Reklam filmleri ile oyunculuğa başladı

Dilşad Çelebi / Bilgisayar Bilimleri 2008 / Oyuncu

Beko, Ülker, Panda gibi markaların reklamlarında oynadıkta sonra dizi oyuncusu olan Dilşad, şimdi ‘Seni Bana Yazmışlar’ dizisinin hırçın ve hırslı ‘Burcu’sunu canlandırıyor.

Üniversite eğitimi devam ederken Gaye Sökmen Ajans’a kaydolan Dilşad, bir kaç deneme çekiminden sonra ilk reklam filmine seçilir. Ardından aynı yıl içinde dört-beş reklam filminde daha rol alır.Oynadığı reklam filmleri ile oyunculukla tanışan Dilşad, mezun olduktan yaklaşık iki ay sonra ilk dizi projesi olan ‘Derdest’de oynar, bu dizi sayesinde meslek olarak oyunculuğu sevdiğini ve kariyerini bu alanda yapmak istediğini anlar. “Ne kadar yorucu olsa da sete güle oynaya gidiyorum hep. İşimi yaparken çok zevk alıyorum. Sabit mekanda hep aynı kişilerle, belirli saatlerde çalışabilecek bir yapım yok benim” diyerek oyunculuk mesleğinin kendisine ne kadar uygun olduğunu anlatan Dilşad, 2007 yılında oyunculuğa başlar.

Üniversitede okuduğu bilgisayar bilimleri bölümünün mesleği ile pek alakalı bir bölüm olmasa da kendisine yeni bakış açıları kattığını düşünen Dilşad, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde devam ettiği yüksek lisans programını bitirdikten sonra doktora ya da başka bir alanda yüksek lisans yapmayı düşünüyor. Okulun kokusunu, akademik çevrede bulunmayı sevdiği için akademik eğitimini sürdürmek isteyen Dilşad, üniversitenin ikinci yılından itibaren profesyonel iş hayatına atılır. Önce çizgi film yazarlığı yapan Dilşad, Star TV’de 80 bölüm yayınlanan ‘Bekir, Tekir ve Kuyrukları’ isimli bir seri yazar. Hayatında ilk parayı bu projeden kazanır. Yazmayı çok sevdiği için reklam yazarlığına ilgi duymaya başlayan Dilşad, bu nedenle üniversitedeki seçmeli derslerini reklamcılık bölümünden alır. Üçüncü sınıftayken ise reklam ajansı Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi’de staj yapar. Eğitimi devam ederken iş hayatına atılmaktan çok memnun olan Dilşad, üniversitedeyken yaptığı staj ve çalıştığı işler sayesinde bir şeyler üreterek ortaya bir şeyler koyabildiğini, böylece hem kendini işe yarar hissedip hem de yeni şeyler öğrendiğini söylüyor.

Laçin Ceylan’dan özel ders aldı

İş hayatına Martı Animation Company’de çizgifilm yazarlığı yaparak atıldıktan sonra oyunculuk yapmaya başlayan Dilşad, önce çok sayıda reklam filminde rol alır. Oynadığı reklamlar arasında; Beko-Minibig, Ülker-Krispi, Ülker-Roko, Molped, Rocco-Sıkı Şeker, Panda-SenBen gibi markaların olduğunu açıklayan Dilşad, bugüne kadar Star Tv’de yayınlanan Derdest (2008), TRT1’de yayınlanan Alayına İsyan (2009), yine TRT1’de yayınlanan Kapadokya Düşleri (2009), ATV’de yayınlanan Gönülçelen (2010) adlı dizilerde oynar.

Bu sezon ATV’de yayınlanmaya başlayan ‘Seni Bana Yazmışlar’ adlı dizide oynayan Dilşad, bu diziye başlamadan önce Laçin Ceylan’dan birebir özel ders alır. Alaylı bir oyuncu olarak bu derslerin çok fazla olumlu etkilerini gördüğünü düşünen Dilşad, İTÜ’deki yüksek lisans eğitimi bittikten oyunculuk üzerine yüksek lisans yapmayı planlıyor.

İlk başrolünü Füreyya’da oynadı

Füreyya karakterini canlandırdığı Kapadokya Düşleri adlı dizide ilk başrolünü oynayan Dilşad, bu dizinin oyunculuk adına kendisine çok şey kattığını düşünüyor. Psikopat bir tipi canlandırdığı Gönülçelen dizinde çok eğlendiğini söyleyen Dilşad, halen oynadığı samimi, romantik durum komedisi Seni Bana Yazmışlar dizisinde canlandırdığı Burcu karakteri ile ilgili; “Mehmet’ten ayrılıp çalıştığı kafenin sahibi Yalçın ile birlikte olmaya başlıyor. Bu sırada Yalçın’da Zeynep’i terk ediyor. Mehmet ve Zeynep ittifak oluşturup Burcu ve Yalçın’ı ayırmaya çalışıyorlar. Dizinin mottosu ‘Aşk savaşında her şey mübah’. Ali İl, Yeliz Kuvancı, Cemal Hünal gibi isimlerle birlikte çalışıyorum. Reytinglere ve gelen tepkilere bakılırsa oldukça iyi devam ediyoruz” diyor.

Dizi oyunculuğunun sevilmediğinde asla yapılamayacak bir meslek olduğuna dikkat çeken Dilşad, yeri geldiğinde on beş saatten fazla sette kalındığını, bir kaç saat uyuyup tekrar sete gitmek gerektiğini ancak manevi tatmininin tüm bunlara değdiğini dile getiriyor.

Küçüklüğünden beri birdenbire her şeyin müzikale döndüğüne dair hayaller kuran Dilşad, kafasında; sokaktaki teyzelerin amcaların kolkola girerek dans ettikleri sahneler canlandırdığı için, müzikal oyunculuğu yapmanın içinde hep ukde olarak kaldığını vurguluyor. Bu hayalini bir gün gerçekleştirmeyi uman Dilşad’ın yazdığı ilk kitabı Kasım ayında Doğan Egmont’tan çıkacak. Şu sıralar dizi dışında ilk çocuk kitabı serisini yazmakla meşgul olan Dilşad, yazarken tüm ağır iş yorgunluğundan gerçekten kurtuluyor. Bunun dışında koşmayı ve bulmaca çözmeyi çok seviyor.

Powered by Openmedia