Sektörün güvenilir ismi

GÜLÇİN BAYKARA – Halkla İlişkiler 2003 – Remax Yasmin Gayrimenkul Danışmanı

Her geçen gün bölgesinde daha çok bilinen ve tercih edilen bir gayrimenkul danışmanı olan Gülçin, artık tekil işler yerine dönüşen binaların proje bazında pazarlanması üzerine çalışmak istiyor.

Mezun olduğu zaman açık hava reklamcılığı alanında deneyim kazanmayı hedefleyen Gülçin, bu düşüncesini gerçekleştirmek için 2003 yılında Bakaç Reklam’da “Halkla İlişkiler Uzmanı” olarak profesyonel iş hayatına adım atar. Kısa bir zaman içinde firmada oluşan ihtiyaç nedeniyle unvaına “Kurumsal Pazarlama Uzmanlığı” da ilave olur. Böylelikle her iki görevi birlikte yürütmeye başlar. 2006 yılında A Limit Reklam Tasarım Organizasyon Firması’nı kurarak iki yıl boyunca kurumsal firmalarla güzel projelere imza atar ve maalesef 2008 yılında ekonomik dalgalanmadan olumsuz bir şekilde etkilendiği için reklamcılık serüvenini noktalamak zorunda kalır. Daha sonra aynı yıl eğitimlerini tamamlayarak Remax Yasmin Ofisi’nde gayrimenkul danışmanlığına başlar. Bölgesi olan Bağdat Caddesi Aksında ciddi bir uzmanlık seviyesine ulaşan Gülçin’in uzmanlık konusu konut ve iş yeri satış ve kiralama.  Bireysel ve ekip çalışmasına yönelik, yerli ve yabancı pek çok eğitmenden, kişisel gelişimine katkısı olan ve profesyonel hayatta da başarılarını arttıracak nitelikteki eğitimlerini düzenli olarak almaya da devam ediyor.

 

Mesleki tatmin yaşıyor

Reklamcılık deneyimini takiben, yepyeni, taze ve farklı bir alanda bir yol takip etmeye karar veren Gülçin, yeni yolunu belirleyebilmek için, kendi içine dönerek şu soruyu sorar: “Beni diğer insanlardan ayıran özellik nedir? “İşte bu sorunun cevabı onun yolunu belirler. O özellik, fotoğrafik hafızası ve yön bulma konusundaki becerisidir. Bir sokaktan, altı ay sonra bir daha geçtiğinde “bu evin kapısı boyanmış, 4. katın doğramaları değişmiş” diyebilen Gülçin, bu özelliğini yeni işini belirlerken kullandı ve gayrimenkul sektörüne yöneldi. Şimdi mesleğini severek yapıyor ve deneyimlerine dayanarak bölgesi olan Bağdat Caddesi aksında son iki yıldır var olan ve son sekiz aydır etkilerini arttırarak göstermeye başlayan kentsel dönüşümün getirdiği bir “kabuk değiştirme” süreci yaşandığını belirtiyor. “Bu süreç mesleki anlamda bizleri doğrudan etkiliyor. Mal sahipleri satıştaki gayrimenkullerini satıştan çektiler veya eski binalara yenilenmiş gibi yüksek fiyatlar talep etmeye başladılar. Arzdaki bu azalış, fiyatları ciddi anlamda yukarı yönde etkiledi. Fakat pazarda ürün olmayışı, işlem sayısında ciddi bir düşüşe neden oldu.” diyor ve bu dönem itibariyle dönüşümün gerektirdiği yer değiştirmelere yönelik faaliyetlerde bulunuyor.

Geride bıraktığı seneler içinde sonradan pek çoğuyla güzel bir dostluk oluşturmayı da başardığı yüzlerce mutlu müşteriye sahip olan Gülçin; “Suadiye’de, Erenköy’de, Caddebostan’da, Çiftehavuzlar’da herhangi bir sokakta yürürken apartmanlara baktığımda; yanan ışıkları görüp ‘O aileyi oraya ben yerleştirdim” ya da  “Bu dükkanın açılmasında benim de katkım oldu” diyebilmek bana inanılmaz bir huzur ve mutluluk veriyor.” diyerek yaşadığı duyguları anlatıyor.

Hedefi büyük projeler

Remax Yasmin ofisinde çalışmakta olan Gülçin, kurulduğu günden beri önderlik çıtasını belirleyen ve yedi sene üst üste Türkiye işlem birinciliğini kazanan bir ofiste yer almaktan mutluluk duyuyor. Ancak her işte olduğu gibi gayrimenkul uzmanlarının da değişen piyasa koşullarına uyum sağlaması gerektiğini düşünüyor ve bu nedenle yeni hedefi tekil işlerle ilgilenmek yerine, dönüşen binaların komple, proje bazında pazarlanması. “Vakit geçtikçe, bölgemde daha bilinen, güvenilen ve tercih edilen bir gayrimenkul danışmanı oluyorum. Bu konumumu sağlamlaştırmayı ve müşterilerimin, onların sevdiklerinin de tek gayrimenkul danışmanı olmayı hedefliyorum. Turyap’ın kurucusu Sn. Azmi Sarıbay’ın da dediği gibi; Bu iş ‘Utanmaz bir yüz, yorulmaz bir diz ve tükenmez bir sabır’ gerektiriyor. Bunların bilincindeyim ve işimi çok severek yapıyorum.” diyen Gülçin, 2010 yılından beri de tango aşığı…

İlk iki yıl düzenli dersler aldıktan sonra artık amatör olarak tango gecelerine ve milongalara katılıp dans ediyor. İstanbul tango konusunda Avrupa’da ilk üçte yer aldığı için, her yıl düzenli olarak yapılan Uluslararası Tango Festivallerine de ev sahipliği yapıyor. Bu festivaller kapsamında tüm dünyadan ve Arjantin’den gelen hocaların workshop’larına katılma fırsatı bulan Gülçin, festival milongalarına da iştirak ediyor.

 

 

Powered by Openmedia