Madeni yağ satışı, pazarlaması ve tahsilatından sorumlu

Murat Güçlü Setenci / İşletme-İktisat 2004 / Opet Fuchs Madeni Yağ Ege Bölge Müdürü

Otomotiv alanında servis satışlar segmentinde, uzun süreli madeni yağ anlaşmaları ve yatırımlar yaparak, uzun süreli ticari ilişkiler kuruyor.

Türkiye enerji piyasası, madeni yağ ve akaryakıt alanının önde gelen firmalardan birinde çalışan bir arkadaşı aracılığı ile sektörle tanışan Murat, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin başında gelen enerji sektörünün ilerde de bu önemini koruyacağını düşündüğü için bu alanda çalışmaya karar verir. 2001 yılında üniversitede okurken, Mepsan Plastik firmasında iki ay muhasebe stajı yapan Murat, ayrıca üniversite hayatı boyunca ailesinin Planet İç ve Dış Ticaret adlı şirketinde çalışır. Önceleri Digiturk yetkili bayisi olarak faaliyet gösteren aile şirketi Planet’in daha sonra Erikli firmasının bölge bayisi olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Murat, o dönem Planet’te sahada teknik ekiplerle beraber montaj alanında ve depo stok sorumlusu olarak çalışır.

Bu çalışmalar sayesinde İngilizce lisans eğitiminin hayattaki uygulamalarını, bir işletmenin mali işlemlerini, finansal işlemlerini, günlük organizasyon ve işletme planlarını görme, yaşanılan sıkıntıları deneyimleme, insan ilişkilerini öğrenme fırsatı bulur.

İngilizce eğitimin faydasını gördü

Üniversitede aldığı ekonomi ve finans ağırlıklı eğitimin, çalıştığı satış alanıyla farklı görünmesine rağmen, özellikle iş hayatında kendisine sunum becerisi, istatiksel analiz ve iş hayatının değişmez bir parçası olan Microsoft Office programlarını kullanma gibi konularda çok büyük faydalar sağladığını söyleyen Murat, iş hayatı boyunca İngilizce eğitimin çok işe yaradığını dile getiriyor.

2012 yılına kadar faaliyetine Opet Petrolcülük AŞ olarak devam eden Opet Fuchs’un 2012 yılı başında sadece madeni yağ alanında dünyanın en büyük bağımsız (işi sadece madeni yağ olan) madeni yağ firması Alman Fuchs Petrolub AG ile ortaklığa giderek, Opet Fuchs Madeni Yağ San ve Tic AŞ şirketini kurduğunu belirten Murat, “Yüzde 50’si Alman olan şirketimde, bir anda tüm raporlamalar, sunumlar, ve toplantılar, İngilizce olarak yapılmaya başladı. Bu dönemde üniversitede İngilizce gördüğüm işletme, finans ve ekonomi derslerinin çok büyük faydaları olmuştur” diyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra hemen askerlik görevini yerine getiren Murat, askerden sonra 2004 yılının Ekim ayında Efes Pilsen’de satış temsilcisi olarak, Gedikpaşa, Kumkapı, Topkapı ve Fatih bölgelerinde iki yıl görev yapar. Efes Pilsen’deki çalışma hayatını ikinci bir lisans eğitimi olarak gören Murat, lider ve kurumsal bir şirkette çalışmanın ve çalışma süreci boyunca aldığı kişisel eğitimin kendisine sağladığı gelişimin önemine dikkat çekiyor.

Yedi yıldır Opet’te

2006 yılı Aralık ayında Opet Petrolcülük Madeni Yağlar bölümünde çalışmaya başlayan Murat, otomotiv alanında, servis satışlar segmentinde, yetkili ve özel, binek-hafif ticari-ticari segmentlerdeki müşterilerle uzun süreli madeni yağ anlaşmaları ve yatırımlar yaparak, uzun süreli ticari ilişkiler kurar. Madeni yağ ürünlerinin otomotiv servislerine satışından, pazarlamasından ve tahsilat süreçlerinden sorumlu olur.

Bugün Opet Fuchs Madeni Yağ San. ve Tic AŞ Servis Satışlar Segmenti Ege Bölge Müdürü olarak mevcut müşterilerin satış faaliyetlerini, anlaşma durumlarını, karlılıklarını ve tahsilat süreçlerini yöneten Murat, yeni müşteriler bularak anlaşma yapıyor, satış organizasyonlarını ve tahsilat süreçlerini yönetiyor. Şirketin bölgede yürüttüğü her türlü faaliyet ve organizasyonuna destek veriyor, senelik bazda bölgede hedeflenen satış ve karlılığı şirket menfaatleri ile doğru orantılı olarak gerçekleştiriyor.

İşinde insan ilişkileri alanında uzmanlaşan Murat, ilerde sektörde yöneticilik yapmak, akaryakıt veya alternatif enerji gibi farklı alanlarda da tecrübe edinmek istiyor. 2006 yılında İzmir’e yerleşen Murat, çok sayıda hobiye vakit ayırabiliyor, kitap okumak, sinema ve tiyatroya gitmekten zevk alıyor. Basketbol oynayan ve tüplü dalış yapan Murat, şirketin sosyal aktivite dalış grubu sorumlusu. Yelken, tenis, bisiklet, trekking gibi sporlarla da uğraşan Murat, iki aydır Arjantin Tango dersleri alıyor.

 

 

Powered by Openmedia