Küçük Kadınlar dizisi ile oyunculukta parladı

Hande Soral / Psikoloji 2009 / Oyuncu

Psikoloji eğitimi aldı ama oyuncu olmaya karar verdi. Yaklaşık dört yıl oynayan Küçük Kadınlar dizisi ile oyunculuğa adım attı. Bu sezon yeni başlayan ‘Bir Günah Gibi’de figen olacak.

Tamamen tesadüfler sonucu oyunculukla tanışan Hande’nin aslında oyunculuğa ilgisi küçüklüğünden beri vardır. Oyuncu olmak istediği için konservatuarda okumak istese de bu fikrinden bir şekilde vazgeçirildiğini söyleyen Hande, içindeki oyunculuk enerjisi sayesinde tesadüfen oyunculukla tekrar yollarının kesiştiğini dile getiriyor. Dört yıldır oyunculuk yapan Hande, üniversite ikinci sınıftayken oyunculuk yapmaya başlar. Üniversitede bir yandan oyunculuk bir yandan da okuduğu bölümün stajlarını yapan Hande, ilk önce Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bir yıl kadar stajyer danışman olarak çalışır. Bunun dışında birkaç araştırmada asistanlık görevini yürüten Hande, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde yaptığı stajdan sonra klinik psikolojisi alanında uzmanlaşmak ister.

Psikoloji eğitiminin faydasını gördü

Sosyal bilimlerin hayatın her alanına direk ya da dolaylı olarak faydasının kaçınılmaz olduğunu düşünen Hande’ye göre özellikle oyunculuk için psikoloji eğitimi almış olmak çok büyük avantaj. Bu eğitimin, var etmeye çalıştığı bir karakterin altyapısını oluştururken çok işine yaradığını söyleyen Hande, burslu okuduğu psikoloji bölümünü, üç buçuk yılda bitirir. Yüksek lisans yapmak istediği için son dönem düşük olan dört dersini tekrar alıp ortalamasını yükseltir. Yakın dönemde yüksek lisans yapmayı planlayan Hande’nin asıl hayali, klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmak olsa da meslek olarak seçtiği oyunculuk alanında bir yüksek lisans yapmanın daha anlamlı olacağı yönünde de düşüncesi var.

Üniversiteden mezun olmadan ve bu mesleğe başlamadan önce workshoplara katılan Hande, oyunculuğa başladığında da bir oyuncu koçuyla uzun süre çalışır. Bu alanda eğitimin önemine inanan Hande, şimdi yeni başlayan dizi için de diziye başlamadan önce bir hocayla hazırlık yapar. “Bence tanışıp sohbet ettiğiniz herhangi biri bile oyunculuğumuz için zaten bir eğitim, hele ki bu isin profesyonelleriyle çalışmak, eğitim almak bizi mesleğimize daha da yaklaştırıyor” diyen Hande, üniversiteden mezun olmadan önce 2008 yılında Küçük Kadınlar adlı dizide oynamaya başlar. Üniversiteden mezun olduktan sonra da bitene kadar, dört kız kardeşten biri olan Armağan karakterini oynadığı Küçük Kadınlar dizisi 120 bölüm sürer ve 2011 yılında biter. Bu arada oyunculuğuna faydası olacağını düşündüğü için bazı vücut esnekliği, dans ve sahneye yönelik çalışmalar içinde yer alır.

Yeni bir dizi ile erkanlara geliyor

Bu sezon ATV’de yeni yayınlanmaya başlayan ‘Bir Günah Gibi’ adlı dizide Figen karakterini oynamaya başlayan Hande, Küçük Kadınlar dizisinde kız kardeşi rolündeki Özge Borak’ın da aralarında olduğu yeni dizinin oyuncuları arasında, Burak Hakkı, Serkan Altunorak ve İlhan Şeşen olduğunu açıklıyor. Dizinin 1940’larda geçen bir hikayeyi anlattığını dile getiren Hande, bununla ilgili şunları söylüyor: “Orta halli çekirdek bir ailenin hikayesi. Savaş zamanı Rusya’dan Türkiye’ye dönmek zorunda olan bir adamın Türkiye’de aile kurması ve yaşamlarını konu alıyor İki kızları olan bu ailenin küçük kızı Figen karakterini ben oynuyorum.”

Oyunculukla ilgili henüz bir kariyer planı yapmayan Hande, aslında kariyer planı yapmakla ilgili bir derdinin olduğunu söylüyor. Şu an için hayalleri ve hevesleri arasında yüksek lisans yapmak olan Hande, bunun dışında uzun süredir yurtdışında oyunculuk workshop’una katılmak hayali kuruyor. Bu hayalini en yakın zamanda gerçekleştirmeyi çok isteyen Hande, oyunculuk mesleğinin birçok mesleğe göre farklı handikaplarının olduğuna inanıyor. “Yaptığınız iş sizinle beraber birçok insanın hayatında da yer alıyor. Çevresel faktörleri üzerinizde hissettiğiniz sayılı mesleklerden biri oyunculuk. Yaşadığınız ‘süreli’ popülarite de buna eklenince, öncelikle çok sağlam bir ruhsal yapıya sahip olmalısınız. Kişisel gelişiminizin tamamlanmış olması ve farkındalık, kendi hayatınızın yanı sıra bu meslekte de başarılı olmanızda büyük etken” diye konuşan Hande, bu meslekte başarı için hayattan ve insanlardan kopmamak gerektiğini tespit ettiğini söylüyor. Başarı için insanların kendini tanıması, vücudunu, kaslarını ve sesini kullanmayı bilmesi ve yenilemesi gerektiğine de inanan Hande, iş dışında vakit buldukça spor yapıyor, bisiklete biniyor, dalıyor. Evde vakit geçirmeyi seven Hande, yemek yapmanın kendisini rahatlattığını dile getiriyor.

Powered by Openmedia