Bir dizi izledi, hayatı değişti

MANOLYA ÖZDEMİR – Ekonomi 2005 – Minas Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı Şirket Sahibi

Finans alanında edindiği tecrübelerden sonra bir gün televizyon izlerken bambaşka bir alanda çalışmaya karar veren Manolya, eşiyle birlikte kendi gayrimenkul şirketini kurdu.

 

Babası demir-çelik sektöründe sanayici olan Manolya, üniversitede okurken yaz aylarını babasının yanında çalışarak değerlendirir. Lisansını ekonomi üzerine yaparken bir yandan da babasının yanında finans bölümünde öğrendiklerini uygulamaya geçirerek teorik bilgisini pratiğe dökme fırsatı bulur. Mezun olduktan sonra bir gün televizyon seyrederken “Ben bu sektöre girmeliyim” der ve bu alanda başarılı olacağına inanarak 2009 yılında hedeflediği iş alanına yani gayrimenkul sektörüne adım atar.

Üniversitede aldığı eğitimin çalıştığı sektörle de bağlantılı olduğunu düşünen Manolya, “Ben insanların birikimlerini; doğru yerde, doğru zamanda, doğru gayrimenkul aldırarak ya da sattırtarak yüksek kar ettirtmeye çalışıyorum. Bu yüzden sorumluluğum çok büyük” diyor. Üniversitede dört yıllık lisansını bitirdikten sonra Ticaret Odası’ndan ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emlak ve gayrimenkul lisans sertifikasını aldıktan sonra kendini alanında daha da çok geliştirmek için hala okuyor, ekonomiyi yakından takip ediyor ve geziyor. Meslek bilinci ve sorumlulukların farkındalığıyla kişisel gelişimine bu şekilde katkı sağlamaya çalışıyor.

Masa başı iş ona göre değil

Aslında Manolya iş hayatına bambaşka bir alanda giriş yapar. Mezun olduğunda ilk olarak babasının yanında finans ve muhasebe bölümünde çalışmaya başlar ve bu süreç ona çok şey öğretir. Üniversitede öğrendiği her şeyi burada uygulamaya geçirir. Ancak sabahtan akşama masa başı bir işte çalışmak Manolya’yı çok da tatmin etmez. Üretim, imalat, satış gibi bölümlerin onu daha çok cezp edeceğini düşünerek ham madde, üretim, satış, satın alma gibi departmanlarda da görev almaya başlar. “Hareketli yoğun bir maceraydı demir sektörü. Fakat bir yerlerde eksik kalıyordum hep. Çünkü sanayi sektörü mühendislik bilgisi gereken bir sektördü. Ben bir işi yapıyorsam bu işin A’dan Z’ye her şeyine hakim olmam gerektiğini düşünüyorum” diyen Manolya,  bir gün televizyonda emlak ve gayrimenkul sektörünü de konu alan bir dizi izlerken bir anda kafasında ampul yanar ve bu işin tam ona göre olduğunu düşünür. Aldığı eğitim ve babasının yanında kazandığı deneyimden sonra bir de emlak gayrimenkul lisansı alırsa bu sektöre girmesi için gerekli alt yapıyı hazırlamış olacağını düşünür. 2010 Ocak’ta bilgilerini pratiğe dökmek için emlak ve gayrimenkul firmasında işe girer. Çalıştığı bu firma ona çok şey katar. Manolya bu süreci “Öğrenmenin sonu yok. Burada da insanları dinlemenin, ne istediklerini anlayabilmenin ve empati yapmanın çok önemli olduğunu öğrendim” sözleriyle anlatıyor.

2010 Ağustos’ta evlenen Manolya, 2012 yılında bu güzel evliliğin meyvesi olarak bir bebeği olacağını öğrenir. Bu güzel haberi duyunca da eşiyle birlikte her şeyde olduğu gibi bu sektörde de beraber yürümeye karar verip kendi işlerini kurarlar. Hala beraber kurdukları Minas Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı’nda çalışmaya devam ediyorlar.

Kentsel dönüşüm projeleriyle ilgileniyor

İşinde insanlara doğru yatırım sunabilmek için doğru yatırımlar konusunda uzmanlaşan Manolya, kentsel dönüşüm projelerinde, İstanbul’un Anadolu yakasında Bağdat Caddesi mevkiinde çeşitli kat karşılığı dönüşüm projelerinde toprak ya da arsa sahiplerini doğru inşaat firmalarıyla buluşturarak, güzel ve keyifli işlere aracılık etme şansı yakalar. “Bugünlere gelebilmemin sebebi; öncelikle eğitimin çok önemli olduğuna önem vermem ve sonra insanları sevmek, onları dinlemek, ne istediklerini anlayabilmek ve empati yapabilmem oldu” diyen Manolya, şimdilerde kentsel dönüşüm projeleriyle ve kat karşılığı projelerle ilgileniyor.

Tüm bu mesleki sorumluluğun yanında onun en büyük özelliklerinden biri de anne olması. İki yaşındaki sevimli oğluyla ve eşiyle vakit geçirmeyi çok seven Manolya, onlarla birlikte parka gitmeyi ve sahilde uzun yürüyüşler yapmayı tercih ediyor.

 

 

Powered by Openmedia