Shell & Turcas’ın istasyon yatırımlarını inceliyor

Burcu Ünal Erdoğan / İşletme-İktisat 2001 / Shell & Turcas Petrol Perakende Satışlar Ekonomi Müdürü

10 yıldır çalıştığı Shell & Turcas’ın istasyon yatırım kararlarının finansal ve ekonomik etkilerini inceliyor, yatırım ekibine bu konularda destek veriyor, projelerin ekonomik modellemelerini yapıyor.

Yüksek lisans sırasında Shell’de staj yapma imkanı bulan Burcu, bu süreçte buradaki dinamik çalışma ortamından hoşlanır. Yüksek lisanstan mezun olduktan sonra iş aramaya başladığında önce Shell’de kendisine staj olanağı tanıyan yetkililere haber verir. Ve kısa bir süre sonra Shell’de çalışabileceği bir pozisyon olduğunu haberi gelir, orada işe başlar ve sektöre adım atar.

Üniversitede hem işletme hem de iktisat dersleri almış olmasın iş hayatında çok faydasını gördüğünü söyleyen Burcu, “Üniversitede edindiğim bilgileri işimde daha geniş bir alanda kullanabildim. Büyük ölçüde okuldaki hocalarımın bana güveni ve desteğiyle son senemde daha önce hiç aklımda olmamasına rağmen GRE sınavına hazırladım ve Amerika’da Georgetown Üniversitesi’nde ekonomi doktorası yapmaya hak kazandım. Bu programa, gerek iş tercihim gerek hayatımın geri kalanındaki kararlarım üzerinde çok etkili oldu” diyor. Doktora programının ikinci senesinin sonunda karar değiştirerek doktora programına son veren Burcu, programı yüksek lisans derecesi ile tamamlar. Burada yaptığı yüksek lisansın farklı faydalarını gören Burcu, yüksek lisans diplomasının özellikle uluslararası bir şirketin kriterleri için önemli olduğunu belirtiyor.

Liseden itibaren her yaz çalıştı

Lise eğitimine başladıktan sonra her yaz çalışan Burcu, ilk seneler yabancı dilini geliştirmek için yurtdışında bir tanıdıklarının yanında sekreterlik gibi işler yapar. Daha sonra babası bankacı olduğu için bir bankada çalışmasını ister. Burcu da her sene babasının çalıştığı bankanın farklı bir departmanında staj imkanı bulur. Bankacılık sektöründe çağrı merkezinde de çalışır menkul kıymetler şirketinde de. “Bence okurken çalışmak çok faydalı, işe başladığınızda daha profesyonel oluyorsunuz, iş disiplininiz oluşuyor böylece daha kolay adapte olabiliyorsunuz” diyen Burcu, BİLGİ’den mezun olduktan sonra yüksek lisans için Amerika’ya gider.

Amerika’dan 2003 yılında geri döner ve iki ay sonra Shell’de çalışmaya başlar. Halen Shell’de çalışan Burcu, geçen 10 yıl boyunca burada farklı görevler alır. Sırasıyla kimya, ticari yakıtlar, madeni yağlar departmanları ve perakende satışlar departmanlarına destek veren finans departmanında çalışır. 2004 yılında evlendiğini ve 2010 Aralık ayında oğlunun dünyaya geldiğini söyleyen Burcu, halen Shell & Turcas Petrol AŞ’de Perakende Satışlar Ekonomi Müdürü olarak çalışmaya devam ediyor.

Shell’de önceki görevlerinde daha çok planlama, raporlama, finansal sonuçların kontrolü ve finansal analizler yapan Burcu, şimdi istasyon yatırım kararlarının finansal ve ekonomik etkilerini inceliyor ve yatırım ekibine bu konularda destek veriyor. Bunun yanı sıra projelerin ekonomik modellemelerini yapıyor.

İşiyle ilgili çok sayıda eğitim aldı

Shell’de çalıştığı 10 yıl boyunca birçok projeyi yürüten Burcu, bunun için proje yönetimi eğitimi alır. Six Sigma ve Lean yaklaşımları ile yaptıkları projeleri için bu metotların eğitimini alan Burcu, ayrıca kişisel gelişim amaçlı zaman yönetimi, stres yönetimi, prezantasyon teknikleri gibi eğitimlere katılır. Bir de “eğitmenin eğitimi”ni de tamamladıktan sonra şirket içerisinde diğer kişilere de eğitimler veren Burcu, Shell’de hayata geçirdiği çok sayıda projeye, şirket satın alma, süreç düzeltmeleri, SAP uygulaması, pazarlama stratejilerini örnek veriyor.

Şu aralar, şirketin büyüme stratejisi doğrultusunda yürütülen projeler için çalışan Burcu, yatırım sözleşmelerinin kayıt altına alındığı bir sistemle ilgili bir süreç iyileştirme projesini yeni tamamladığını dile getiriyor. Shell’deki kariyerini sağlam adımlarla sürdürmek isteyen Burcu, ilerde bir Türk kadın olarak üst düzey yönetici sıfatıyla global bir görevde de bulunmak istiyor. İş dışında piyano çalan Burcu, pilates yapmayı seviyor ama oğlundan sonra buna pek zaman ayıramıyor. Fırsat buldukça ailecek yeni yerler, yeni lezzetler keşfettiklerini belirtiyor.

 

 

Powered by Openmedia