Tüm ürünlerin satış ve pazarlamasından sorumlu

Ayşen İnan / İşletme-2006 / Cegedim Strategic Data’da Satış ve Pazarlama Müdürü

Promotional Audit Projesi ile ilaç sektöründe hekimlere yönelik yapılan tüm tanıtım faaliyetlerinin günlük ziyaret kaydı datasını toplayarak raporluyor.

Bu sektörde çalışma sebebini, “Neden araştırma, gerçekten bilmiyorum. Okulda araştırma dersi vardı çok sevdiğimi hatırlıyorum” diye açıklayan Ayşen, üniversitede okurken staj yapmayı hiç düşünmez. Çünkü Ayşen’e göre çalışmaya başladığınızda zaten adapte olmanız gayet kolay. İş ararken pazarlama araştırmaları alanına odaklı ilerler. Çok büyük bir kaç firmaya başvuru yaptıktan sonra Türkiye’de bulunan tüm araştırma firmalarının listesini çıkarır ve tek tek onlarla iletişime geçer. “Yeni mezun olduğunuzda iş aramak da başlı başına bir iş oluyor” diyerek iş bulmanın zorluğundan söz eden Ayşen, günde belki 2-3 farklı görüşmeye gider ve sonrasında Barem Research International’da işe başlar.

 

 

Medikal alanında uzmanlaştı

Üniversitede aldığı eğitimin iş hayatında faydasını gördüğünü, özellikle İngilizce eğitim almanın işine çok büyük katkısının olduğunu dile getiren Ayşen, üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı Barem Research International’da  2006-2008 yılları arasında araştırma uzmanı olarak çalışır. Bu dönem, özellikle çok uluslu projelerde yer alır. Birçok farklı sektör için farklı farklı araştırma projelerinin içinde çalışır. Hızlı tüketim mallarından beyaz eşyaya, bankacılıktan ilaç sektörüne kadar birçok farklı alanda farklı proje takımlarıyla birlikte görev alır.

2008 yılında Nielsen Company’ye geçen Ayşen, burada sadece medikal araştırmalardan sorumlu birimde araştırma uzmanı olarak işe başlar. Nielsen’in medikal araştırmalar alanını öğretmesi basımından kendisi için bir okul niteliği taşıdığını düşünen Ayşen, “Öğrendiklerimin sonraki iş hayatımdan çok büyük faydası oldu. İlaç firmaları ile iletişimim arttı. Genellikle iş hayatında çok sık iş değiştirmenin zararlarından bahsedilir. Bana sorarsanız bu düşünce belli bir tecrübeyi edinenler için geçerli. Ben ilk beş sene iş değiştirmenin çok faydasını gördüm. Bir de tabi içinde bulunduğunuz iş alanı da önemli. Farklı araştırma şirketlerinde çalışmanın bence faydası var” diyor.

 

“Bizim için satış çok önemli”

Nielsen’den ayrılarak 2009 yılında Synovate’e geçen Ayşen, Synovate’de de uluslararası projeler üzerinde çalışır, proje yönetiminden sorumlu olur, projeyi sahaya aktarıp takibini yapar. 2011 yılı Mart ayında Cegedim Strategic Data’da müşteri ilişkileri yöneticisi olarak çalışmaya başlayan Ayşen, bir süre sonra terfi eder ve satış ve pazarlama müdürlüğüne getirilir. “Cegedim’e geçince satış odaklı bir kimliğim oldu. Aslında her şirkette taşın altına elini koyacak herkesin satışı dert etmesi gerekir. Özellikle bizim gibi servis veren firmalarda satışın önemi çok büyük” diyen Ayşen, şimdi şirketin tüm ürünlerinin pazarlama ve satışından sorumlu.

Doğrudan genel müdüre bağlı çalıştığını söyleyen Ayşen, aslında sektörde çalışmaya projeci olarak başladığını, son dönemlerde satış odaklı olarak araştırma alanına yöneldiğini belirterek, “Satış bir şirketin oksijeni o nedenle ben de taşın altına elimi koyanlardan olmak istedim” diyerek satışın önemine dikkat çekiyor.

Bugüne kadar sektörde yaklaşık 300 ayrı proje de proje sorumlusu ya da ekip üyesi olarak görev alan Ayşen, mesaj testleri, kullanım alışkanlıkları araştırmaları, promosyon aktivitelerinin takibi, kampanya araştırmaları, fiyat analizleri, konsept testleri, pazar büyüklüğü araştırmaları, satın alma davranış araştırmaları, marka bağlılık araştırmaları gibi pek çok farklı alanda farklı projeler yürütür. Bugünlerde onkoloji alanında çok müşterili bir panel olan Oncoview projesini hayata geçirmeye çalışan Ayşen, Türkiye’deki onkoloji hekimlerinden (tüm branşlar) günlük hasta kaydı datası toplayarak bu alanda servis veren tüm firmalara yayınlayacaklarını açıklıyor.

İlerde çok uluslu bir şirkette birden fazla ülkeden sorumlu bir araştırma müdürü olmayı hedefleyen Ayşen, spor yapmanın en az iş kadar önemli olduğuna inanıyor. Bir spor merkezine üye olan Ayşen, haftada 2-3 kez yüzüyor, plates yapıyor.

 

DÜN

PROF. DR. SELİME SEZGİN

BİLGİ CAFE

 

BUGÜN

AYLİN SÜMEN

FENER BARINAK

 

EN SON

ZAHIR (PAULO COELHO)

RAMSGATE-LONDON

 

 

Powered by Openmedia