Şirketin tüm finansal işlemlerinden o sorumlu

Zeynep Germi / İşletme 2008 / Yuki Makina Motor Sanayi Finans Müdürü

Aile şirketinin tüm ödemeler, transferler, tahsilatlar, satın alma kontrolleriyle ilgileniyor, diğer bölümlerle ilgili sorumluluklar da alıyor.

Konfeksiyon dikiş makineleri sektöründe satış adet lideri olan aile şirketi Yuki Makina’da çalışmak için küçüklüğümden beri yönlendirilir. Üniversitedeyken yaz aylarında aile şirketinin hemen hemen her bölümde çalışır. Ağırlıklı olarak muhasebe ve yönetim süreçlerinde görev alır. Özellikle muhasebe bölümünde çalışmanın üniversite eğitimine çok katkısı olur. Anlatılan teorik bilgilerin uygulama süreçlerinde bulunduğu için derslerinde çok daha başarılı olur. Üniversitenin son döneminde bütün dersleri verdiği için yarım dönem bir boşluğu oluşur ve bunu Laureate programı ile Universidad Europea de Madrid’de İspanyolca öğrenmek ve farklı deneyimler kazanmak için kullanır. Üç ay Madrid’de kaldıktan sonra geri döner ve bugün de hala çalıştığı aile şirketinde işe başlar. İlk olarak her bölümü bir süre inceledikten sonra şirketin atar damarı olan finans bölümünde kendini geliştirmeyi seçer ve muhasebe personeli olarak çalışmayı sürdürür. Üniversite aldığı işletme eğitimi sayesinde finans alanına uzak olmayan Zeynep, kariyerini finans bölümünde yapmaya karar verir.

İki yılda finans müdürü oldu

Burada iki sene çalıştıktan sonra finans bölümünün sorumluluğunu alarak finans müdürü olarak görevine devam eden Zeynep, işletme eğitiminin iş hayatına faydaları olduğunu ancak gerçek iş hayatında ve şirket süreçlerinde tecrübe edinmenin çok daha farklı deneyim kazandırdığını düşünüyor. Özellikle İngilizce eğitim görmenin çok daha önemli olduğunu, hem uluslararası iş hayatında kolaylıklar sağladığını hem de katıldıkları seminerler ve toplantılarda İngilizce terimler kullanıldığından konuyu anlamalarını kolaylaştığını dile getiriyor.

Üniversitede okurken UCSD Üniversitesi’nde ‘Business Essentials’ sertifika programına katılan hatta haftada bir üniversite yönetiminde staj da yapan Zeynep, bu staj sayesinde farklı ülkelerdeki işleyiş sistemlerini tecrübe etme fırsatı bulur. Daha sonraki iş hayatında da zaman zaman yeni gelişmelerin de açıklandığı seminerlere mümkün olduğunca katılır.

Yaklaşık dört yıldır çalıştığı Yuki Makina Motor Sanayi AŞ’de bugün finans müdürü olarak şirketin tüm finansal işlemlerinden sorumlu olan Zeynep, ödemeler, transferler, tahsilatlar, satın alma kontrolleri ile ilgileniyor. Zaman zaman bütün bölümler ile ilgili de çeşitli sorumluluklar alıyor. Şirkette bugüne kadar ödeme sistemleri çeşitliliğini arttıran, müşterilere ödeme kolaylıkları sağlayarak satış cirolarını ve risklerin azaltılmasına yardımcı olan Zeynep, istihbarat sistemi kurulumunda da bulunur, ISO 9001 belgesi alımında proje yöneticiliği yapar. Teknik servis takip programının kurulumu ile daha fazla noktaya daha verimli servis imkânı sağlayan projeyi yönetir.

Teknolojiyi takip ediyor

“Rakamlarla aram her zaman iyi oldu. İşletme eğitimimden dolayı finans alanında da alt yapım olduğu için bu alanda kendimi geliştirme fırsatı buldum” diyen Zeynep, yeni bilgi işlem sistemlerine de ilgi duyduğundan yeni projeler ve kolaylıklar ile şirketine faydalı olduğunu düşünüyor. Şu aralar ödeme sistemleri online alışveriş konularında hala gelişmekte olan projeler üzerinde çalışıyor, bu projeleri yakın zamanda sağlıklı bir şekilde faaliyete geçirmeyi planlıyor.

İyi bir şirket yöneticisi olabilmek için öncelikle çok iyi finans bilgisine sahip olmak gerektiğine inanan Zeynep, ileride genel müdür olarak kariyerine devam etmek için finans alanında başladığı kariyerine başarılar katarak devam etmek istiyor. Meslekte başarılı olmak için sadece finans sektöründe değil her sektörde teknolojinin yerinin çok büyük olduğunu söyleyen Zeynep’e göre her alanda yeni gelişen teknolojik yenilikleri ve sistemleri uygulama açısından istekli ve bilgili olmak, bilgi işlem teknolojilerini çok verimli kullanmak gerekiyor.

İş dışında seyahat etmekten çok keyif alan Zeynep, fırsat buldukça farklı ülkelere gidip yerel hayat hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Aynı zamanda teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. Fuarlar ve tanıtımlar da ilgisini çekiyor ve katılmaktan zevk alıyor.

Powered by Openmedia