REKLAMCILAR: 10 yıla 15 ödül sığdırdı

Erdinç Mutlu / Medya İletişim Sistemleri 2001 / Grey İstanbul Yaratıcı Grup Direktörü

İlk Kristal Elma’sını junior olarak yaptığı işte aldı. Hemen tüm yarışmalarda ödül alan işler yapan erdinç bugün P&G, Nike, HSBC, Ülker, 3M gibi dünya markaları için çalışıyor.

Erdinç Mutlu, Bilgi’nin reklamcılık sektörüne kazandırdığı ilk mezunlardan. O da okulun ilk yıllarında staja başlayan ve stajı uzun süren bir reklamcı. Okulun ikinci ve üçüncü sınıfında yaz aylarını Ring Reklam’da stajyer olarak geçirir. Okulun son yılında TBWA/İstanbul’da junior reklam yazarı olarak işe başlar. Son yıl sadece vizeler ve finaller için okula gider. Ancak bu duruma hocaları anlayış gösterir. Tez hocası Murat Belge, tezinde normalden çok daha fazla destek olur.

2000 yılında TBWA/İstanbul’da junior/senior reklam yazarı olarak başladığı profesyonel iş hayatını, 2005’e kadar sürdürür. Bu arada Erdinç askerliğini 2003-2004 yıllarında 8 aylık bir dönemde Hakkari’de Dağ ve Komando Tugayı’nda yapar. 2005’te TBWA/İstanbul’dan ayrılarak Rafineri’de Creative Group Head olarak çalışmaya başlayan Erdinç, 2006 yılında Leo Burnett’e geçer ve burada da Creative Group Head görevini üstlenir. Son olarak 2009 yılı sonunda Grey İstanbul’a geçer ve Group Creative Director görevini üstlenir. Halen aynı görevle Grey İstanbul’da çalışan Erdinç, bugüne kadar çalışma şansı bulduğu ekiplerle birlikte yerli ve yabancı yarışmalarda 15 kadar ödül kazanır.

Sayısız ödüle, sayısız başarıya imza attı

Bugün Grey İstanbul’da 10 kişilik bir ekiple birlikte P&G, Nike, HSBC, Ülker, 3M gibi dünya çapında markalara hizmet veriyor. Yaklaşık 9 aydır çalıştığı Grey İstanbul’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Erdinç, bugüne kadar Kristal Elma, Golden Drum, London International Advertising Festival, New York Festivals, Felis Açıkhava Ödülleri, Kırmızı Basında En İyiler Ödülleri ve Effie Türkiye yarışmalarında çalıştığı ekiplerle birlikte çok sayıda ödüller kazanır. Bu ödüllerin birkaçını, Beko Elektronik Çamasir Makinesi “Havuz” filmi, Beko Laptop filmi, Buzbag “Soyagaci” ilani, Trakya Birlik “Patlican” ilani gibi hafızalarda kalan çalışmalarla kazanır. Kendisini çok mutlu eden bu ödülleri kazandığı yarışmalarda, junior reklam yazarı, reklam yazarı, creative group head olarak yarışır.
Bu ödüllerden kendisini en çok heyecanlandıran, TBWA/İstanbul’da Beko Elektronik Çamaşır Makinesi icin yazdığı “Havuz” adlı film olur. Erdniç bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Bu filmi henuz junior kadrodayken yazdım. Tabi bu bir ekip işi ama o zamanlar askerden yeni dönmüştüm ve doğru dürüst bir ortağım yani bir art direktörum yoktu. Asker dönüşü hemen tatile gidip, tatilin ilk günü işe dönüp, muhasebeden girişim yapılmadan işe baslamış, ertesi gün gelen brief üzerinden yazdığım bir iş olduğu için de ayrıca çok kıymetli.” Erdinç bu filmi, dünyada ve Türkiye’de katıldığı tüm yarışmalarda ödül kazandırdığı, daha 26 yaşındayken Kristal Elma’da Büyük Ödül’ün sahibi olmasını sağladığı için de çok seviyor.

Şimdi sıra ‘Nike Geleceği Sen Yaz’da

Erdinç Mutlu’nun son zamanlarda en çok dikkat çeken işlerinden biri ise Nike için ekibiyle birlikte hazırladığı ‘Nike Geleceği Sen Yaz’ reklam filmi. Bu filmin yakaladığı başarının kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Erdinç, filmin önce internette yayınlandığını, ardından Nike Football sayfasında tüketiciyle buluştuğunu, şimdi de televizyonlarda yayınlandığını belirtiyor. Filmin Facebook sayfasında yayınlandığı ilk iki gün 7 bin 500 kişi tarafından beğenildiğini ve Nike Football sayfasının üye hedefi olan 450 bin kişinin iki günde katlanarak 475 binlere dayandığını açıklayan Erdinç, kişisel olarak bu başarılara katkısından dolayı da çok mutlu.

Bugün ajansta sorumlu olduğu markaların süregiden tüm projeleriyle yakından ilgilenen Erdinç, özellikle ilgilendiği tek bir proje olmadığını, genelde 4-5 projeyi aynı anda yürütmek durumunda kaldığını, bunun bir yandan çok zor bir yandan da çok heyecanlı bir iş olduğunu belirtiyor.

Radyoda müzik programı yapıyor

Erdin, yoğun iş temposunun dışında kalan zamanlarında, çok keyif verici bir çalışmaya da imza atıyor. Hem hobi hem de bir miktar para kazandığı için yarı iş diye tanımladığı bir uğraşı olan Edrinç, Dinamo FM’de Cumartesi günleri 14:00–15:00 arası, ağırlıklı olarak ‘deep house’ tarzında müzikler çaldığı bir program yapıyor. Bugüne kadar Parkorman Lounge, Republic, Blanco Teras, Lokal ve 11:11 gibi kulüplerde de çalmış. Bunun dışında hobi olarak değil ama çocukluktan kalma bir alışkanlıkla kitap okuyor, müziği dinleyici olarak da takip ediyor. Bir de evinde hatırı sayılır miktarda saksı bitkisi var. Erdinç, limon ağacından, kaktüse kadar onlarca bitkiyle ilgilenmenin kendisine çok iyi geldiğini söylüyor.

Powered by Openmedia