Popüler gişe filmlerinin yapımcısı

Selin Altınel / Sinema ve Televizyon 2004 / İyi Seyirler Filmcilik ve Zero Film Yapımcı

İlk işinde Hollywood’un Oscar’lı şirketi Winkler Film’in Türkiye’de çektiği bir filmde çalışır. Bugün iki yapım şirketinin ortağı olan Selin; Kutsal Damacana, Destere ve Kolpaçino gibi popüler komedi filmleri yapıyor.

Daha 11 yaşındayken sinema okumak isteyen Selin, çocukluğundan itibaren filmlere çok ilgi duyar. Güçlü öğretim kadrosu nedeniyle BİLGİ’deki sinema ve televizyon bölümünü tercih eder. Üniversitede mesleğiyle ilgili bir bölüm okumanın çok büyük faydası olduğunu söyleyen Selin, her şeyden okuldayken sinemaya dair her alanla ilgili bilgi edinildiğini, bunun inanılmaz bir faydası olduğunu belirtiyor ve “Fakat bilinmesi gereken çok önemli bir nokta var, sinemayı okulda değil sette öğreniyorsunuz” diyor.

Mezun olduktan sonra İzmir’e ailesinin yanına giden Selin, bir süre İzmir’de kaldıktan sonra İstanbul’ a geri döner. Döner dönmez Türkiye’de çekimleri yapılan ‘The Net. 2.0’ adlı filmde Charles Winkler adlı yönetmenin asistanlığını yapmaya başlar. Winkler Film’in Hollywood’un en köklü yapım şirketlerinden biri, Irwin Winkler’ın Rocky ve Goodfellas gibi filmlerin yapımcılığını yapmış Oscar’lı bir yapımcı olduğunu söyleyen Selin, ilk işinde böyle bir kadroyla çalışma fırsatı bulduğu için kendini çok şanslı buluyor.

Sinemadan medyaya geçti, sonra geri döndü

Filmin çekimi bittikten sonra Winkler Film ekibi Amerika’ya dönerken Selin’i de yanlarında götürmek isterler ancak o dönem Selin kendini buna hazır hissetmez ve bu teklifi kabul etmez. Ama Winkler Film’in Türkiye’deki yapımla ilgili işlerini yürütür. O dönem set hayatının ne kadar zor olduğunu fark ettiği için böyle bir karar verdiğini söyleyen Selin, bu işi yaparken insanın kendine ayırabilecek zaman bulamadığını belirtiyor. Bu işi yapıp sinemaya gidememekten büyük üzüntü duyduğu için biraz daha düzenli, girdiği çıktığı saatin belli olabileceği bir iş yapmanın kendisi için daha iyi olabileceğini düşünüp Lotus Medya’da genel müdür asistanlığı yapmaya başlar.

Burada aynı zamanda film alım satımlarıyla da ilgilenmeye başlar ancak bir süre sonra şirket kapatılır. Ardından Veritas Medya’ya geçer aynı işi burada yapmayı sürdürür. Bu sektörde sekiz ay çalıştıktan sonra yaptığı işten keyif almadığını, masa başı işin kendisine göre olmadığını anlar. Durum böyle olunca en mantıklısının kendi işini yapmak olduğunu kendi kurallarını kendisinin koyabilmesi gerektiğini, böylece hem mutlu hem de sevdiği işi yapabileceğini düşünür. Asıl yapmak istediği işin sinema olduğunu bir kez daha anladıktan sonra 2005 yılının başında Veritas Medya’dan ayrılıp Zero Film’de çalışmaya başlar. O dönem Zero Film’de ‘Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu’ adlı filminin çekildiğini söyleyen Selin, film çekildikten sonra şirkete ortak olup yeni projeler üretmeye başlar. Sırasıyla; ‘Kutsal Damacana’, ‘Destere’, ‘Kolpaçino’, ‘Kutsal Damacana Itmen’ ve en son olarak da ‘Kutsal Damacana Dracoola’ adlı filmlerin yapımcılığını yapar.
Artık dönem filmleri yapmak istiyor

Yaklaşık altı yıldır kendi işini yapan Selin, Zero Film’de işlerini sürdürürken, 2009 yılında bir ortakla İyi Seyirler Filmcilik’i kurar. Halen iki şirketin ortağı olarak bir yandan yapımcılık işlerini yürütüyor, biryandan da İyi Seyirler Filmcilik’te genel müdürlük görevini sürdüren Selin, genelde popüler gişe filmleri yaptıkları için filmlerinin kamuoyunda ses getirdiğine inanıyor. Bugüne kadar çektikleri filmlerden en çok ses getirenlerin Kutsal Damacana serisi ile Kolpaçino filmlerinin olduğunu belirtiyor.
Yapımcıların bir projede sadece bir tek şeyden sorumlu olamadığını, projenin her şeyi ile ilgilendiklerini söyleyen Selin, şirket olarak klasik tarz yapımcılık yapmadıklarını dile getiriyor. Selin’in bir uzmanlık alanı da bütçeler. Filmin belirlenen bütçe içerinde kalması, bütçeyi tutturmak konusunda çok başarılı.
İlerde yapım ile ilgili sinemada farklı işlerde de başarılı olmak isteyen Selin, bunun ilk adımlarını bu sene attı ve ilk defa dizi sektörüne giriyor. Bunun dışında sinemada da farklı tarzlar denemek istiyor. Bugüne kadar komedi tarzında projeler yaptıklarını dile getiren Selin, birkaç tane dönem filmi yapmayı planlıyor. İş dışında genelde evde DVD seyrederek vakit geçirmeyi seviyor. Arkadaşlarıyla buluşup yemeğe sonra da sinemaya gitmekten hoşlanıyor. Bunun dışında İzmir Alaçatı’da ‘Mona’ isimli bir restoranı var, yazları gidip orayla ilgilenmeyi seviyor.

Powered by Openmedia