“Satış bir şirketin tüm kusurlarını örter”

Ferid Türkoğlu / İşletme-2002 / Aktürk Elektronik Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi

Kurucusu olduğu online satış şirketi webdensiparis.com, son beş yılda elektronik başta olmak üzere 15 ana kategoride yaklaşık 35 bin üyeye ulaştı.

Üniversiteden çok evvel ortaokul yıllarında iş hayatıyla tanışan Ferid, 1993 yılı Ocak ayından itibaren okuldan artakalan zamanlarda veya yoğunluğun yüksek olduğu dönemlerde ailesinin işine giderek işle haşir neşir olmaya başlar. Aile şirketinin temellerinin 1948’li yıllara dayandığını dile getiren Ferid, “Kurucumuz büyük babam Mahmi Türkoğlu’dur” diye bilgi veriyor. Ferid, o yıllarda radyo ve beyaz eşya satışıyla Siirt’te faaliyet gösteren aile şirketinin, 1968 yılında babası Akil Türkoğlu’nun İstanbul’da eğitim hayatına devam etmek istemesiyle ilerleyen yıllarda faaliyetlerini İstanbul’a taşındığını söylüyor.

2002 senesinde üniversiteden mezun olanca, profesyonel iş hayatına üçüncü kuşak olarak ailesinin şirketinde atılan Ferid, “Küçüklüğümden beri bu alanda çalışacağımı biliyordum, bu şirketin varlığı ve ailemiz için taşıdığı misyon beni bu alanda çalışmaya teşvik etmiştir” diye konuşuyor.

 

Dış ticaret eğitimi de aldı

Yüksek lisans yapmasa da üniversitede aldığı eğitimin avantajlarını iş hayatında gördüğünü belirten Ferid, özellikle perakendecilik, muhasebe, finans, pazarlama ve iş hukuku derslerinin faydasını çok gördüğünü vurguluyor. “Netice itibariyle okuduğum bölüm ve aldığım dersler ile işletmemiz ve bölümleri örtüşüyor” diyen Ferid, üniversiteden sonra bir de İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde “Dış Ticaret ve Pazarlama Yönetimi” ile ilgili bir eğitim alır.

Bugün ailesinin şirketi Aktürk Elektronik Sanayi ve Dış. Tic. Ltd.Şti’nin Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda kurucusu olduğu online sitesi webdensiparis.com’da e-ticaret direktörü olarak görev yapan Ferid, aile şirketi dışında başka şirketlerde hiç çalışmadığını ya da staj yapmadığını, aslında bunu kendinde bir eksiklik olarak gördüğünü söylüyor.

Üniversiteden mezun olduktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı Aktürk Elektronik’te işe en dipten depodan başlayan Ferid, depolama, istifleme, sevkiyat ve sonrası problemler, araç takibi gibi alanlarda yaklaşık dört ay çalıştıktan sonra muhasebe bölümüne geçer. Muhasebe bölümünde fatura kesiminden beyanname hazırlığına kadar bütün süreçlerde görev alır. Ardından mağazalarda yaklaşık bir yıl satış danışmanlığı yaptıktan sonra 2004 yılında mağaza müdürü olur.

Mağaza müdürü olduktan sonra satın alma ve toptan satış konularında deneyimlerini artırır. Geçen sürede edindiği deneyimden sonra, satış departmanının bir şirket için vazgeçilmez olduğunu öğrendiğini ifade eden Ferid’e göre satış, bir şirketteki tüm kusurları örten tek gerçek. Bu alanda gösterdikleri  başarıdan dolayı 2002 yılında iki olan mağaza sayısını 2010 yılında 10’a çıkardıklarını anlatan Ferid, gelişen ve değişen müşteri alışkanlılarını göz önünde bulundurarak 2009 yılında e-ticarete başlama kararı aldıklarını ve böylece webdensiparis.com’un doğduğunu söylüyor.

 

50 binden fazla ürün satıyor

Bu kararla hem ismini yarattığı hem de kurucusu olduğu webdensiparis.com’un kendileri için yeni bir heyecan başlattığını ve bununla gurur duyduğunu dile getiren Ferid, webdensiparis.com’da son beş yılda başta elektronik olmak üzere 15 ana kategoride toplam 50 binden fazla ürün listelendiğini ve yaklaşık 35 bin üyeye ulaştıklarını açıklıyor. “Bu başarı hedefim 2015 sonuna kadar 250 bin ürün, 100 bin üye ve tabi ki bu doğrultuda artan bir satış grafiği” diye konuşan Ferid, ilerde webdensiparis.com’u yatay olarak daha da büyütmek ve tüketici nezrindeki bilinirliğini artıracak faaliyetleri geliştirmek, yeni marka ve ürün guruplarını siteye katmak istiyor. Tanıtım faaliyetlerini arttırmak için medyayı ve sosyal medyayı kullanıyor.

2011 yılında beyaz eşya sektöründe tüm Türkiye’de en başarılı 250 satış noktası arasında yer aldıklarını belirten Ferid, iş dışında arkadaşları, dostları ve ailesiyle vakit geçirmekten çok keyif alıyor. Yeni restoranlar, cafeler, müze ve yeni mekanlar keşfetmeyi, seyahat etmeyi çok seviyor. Uzun yürüyüşler yapmak, koşmak, bisiklet ve yüzmek O’nu mutlu ediyor.

 

Powered by Openmedia