Pazarlamada pişti, PR şirketi kurdu

Aslı Boduroğlu / Halkla İlişkiler-2003 / PR Department Şirket Ortağı

Acer, Decathlon, Hasbro, Messe Frankfurt gibi uluslararası müşterilerin yanı sıra pek çok farklı sektörden markaya her türlü pr hizmeti veriyor.

 

“Kendimi bildim bileli bir gün kendi işimi yapmak istiyordum” diyen Aslı, üniversiteden mezun olduktan sonra pazarlama alanında farklı firmalarda marka müdürü olarak çalışır. Çocukluk arkadaşı ve şu anki iş ortağı İdil’in ortağının Amerika’ya taşındığı dönem, biraz şans ve doğru zamanlamayla kariyerini PR alanında sürdürmeye karar veren Aslı, çok farklı yapılardaki şirketlerde ve farklı sektörlerde çalıştıktan sonra kendisini en çok mutlu eden işin “PR” olduğunu görür.

Üniversitede okuduğu bölüm ile yan dalı olan reklamcılık eğitimi kadar seçmeli derslerin ve eğitimi teoriden pratiğe geçirmelerini sağlayan projelerin büyük faydasını gördüğünü söyleyen Aslı için mezun olurken 8 arkadaşıyla birlikte yaptıkları Kuştepe Şans Park projesi hayat boyu unutamayacağı bir deneyim olur. Ayrıca üniversite hayatı boyunca çalıştığı part-time işlerinde büyük faydasını görür. İlk yarıyıl tatilinde Betül Mardin’in ajansı IMAGE’da staja başlar. Aynı yaz NTV’de Reklam Satış Bölümü’nde staj yapar. 2. sınıftan itibaren staj yerine yarı zamanlı işlerde çalışmaya başlar. Bir dönem PR’ını da yaptığı dostu Arda Türkmen’in o dönem BİLGİ’nin tüm organizasyonlarını yapan şirketi Pİ Productions’da ve part-time bir belgesel yapımında prodüksiyon asistanı olarak çalışır. 2001 yılının sonundan Ekim 2002’ye kadar BİLGİ’nin temsilcisi olarak Red Bull pazarlama ekibinin bir parçası olur.

 

Red Bull’da pazarlama yaptı

Mezun olduktan sonra İngiltere’de Westminster Üniversitesi’nde Marketing Communications mastırına kabul edilir. Burada eğitime başlayana kadar bir fuarcılık şirketinde çalışmaya başlar. HSBC ve İngiliz konsolosluğunun bombalanması nedeniyle öğrenci vizesi alamadığı için İngiltere’ye gidemez ve master yapmaktan vazgeçer. Birkaç ay sonra Türkiye’den bir süreliğine geri çekilen Red Bull tekrar açılır ve üniversitedeyken de birlikte çalıştığı Red Bull Pazarlama Müdürü Omar Al-Samhoury’dan pazarlama asistanlığı teklif alır.

2007 yılına kadar yaklaşık 3.5 sene Red Bull pazarlama departmanında farklı görevlerde çalışır. Ulusal Alan Marka Müdürü olarak Türkiye ve Kıbrıs’taki üniversitelerde Red Bull’un tüm pazarlama faaliyetlerinden sorumlu olarak 50 kişilik bir ekibi yönetir. 2007’de kariyerinde radikal bir değişlik yaparak Yapı Kredi’ye geçer ve World Card Marka Yönetimi ekibinde çalışmaya başlar. Yaklaşık bir yıl kadar World’ün o dönemki marka değişim sürecinde ve şu anki Adios ve Play gibi yeni kredi kartlarının yaratılmasında rol oynar. 2008 yılında kısa bir süre Mars Entertainment Group bünyesindeki MAC’ın (Mars Athletic Club) marka müdürü olarak çalışır.

2008 yılı Ağustos ayından bu yana PR Department isimli butik PR ajansında farklı sektörlerden müşterilere hizmet veren Aslı, “Bugün çok severek iletişimci olmaya devam ediyorum. Pazarlama departmanında asistan olarak başladığım kariyerimi bugün PR şirketi sahibi olarak sürdürüyorum” diyerek işiyle ilgili duygularını paylaşan Aslı, üniversite dışında mesleğiyle ilgili bir eğitim almadığını söylüyor. İşin en iyi işte öğrenileceğini savunanlardan, özellikle de halkla ilişkiler ve pazarlama gibi sosyal mesleklerde.

 

PR ile ilgili her şeyden sorumlu

Beş yıldır ortağı olduğu halkla ilişkiler ajansı PR Department da iletişim danışmanı olarak çalışmayı sürdüren Aslı, medya planlamadan müşteri ilişkilerine, organizasyondan strateji geliştirmeye, basınla ilişkileri yürütmekten bülten yazmaya ve özel haber organizasyonuna kadar PR ile ilgili her şeyden sorumlu. Acer, Decathlon, Hasbro, Messe Frankfurt gibi uluslararası müşterilerin yanı sıra moda markaları, kültür sanat projeleri ve e-ticaret siteleri gibi pek çok farklı sektörden markaya iletişim hizmet veriyor.

İş dışında hobileriyle uğraşmayı ve yeni yerler keşfetmeyi seven Aslı, tasarım ve dekorasyona ilgi duyuyor. www.decotrends.blogspot.com isimli bir dekorasyon bloğu olan Aslı, Evim dergisinde her ay köşe yazıyor. Ayrıca amatör olarak fotoğraf çekmekten de büyük keyif alıyor, şehirde farklı mekanlar keşfetmeyi de çok seviyor. Aslı ayrıca, Spotted by Locals isimli bir online şehir rehberinin de İstanbul yazarlarından biri.

 

DÜN

PROF. DR. YONCA KARAPAZAR

CAFE TEK

 

BUGÜN

BETÜL MARDİN

KANDİLLİ SUNA’NIN YERİ

 

EN SON

THE GREAT GATSBY

LİNCOLN

NEW YORK

 

Powered by Openmedia