Müziği ikinci plana atıp finans uzmanı oldu

Sinan Öktem / Caz Kompozisyon (Müzik) 2008 / Partner Teknik-Finans ve Satınalma Müdürü

Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde endüstriyel tesis kuran şirketin finans işleri dışında tüm hareklerinden ve ihracat operasyonlarından sorumlu.

Genç yaştan beri yoğun bir şekilde müzikle uğraşan ve tüm enerjisini müzikten alan Sinan, 17 yaşından itibaren profesyonel olarak çalışmaya başlar. Birgün Babylon, Nardis, Hayal Kahvesi gibi birçok kulüpte ciddi bir yoğunluk içinde çalışır. Çalışmalarına birçok ünlü kişilerle hem albüm kayıtları hem de konser olarak devam eder. Üniversite son sınıftayken, ani bir kararla inşaat işiyle uğraşan kendi şirketlerine dönmek ve ailesine destek olmak ister. Bu yüzden mezun olduktan sonra, bir yandan aile şirketinde çalışırken bir yandan da müzikle ilişkisini tamamen kesmeden, BİLGİ’de MBA programına başlar. Şantiyelerde büyümüş biri olarak işin temelinden çok da uzak olmadığı için adaptasyon süreci hızlı olur. Böylece sorumlulukları farklı haller alır ve bugünün dünyasına bakış açısı tamamen değişir. İşin doğası gereği bütün konsantrasyonunu bu alana yöneltip, müzikten kopmadan devam etmeye çalışır.

Mezun olduktan sonra BİLGİ’de başladığı MBA programını, Amerika’da tamamlamaya karar verir. New York’ta Financial District bölgesinde Buckhingam Universitesi ile konsolide çalışan European School of Economics’te MBA eğitimine devam eder. Bu dönem finans alanında uzmanlaşmaya karar verir ve bu alana yönelik eğitimler alır. Yüksek lisansın faydalarının tartışılamaz olduğunu söyleyen Sinan, lisans eğitiminin, kişiye ancak spesifik bir konuda yoğunlaşma sağladığını, ancak yüksek lisansın bu duvarları biraz olsun yıkan, yıkmayı hedefleyen, bakış açısı, vizyon, hedef katan bir eğitim olduğunu belirtiyor.

Emlak şirketinde çalıştı

Aile şirketi dışında çalıştığı tek firmanın yüksek lisans yaptığı dönem New York’ta Old Republic isimli büyük bir emlak firması olduğunu söyleyen Sinan, burada çalışmanın ciddi faydalarını bugün hala görüyor. MBA programı sırasında askerliğini de yapan Sinan, askerlik dönüşü Amerika’daki eğitimini ve oradaki görevini tamamlandıktan sonra İstanbul’a geri döner. Bu eğitimler dışında finansla ilgili birçok farklı eğitime ve seminere katılır. Bugün de bu tarz eğitim ve seminerlere katılmaya çalışan Sinan, üniversite son sınıftan beridir çalıştığı aile şirketi Partner Teknik’de bugün finans ve satınalma müdürü olarak çalışmayı sürdürüyor.

İnşaat taahhüt firması olarak Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere bir takım Avrupa ülkelerinde endüstriyel tesisler kurmak üzerine çalıştıklarını belirten Sinan, hem anahtar teslimi işler yaptıklarını hem de kapasite artışı, rehabilitasyon ve müşavirlik gibi hizmetler verdiklerini açıklıyor. Başta Libya olmak üzere, Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Rusya gibi ülkelerle çalıştıklarını dile getiren Sinan, “İşlerimizde ciddi bir ihracat hareketi söz konusu” diyor. Bu işlerde finans dışında tüm hareketlerden ve ihracat operasyonlarının sorunsuz tamamlanmasından bizzat sorumlu olan Sinan, şirket içinde bir takım departmanların oluşturulması, diğer departmanlar ile ilişkilerin sağlanması, yurt dışında şirket kurulması ve bunların lokal regülasyonlara göre organizasyonlarının ayarlanması gibi birçok konu ile de ilgileniyor.

Yeni bir marka yaratıyor

Bunlar dışında şu aralar yeni bir marka yaratmakla uğraşan Sinan, bu markanın tamamen modern dünyanın içinden, sanat ile iç içe ve dinamik bir marka olacağını ifade ediyor. Sinan, “Türkiye, Avrupa ve Amerika bağlantıları olan, soluk getirecek bir marka. Şu an detaya girmem zor ancak sanatın içinden kişilere, hele de moda, müzik, resim gibi konulara ilgi duyanlara müjde olacak diyebilirim” diyor.

Mesleki anlamda bir kariyer planının olmadığını söyleyen Sinan, “Felsefem değer yaratmak, işin kendisini yükseltmek, değerleri büyültmeye yönelik diğer felsefeleri kurgulamak. Yaratmaya çalıştığımız değer, zaten kendi içinde düzgün ve düzenli çalışma, doğru zamanda doğru kararlar alabilme, krizleri en iyi şekilde yönetip bunlardan fırsatlar yaratabilme üzerine kurulu. Dolayısıyla, gözlerimizi kapatıp işimize konsantre olmaya çalışıyoruz” diyor. Müzik yazmaya devam eden Sinan, az uğraşabilse de yine de enerjisini müzikten alıyor. Bunun dışında Jiu-Jitsu, boks ve avcılıkla uğraşmaktan keyif alıyor.

Powered by Openmedia