Pazarlama alanında kendini rahat ve verimli hissediyor

Ümit A. Ispalar / Uluslararası Finans ve İşletme-2005 / Axa Sigorta Uzman Yardımcısı

Lc Waikiki ve X-Side markalarını üreten Tema ve Taha Grubu’nda çalıştıktan sonra sektöre giren Ümit, pazarlama alanında uzmanlaşır.Öğrencilik yıllarında aldığı akademik bilginin yardımıyla edindiği dünya görüşü, gerek ekonomik gerekse siyasi alanlarda yaşanan gelişmeleri çözümlemede ne denli önemli bir yere sahip olduğunu çalışma hayatına başladığı ilk günden itibaren daha çok hissettirir kendini. BİLGİ’nin sahip olduğu güçlü akademik kadronun ve kaliteli eğitim anlayışının etkilerini ilk günkü gibi yaşamaya devam etmekten dolayı kendini şanslı gören Ümit, öğrencilik yıllarından itibaren farklı sektörlerde çalışmayı, çeşitli alanlarda tecrübe sahibi olmayı ve olaylara farklı açılardan bakabilme kabiliyetini kazanmayı hedefler. Finans ve ekonomi derslerinde sürekli irdeledikleri reel sektör ile mali piyasalar arasında, kariyer yolunu belirleyebilmek için şu an çalışmakta olduğu şirketten önce farklı sektörlerde çeşitli pozisyonlarda sorumluluklar alır.

Bu yüzden üniversitede okurken bankacılık, denetim ve sermaye piyasaları alanlarında faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde stajlar yapar. Bu stajlar, derslerdeki teorik bilgilerin günlük hayatta sahip olduğu yer hakkında oldukça eğitici deneyimler edinmesine yardımcı olur. Ayrıca kişiler arası iletişim, çalışma disiplini ve sorumluluk alma gibi ders başlıkları içinde yer almayan konularda, kişisel olarak nerede olduğunu ve bu konuların en az bilgi birikimi ve deneyime sahip olmak kadar önemli bir yere sahip olduğunu görür.

İlk deneyimini tekstil yaşadı

Mezun olduktan sonra önce askerlik görevini yerine getirir ardından tekstil sektöründe Türkiye’nin önde gelen hazır giyim markalarından LC Waikiki ve X-Side’ın arkasında olduğu Tema ve Taha grubunda finans departmanında finansal analist olarak üç yıl görev alır. Burada üretim sektörünün kendine has dinamikleri hakkında bilgi sahibi olma şansı yakalar. Kariyerine sigorta alanında devam etme kararı ile 2010 yılında AXA Sigorta’da çalışmaya başlar. Burada iki yıl teknik muhasebe departmanında görev alıp, sigorta sektörünün kendine has teknik yapısı hakkında deneyim sahibi olur. Bu yılın ilk çeyreğinden itibaren pazarlama departmanı bünyesinde bankasürans departmanında çalışmalarına devam eden Ümit, halen Finansal Kurumlar Satış Departmanı’nda uzman yardımcısı olarak çalışıyor.

Hızlı ve hareketli olması, iletişim becerilerinin üst düzeyde önem arz etmesi nedeni ile pazarlama alanında kendini rahat ve verimli hisseden Ümit, bu alanda başarılı olmak için dikkatli olmak, insanları iyi dinlemek ve durumları iyi analiz ederek hızlı karar alarak harekete geçmek gerektiğini düşünüyor. Empati kurabilmeyi ve sabırlı olmayı da diğer önemli iki faktör olarak sıralayan Ümit, sigorta sektörünü kariyerinde ilerleme yolu olarak seçmesindeki amacı; “Gerek reel sektörün, gerekse bireylerin günümüzün ön görülemez dünyasının doğasında bulunan risklere karşı kendilerini korumalarına katkıda bulunmak ve finansal piyasaların göz önünde olmayan bu kulvarında Türkiye’de sigortaya karşı olan bilincin artmasına katkı sağlama isteği olmuştur” diye açıklıyor.

Sektörden aldığımız pay düşük

Uluslararası Sigorta Bilgi Enstitüsü’nün (İ.İ.İ) 2010-2011 dönemi için hazırladığı sektör araştırma raporunda yer alan rakamlara göre dünya üzerinde yazılan primlerin dağılımında Türkiye’nin payının hayat ve hayat dışı branşlar dahil toplam 8.807 milyar dolar ile yüzde 0.21’ini oluşturduğunu söyleyen Ümit, “Ülke olarak bulunduğumuz noktayı daha net bir biçimde görebilmek amacıyla örnek vermek gerekirse İsrail’in dünya sigorta sektörü içindeki payı yüzde 0,25, Avusturya’nın yüzde 0.56, Danimarka’nın yüzde 0.74’tür. İlk üç sırayı A.B.D, Japonya ve İngiltere alıyor. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı denetimine tabi olan sigorta sektörünün, yapılan son mevzuat düzenlemeleri ile birlikte özellikle özel emeklilik alanında büyük bir büyüme göstereceğine inanıyorum” diyor.

Sektörde bulunduğu süre içinde bu alanda akademik anlamda yetişmiş iş gücünün ne denli kısıtlı olduğunu görme fırsatı bulan Ümit, son yıllardaki sektör ve akademik çevrelerin iş birlikleri ile gelecek için daha sağlıklı bir yapının oluşturulacağını, toplum genelinde bilincin ve farkındalığın geliştirileceğini düşünüyor. Çalışma saatleri dışında kendine örnek aldığı kanaat önderlerinden ve farklı alanlardaki gurulardan oluşan yazarların kitaplarını okumayı, açık alanda yürüyüş yapmayı ve fırsat buldukça arkadaşlarıyla bir araya gelip uzun sohbetlerde bulunmayı seviyor.

Powered by Openmedia