Sağlıkçı firmalar için pazar araştırmaları yapıyor

Emre Yanık / Finansal Matematik-2007 / Ipsos’ta Kıdemli Müşteri Danışmanı

Türkiye ve Suudi Arabistan’da uyku bozukluğu görülme oranı ile Rusya, Hindistan ve Lübnan’da bir ilacın marka gücünün nasıl olduğu ile ilgili projeleri yönetiyor.

Aslında üniversiteden mezun olmadan önce Amerika’da MBA masteri ardından danışmanlık yapmaya karar verir. Indiana Üniversitesi’ne MBA başvurusu yapar ve kabul alır tam oraya gitme hazırlıkları yaparken ablasının bir arkadaşı aklını çeler ve Emre’yi pazar araştırmaları ile tanıştırır. Ablasının arkadaşının anlattıklarından sora pazar araştırmaları alanının çalışmak istediği iş tipine çok yakın olduğunu düşünür. “Hem sürekli farklı ve değişik projenin içinde proje yöneticisi olarak bulunacak hem de birçok farklı müşteri ile çalışacaktım” diyen Emre, üniversiteden mezun olunca Amerika’ya gitmek için vize başvurusu yaparken Ipsos’un Management Trainee ilanına başvurur. Başvurusu kabul edilence, Amerika’ya gitmekten vazgeçerek Ipsos’da çalışmaya başlar, böylece sektöre girmiş olur.

Üniversitede aldığı finansal matematik eğitiminin aslında yaptığı işle çok bağlantılı gözükmediğini ama bu sektörde çalışırken işine çok yaradığını fark ettiğini söyleyen Emre, “Matematik görmek ve okumak, sanırım herhangi bir probleme veya işe yaklaşım ve yönetmek konusunda bir bakış açısı kazandırıyor. Bunun da bir projeyi yönetirken veya koordinasyonunu sağlarken çok işime yaradığını fark ediyorum” diyor.

 

Okurken aile şirketinde çalıştı

Ailesinin tekstil firmasında üniversitenin ilk iki senesinde çalışan Emre, üçüncü sınıftan dördüncü sınıfa geçerken de Deloitte’da staj yapar. Üniversiteden mezun olduktan sonra Amerika’da Indiana Üniversitesi’ne MBA başvurusu yapan Emre, başvuru sonucunu beklerken Kandıra’da kısa dönem askerliğini görevini yerine getirir. Askerdeyken Indiana MBA’den kabul yazısı alır. Ancak askerlik dönüşü Ipsos’tan teklif gelince Amerika’ya gitmekten vazgeçer.

Ipsos’ta 2008 yılında Management Trainee programı adı altında sekiz arkadaş çalışmaya başladıklarını dile getiren Emre, Ipsos’un kantitatif, kalitatif veya danışmanlık adıyla sektör bazında bölümlere ayrıldığını anlatıyor. “Ben kantitatif bölüm altında Healthcare-Sağlık Bölümü’nde çalışmaya başladım ve şu anda da gene aynı bölüm altında kıdemli müşteri danışmanı olarak çalışmaya devam ediyorum” diyen Emre, mezun olduğundan beri, beş yıldır Ipsos’ta çalışıyor.

Burada, sağlık sektöründe faaliyet gösteren birçok firmanın pazar araştırması (pazarla ilgili merak ettikleri veya marka stratejileri ile ilgili bilmek istedikleri) konusunda ki ihtiyaçlarına çözüm üretmekten, proje yönetimini sağlamak ve yaptıkları projelerin sonuçlarını sunmaktan sorumlu olan Emre, lokal müşterilerin, yurtdışından müşterilerin veya birden çok ülkenin dahil olduğu çoklu ülke projelerinde görev alıyor. Avrupa, Kuzey Afrika, Avrasya, Ortadoğu veya Orta Asya’dan birçok ülkenin projelerini yönetiyor.

 

Müşterileri yönetiminden sorumlu

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren birçok firma ile çalışan Emre, bazı firmaların müşteri yönetimden de sorumlu. “Sene sonunda danışmanlık verdiğimiz bu firmaların memnuniyetleri, gerçekleştirdikleri proje sayısı, bütçelerinin sorumlulukları da bana ait olmuş oluyor” diyerek işiyle ilgili bilgi veren Emre, hastalıklar, sağlık terimleri ve sağlık sektör ile ilgili uzmanlaşır.

Şu anda Türkiye ve Suudi Arabistan’da uyku bozukluğu görülme oranı ve nasıl etkilediği, bir firmanın bu konuda yaptığı bir kampanyanın ne kadar etkili olduğu, bir firmanın yeni çıkaracağı bir ilacın doktorlar tarafından nasıl karşılanacağı ve nasıl bir etkisinin olacağı ile ilgili bir proje için araştırma yapan Emre, Rusya, Hindistan ve Lübnan’da bir ilacın marka gücünün nasıl olduğu ile ilgili projeleri de yönetiyor.

Mesleğini sevdiğini ve bu alanda kariyer yapmak istediğini söyleyen Emre, çok daha sonra ise bir yer açmayı veya bir iş kurmayı planlıyor. İş dışında bir ara rüzgar sörfü, bir ara kick-box bir ara boks yapan Emre, bir ara da serbest ve tüplü dalmaya merak salar. Şimdi bir arkadaşıyla beraber dağcılık ve kaya tırmanışıyla ilgileniyor. Ayrıca sinemaya gitmekten ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanıyor.

 

DÜN

EMERİTUS PROF. DR. GÜLTEN KAZGAN

KUŞTEPE BAHÇE

 

BUGÜN

VURAL ÇAKIR

BEYLERBEYİ-İNCİRALTI

 

EN SON

DOĞUNUN LİMANLARI (AMİN MAALOUF)

HANG OVER3

NAPOLİ

 

Powered by Openmedia