akışı ile başardık” diye konuşuyor. Kıvanç, ana amaçlarının müşterilerle sağlam ilişkiler kurup, uzun soluklu çalışmalara imza atmak olduğunu vurguluyor.

Transmec İstanbul şubesi olarak, İtalya hattındaki bu başarının ardından Transmec Group’un 2013 yılının başında Romanya-Türkiye-Romanya hattını açmaya ve bu bölgeye yatırım yapmaya karar verdiğini açıklayan Kıvanç, “Anlayacağınız satış grubu olarak yeni hedefimiz Romanya” diyor. İtalya-Türkiye-İtalya alanında doğru kadroyu oluşturup, doğru fiyat politikası belirleyip, mevcut müşteri sayısını arttırıp, hedeflenen bütçeye ulaşılmasını sağlayan Kıvanç, son bir yıldır satış aktivitelerini Romanya bölgesi için yoğunlaştırmış durumda.

İş dışında bisiklete binen ve koşan Kıvanç, kitap okuyor, sinemaya gidiyor. Yeni mekanlar ve lezzetler keşfetmekten keyif alan Kıvanç, geri kalan zamanını kızıyla birlikte geçiriyor.

 

 

 

 

Powered by Openmedia