Satış onun en sevdiği, en başarılı olduğu alan

Merve Fırat / İşletme-2005 / AvivaSA Emeklilik ve Hayat-Danışman

Yaklaşık yedi yıldır farklı sektörlerde satış yapan Merve, bugün Avivasa’da kendine bağlı grupları yönetiyor, portföyüne yeni grupları dahil etmek çalışmalar yapıyor.

Üniversitede İşletme Bölümü’nde okurken tüm seçmeli dersleri satış ve pazarlama alanından seçer. İş hayatına atıldıktan sonra aldığı tüm derslerin, özellikle de güncel konuları içeren pazarlama dersleri ile daha çok sunum yaptığı derslerin çok faydasını görür. Üniversitede staj ve iş deneyimi yaşamasa da okul içi faaliyetlerde yer alır, öğrenci birliğinde aktif rol alır. Mezun olduktan sonra iş hayatına, çok sevdiği hocası Selime Sezgin’in yönlendirmesi ile Sabancı ile birleşmeden önce Aviva’da finansal danışmanlık pozisyonuyla başlar. Bu pozisyonu, hocası Selime Sezgin’in saha satışının çok faydalı olacağını ve satışı en iyi bu şekilde öğreneceğini söylemesi ile kabul eder ve bugün çok doğru bir karar verdiğini düşünüyor. 2005’te ona göre satması çok zor bir şey olan bireysel emeklilik sigortası satmaya başlar.

“İnsanlara olmayan bir hayali satmak zordu” diyen Merve, 2005-2006 yılları arasında Aviva’da çalıştıktan sonra farklı sektörlere geçer. 2006-2007 yıllarında Doğuş Otomotiv’de yine satışta, ardından 2007-2010 yılları arasında TEB’de kurumsal satışta çalıştıktan sonra tekrar sigorta sektörüne geri döner. Sigorta sektörüne, 2010 yılında Marsh Sigorta ve Brokerliği’nde kurumsal satış alanı ile dönüş yapar. 2012 Şubat’a kadar Marsh’ta kariyerine devam ettikten sonra kürkçü dükkanı misali AvivaSA Hayat ve Emeklilik’e geri döner ve kurumsal satış alanında işe başlar.

Uzmanlık alanı satış

2 Haziran 2012 tarihinde nişanlanan ve bu yıl Ekim ayında evlenmeyi planlayan Merve, mesleğinde satış alanında uzmanlaşır. Mezun olduğu yıldan beri yaklaşık yedi senedir satış alanında görev yapan Merve, üniversitede aldığı eğitim dışında hem çalıştığı şirketlerde hem de dışarıdan birçok satış eğitimi alır. Satış eğitimlerinin yanı sıra, satışı destekleyecek etkili sunum, sonuç odaklı müşteri iletişimi gibi eğitimler de alır. Halen AvivaSA Emeklilik ve Hayat AŞ’de Kurumsal Projeler ve Broker Birimi Departmanı’nda danışman olarak görevini sürdüren Merve 20 Haziran’da çalışmaya başladığı AvivaSa’da kendisine bağlı olan grupların yönetimi ile ilgileniyor. Portföyüne yeni gruplar dahil etmek de görev tanımında yer alıyor.

Satıştaki yetenek başarıyı getiriyor

Satıştaki yeteneği, güvenilir tavrı, çalışkan ve işkolik olması sayesinde bu alanda başarılı olduğunu düşünen Merve, içinde bulunduğumuz dönemde özellikle uğraştığınız birçok proje olduğunu belirtiyor ve bununla ilgili; “Şuan devletin de desteği ile bireysel emeklilik son derece talep gören bir ürün, dolayısı ile önümüzde bir değil birçok proje var ancak isimlerini paylaşmam mümkün değil” diyor.

Meslekte ilerleyen yıllarda, satış alanında ilerlemeyi hatta bunu koçluk ile desteklemeyi hedefleyen Merve, bu meslekte başarılı olmak için kesinlikle sabırlı ve yaratıcı olmak gerektiğini dile getiriyor. “Kişi hangi sektörde hangi alanda çalışırsa çalışsın yaratıcılığını kullanabilmeli, kendi yeteneklerini özgür bırakabilmeli. Hele satışta çalışıyorsa bu şart” diye konuşan Merve, kendileri gibi hem satış hem de danışmanlık gerektiren mesleklerde kişilerin güvenilirliklerini asla kaybetmemeleri, buna çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade ediyor.

Merve bu konuda şunları dile getiriyor: “İşi sattıktan sonraki aşamada da müşterinin ihtiyacı mümkün olan en kısa sürede karşılanmalı. Eğer karşılanamıyorsa da muhakkak açıklanmalı. Şunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız; müşteri ‘samimiyeti’ çok net ayırt eder, neyi samimiyetle söylediğimizi, yaptığımızı çok net bilir. O yüzden hatalı olduğumuz bir durumda bile samimi olursak müşterimiz anlayış gösterecektir.”

Spor yapmayı çok seviyor

İş dışındaki zamanlarda fırsat buldukça spor yapmaktan çok zevk alan Merve, özellikle pilates yapmayı çok seviyor. “Haftanın 4 günü muhakkak spor yaparım, bunun 3 günü pilates yapmakla geçiyor” diye konuşan Merve, aynı zamanda yarı profesyonel Flamenko dansçısı. Alışveriş yapmayı da çok seven Merve’nin Monica isminde bir kedisi var, onunla ilgilenmeye bayılıyor.

Powered by Openmedia