Kaliteli LED aydınlatmanın adreslerinden biri

Canberk Tonguç / Bilgisayar Bilimleri-2004 / TD Elektronik ve TLS Teknoloji Sistemleri Kurucu Ortağı

Canberk bugün, led teknolojisinin mucidi Nichia firmasının tek yetkili distribütörlüğü ile beraber yaklaşık 12 ülkeden 40 firmanın temsilciliğini yapıyor.

 

Arkadaşının beraber iş kurma teklifini düşündükten sonra, “Neden olmasın daha genciz batarsak da eninde sonunda bir iş bulur, yolumuza devam ederiz” diyerek elektronik alanına giren Canberk, en azından “niye denemedik” diye hayıflanmamak için bugün yaptığı işi kurduklarını söylüyor.

BİLGİ’de eğitimini aldığı Bilgisayar Bilimleri sayesinde olayları analitik olarak analiz etmeyi, matematiğe dayalı iş plan ve kurguları yapabilmeyi, her işin mantığını anlayıp algoritmalar geliştirme becerisini kazanır. 2008-2010 yılları arasında BİLGİ’de İşletme Yüksek Lisans eğitimini de tamamlayan Canberk, yüksek lisans eğitiminde öğrendiklerini de 2008 yılında kurduğu şirketinde uygulama şansı elde eder. “Tüm arkadaşlarıma, üniversiteyi bitirir bitirmez yüksek lisans yapmamalarını tavsiye ederim. İş hayatına atılıp 3-5 yıl tecrübe ettikten sonra yüksek lisans yapmaları kendilerine daha fazla değer katar” diye konuşan Canberk, üniversiteden mezun olduktan sonra Hattat Holding’e bağlı Hema Endüstri’de Bilişim Teknolojileri Ar-Ge Mühendisi olarak göreve başlar, 2005 yılı Ağustos’a kadar orada hem donanım hem de yazılım alanında çalışır.

 

2008’de kendi işini kurdu

2005 yılı Ağustos ayı ile 2006 yılı Ağustos ayında yedek subay olarak askerliğini yapan Canberk, Eylül 2006’da Hattat Holding’in İstanbul’daki Merkez Ofis’inde enerji ve turizm pazarlama satış sorumlusu olarak göreve başlar. 2008 yılı Nisan ayında buradan ayrılıp kendi işini kurmaya karar veren Canberk, liseden arkadaşı Melih Kocaoğlu ile beraber TD Elektronik Sanayi ve Dış Tic. AŞ’yi kurar. Yurtdışından aldıkları çeşitli temsilcilikler ile LED aydınlatma gereçleri imalatı yapan firmalara hammadde temini yaparak işe başladıklarını söyleyen Canberk, “Şöyle bir benzetme yapmamız gerekirse; pastanelere, un, su, şeker tedarik eden firma konumundayız. Ana kalemimiz olan Amerikan CREE LED’lerini Türkiye’ye biz getirdik ve tanıtımını 2012 yılı Mayıs ayına kadar çok hızlı bir şekilde başarı ile yaptık” diyor.

2010-2012 yılları arasında hem şirketiyle ilgilenen hem de CREE firmasının Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölge satış direktörlüğünü yapan Canberk, bu görev çok fazla zamanını aldığı için şirketine faydalı olamaz hale geldiğini belirtiyor. Bu düşünceyle şirketini büyütmek amacıyla TD Elektronik bünyesine tam zamanlı olarak geri dönen Canberk, bugün LED teknolojisinin mucidi Nichia firmasının tek yetkili distribütörlüğü ile beraber yaklaşık 12 ülkeden 40 firmanın temsilciliğini yapıyor.

 

TLS ile üretim de yapıyor

Kısa bir süre önce TLS Teknoloji Sistemleri şirketini de kuran Canberk, bu alanda yarı mamul üretimi yaptıklarını dile getiriyor. 2008 yılında evlenen Canberk, 2009 yılında oğlu Baran’ın, 2012 yılında ikinci oğlu Berkin’in dünyaya geldiğini açıklıyor. Halen TD Elektronik ve TLS Teknoloji Sistemleri’nin Kurucu Ortağı olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Canberk, LED aydınlatma ürünü tasarımı ve üretimi esnasında her türlü kontrol, sürücü, optik, termal tasarım konularında uzmanlaşmış firmaların ürünlerinin satışı ve müşterileri ile AR-GE çalışması yapan bir firma olduklarını anlatıyor.

Kısaca LED aydınlatma ve kablosuz iletişim sistemleri alanında her türlü komponent tedarik ve satışını yaptıklarını ifade eden Canberk, “Kendi geliştirdiğimiz aydınlatma ve kablosuz iletişim sistemleri çözümlerimiz ile hayatımızı kolaylaştıracak çözümler üretme misyonu ile yolumuza devam ediyoruz” diyor.

Türkiye’de kaliteli LED aydınlatma ürünlerinin yüzde 50’sinden fazlasında sattıkları ürünlerin kullanıldığına, aydınlatma üreticilerinin yüzde 80’inden fazlasının kendi müşterileri olduğuna dikkat çeken Canberk, şu aralar sokak lambalarının tümünün LED bazlı sistemler ile tek merkezli kontrol sistemi üzerinde çalışıyor. Canberk, işi dışında ailesiyle birlikte balık tutmak, tatile gitmek, seyahat etmeyi seviyor. Ayrıca voleybola ve haftada en az iki gün spora da vakit ayırıyor.

 

Powered by Openmedia