Şirketler ve gayrimenkulde bilinirliğini artıracak

Ali Ulaş Demir / Hukuk Fakültesi 2002 / Demir&Kadıoğlu Hukuk Bürosu Kurucu Ortağı
Geçen sene Kadıoğlu Hukuk Bürosu ile ortak olan Ulaş, Demir&Kadıoğlu hukuk bürosunu nitelikli olarak büyütmek, bilinirliğini artırmak istiyor.

Hukuk eğitimi almaya lisede bir arkadaşının avukat babasının telkinleri ve gündemdeki olaylar nedeniyle, avukat olmaya ise üniversiteye girdikten sonra karar verir. Lisedeyken unutamadığı bir olaydan söz eden Ulaş, Manisa’da yaşayan liseli öğrencilere uygulanan işkence davası, işkence yapan polislerin yargılanmasının sağlanması ve hüküm giymeleri için yıllarca emek harcanmasından; hatta işkence mağdurlarından bir öğrencinin hukuk fakültesine gitmeye karar vermesinden çok etkilenir. “Şimdi dönüp baktığımızda aradan 15 yıl geçmiş olmasına karşın hukukun önünde istisnasız olarak herkesin yargılandığı bir yargı sistemine ulaştığımızı kimse söyleyemez. Maalesef ülkemizde gücü elinde bulunduranların yargıyı kontrol altına alma çaba ve girişimleri hala etkin olarak devam ediyor” diyen Ulaş, BİLGİ’de hocalarla diyalog halinde, gerek teorik gerek pratik derslerde donanımlı bir eğitim aldıklarına dikkat çekiyor.

Üniversitedeyken BİLGİ’nin çalışan öğrenci programında görev alan Ulaş, burada okulun farklı bölümlerinde, yaz tatillerinde ise İzmir’de bir aylığına çeşitli avukatlık bürolarında çalışır. Lisans eğitimi sırasında iki farklı avukatlık bürosunda, lisans eğitimden sonra da iki farklı avukatlık bürosunda staj yapan Ulaş, mezuniyet öncesi çalışmanın çok değerli olduğunu düşünüyor. Çünkü bu sayede meslek hayatında karşılaşacağı çalışma arkadaşları ve görev yapacağı adliyelerle önceden tanışma fırsatı bulur, hayallerin gerçeğe mi yoksa bir kabusa mı dönüşeceğini mezun olmadan öğrenmiş oluyor.

İki sene önce kendi bürosunu açtı
Üniversiteden mezun olduktan sonra sırasıyla Ortan Hukuk Bürosu’nda (Prof. Dr. Necip Ortan) ardından Orhaner Hukuk  Bürosu’nda (Av. F.Çağlayan Orhaner) staj yapan Ulaş, 2004 yılında BİLGİ’de Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans Programı’na girer. 2006 yılında sermaye piyasası hukuku alanında tez yazarak mezun olur. Özel hukuk alanına olan ilgisinin yüksek lisans ile daha da pekiştiğini düşünen Ulaş, bundan sonra spesifik bir konuda yüksek lisans ve bir de doktora yapmak istiyor. 2004 yılında askerlik görevini de yerine getiren Ulaş, askerden dönünce Karahan Hukuk Bürosu (Av.Veysel Karahan) ile çalışmaya başlar. Özellikle leasing sektörüne hizmet veren bu büroda yönetici avukat olarak görev alır. 2007 yılı Haziran ayında Hale Bayrak ile evlenen Ulaş, 2010 yılında kendi büronu açmak amacıyla Karahan Hukuk Bürosu’ndan ayrılır ve 2010 yılı Nisan ayında kendi bürosunu açar.

Şirketler hukukuna her zaman ilgi duyan Ulaş, zamanla bu alanda yoğun olarak çalışır ve uzmanlaşma amacıyla çalışmaya devam eder. Ağırlıklı olarak leasing, enerji ve gayrimenkul hukuku alanlarında çalıştıklarını söyleyen Ulaş, bugün orta ve büyük ölçekli üretim alanlarında çalışan makine, enerji, gayrimenkul, leasing ve tekstil sektörlerindeki şirketlere ve şahsa dair özel hukuk alanlarında düzenli danışmanlık hizmeti veriyor. Bununla ilgili Ulaş, “Tüm şirketler ihracat ağırlıklı çalıştığı için yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda çeşitli hukuki sorunlarla karşılaşıyorlar, biz de bu sorunları en iyi şekilde çözmek için çaba harcıyoruz” diyor.

Kadıoğlu ile ortaklık kurdu

Bir süre kendi ofisinde çalışanları ile işe devam ettikten sonra, Mart 2011’da Kadıoğlu Hukuk Bürosu (Av. Ayhan Kadıoğlu ve Av. Oğuzhan Kadıoğlu) ile birleştiklerini ve Demir&Kadıoğlu Hukuk Bürosu adı altında faaliyet alanlarını genişleterek çalışmaya devam ettiklerini söyleyen Ulaş, gelecek planları ile ilgili; “Büromuzu nitelikli olarak büyütmeyi hedefliyoruz. Özellikle şirketler hukuku ve gayrimenkul hukuku alanlarında bilinirliğimizi arttırmak istiyoruz. Kamuoyunu ilgilendiren nitelikte davalarımız var, kararların kesinleşmesinden sonra kitaplaştırmayı düşünüyoruz” diye konuşuyor.

Bağımsız bir avukatın meslekte başarılı olması için halkla ilişkiler ve psikolojiye de uzak olmaması gerektiğini vurgulayan Ulaş, iş dışındaki zamanlarında düzenli olarak doğa yürüyüşü yapmaya çalışıyor. Ayrıca sevdiği veya yeni keşfettiği yönetmenlerin filmlerini takip ediyor. Zıpkınla serbest dalış ve yelkencilik yaz kış yapmaya çalıştığı hobilerin başında geliyor. Ayrıca arkadaşlarla her hafta basketbol oynamaya çalışıyor.

Powered by Openmedia